Osoby cierpiące z powodu alergii nie mają łatwego życia. W szczególności dotyczy to alergików, którzy reagują na roztocza, ponieważ te można spotkać praktycznie wszędzie w domowych zakątkach. Również materac potrafi stać się źródłem problemów dla osoby, która jest na nie uczulona. Jeśli nie zadbamy o jego higienę, będzie stanowił siedlisko kurzu, ale również martwego naskórka, czy włosów, którymi roztocza się żywią. Jaki materac dla alergika jest najlepszym rozwiązaniem, a jakich produktów należy się wystrzegać? Jak zadbać o higienę materaca, aby osoba uczulona mogła na nim bezpiecznie spać przez cały rok?

Materace dla alergików – które są najlepsze?

Osoby cierpiące na alergie bardzo często odczuwają takie symptomy, jak:

  • katar sienny,

  • kichanie,

  • czerwone i piekące oczy,

  • opuchnięte podniebienie,

  • odczyny skórne.

Nawet niewielka ilość danego alergenu potrafi zrujnować ich samopoczucie na cały dzień. Na szczęście bez recepty można dziś kupić leki, które pomagają w walce z takimi objawami i skutecznie je niwelują, jednak problem samej alergii nie znika. Poszukując odpowiedniego dla siebie materaca, osoby uczulone chętnie korzystają z pomocy forum internetowego, gdzie inni użytkownicy dzielą się swoimi opiniami na temat dostępnych na rynku materaców.

Jaki musi być materac, aby nadawał się dla alergika? Na pewno powinien być wykonany z materiału, który umożliwia jego wentylację. Materac dla alergika nie może gromadzić w sobie wilgoci w postaci potu, ponieważ takie środowisko sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, a te są również przyczyną problemów z oddychaniem, czy nadmiernym katarem. Takie mikroorganizmy są szkodliwe dla nas wszystkich, ale alergikom szkodzą podwójnie. Na forum można znaleźć wiele różnych opinii osób, które zmagają się z alergiami. Większość z nich poleca:

Zdarza się również, że użytkownicy forum wskazują na takie naturalne rozwiązania, jak materace z dodatkiem włókna kokosowego, czy trawy morskiej. Są to modele raczej twarde, przeznaczone dla osób o większej masie ciała.

Które materace dla alergików polecają ich producenci?

Dzisiaj firmy zajmujące się profesjonalną produkcją materaców do spania korzystają z bardzo nowoczesnych surowców. Nawet, jeśli materac wyposażony jest w naturalne materiały, jak kokos, trawa morska, czy lateks, zapewniają, że jest on przewiewny i możliwa jest w nim cyrkulacja powietrza. Niezależnie od tego, czy jest to materac z pianką, czy też z dodatkiem sprężyn, producenci projektują dany model w taki sposób, aby odprowadzał wilgoć i oddychał o każdej porze roku.

Najczęściej alergicy wybierają materace piankowe. Te są także najchętniej polecane na forum osób zmagających się z alergiami. Pianki to surowce syntetyczne, które mają porowatą strukturę, która ułatwia im oddychanie. Bardzo ważne jest oczywiście, aby swój materac wietrzyć, kiedy to tylko możliwe. Jakie materace dla alergików polecają lekarze? Nie ma jasnych zaleceń medycznych w tej kwestii. Najważniejsze jest, aby materac był skonstruowany w taki sposób, żeby zachodziła cyrkulacja powietrza i żeby w jego składzie nie znajdowały się żadne materiały nasączane chemią, która może być szkodliwa dla osoby uczulonej.

W jaki sposób dbać o materac alergika?

Na forum osoby uczulone często pytają również o to, w jaki sposób zadbać o materac, aby ten nie był siedliskiem kurzu i alergenów. Na szczęście nie potrzeba żadnych dodatkowych czynności, których nie wykonuje się normalnie. Grunt to zadbać o odpowiednią higienę swojego materaca. Zaleca się, żeby materac dla alergika regularnie odkurzać domowym odkurzaczem. Najlepiej robić to raz w tygodniu, podczas zmiany pościeli. Porządnie odkurzone powinno zostać całe pomieszczenie – jeśli to możliwe odkurzamy pod łóżkiem i za łóżkiem, czyli w miejscach gdzie gromadzi się najwięcej kurzu.

Materac osoby uczulonej nie powinien też leżeć bezpośrednio na podłodze, ponieważ w dużej mierze będzie to ograniczało cyrkulację powietrza i pozbywanie się nadmiaru wilgoci. Najlepiej, jeśli jest to stelaż łóżka. Dobrze jest swój materac chronić przy pomocy praktycznego pokrowca, który można dopasować do danego modelu. Wielu producentów materacy oferuje możliwość uszycia takiej osłony. Zapobiega powstawaniu plam, a jednocześnie podnosi higienę, ponieważ można, a nawet trzeba ją raz na jakiś czas zdjąć i wyprać w domowej pralce. Pozbywamy się w ten sposób roztoczy i innych alergenów.

Jak dbać o materac?

Istotną kwestią jest dbanie o czystość materaca. Jeśli pojawią się na nim jakieś plamy, trzeba go czyścić na sucho. Jeśli to niemożliwe, najlepiej stosować domowe sposoby pozbawione silnej chemii. Po wyczyszczeniu materac powinien zostać porządnie wysuszony. Najlepiej, jeśli schnie przez całą noc na stojąco, bez kontaktu z podłożem. Dopiero, kiedy będzie idealnie suchy, ubieramy go w pokrowiec, a następnie w pościel. Wilgoć to idealne środowisko dla rozwoju wielu mikroorganizmów, tak szkodliwych dla osób walczących z alergiami.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jaki materac dla niemowlaka kupić?
- Rodzaje materacy - charakterystyka i opis
- Materace lateksowe - opis, przegląd materacy