Sen jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Dzięki niemu organizm jest w stanie się zregenerować po całym dniu i ustabilizować swoje parametry. W przypadku niemowląt sen to główny element codziennej egzystencji. Dzieci w trakcie snu nie tylko odpoczywają, ale przede wszystkim utrwalają wiedzę i umiejętności nabyte w ciągu ostatnich godzin. Bez snu mały człowiek nie jest w stanie funkcjonować. Niezwykle istotne jest, aby zapewnić mu ku temu jak najlepsze warunki. Jaki materac wybrać dla niemowlaka i czym kierować się w trakcie zakupów? Jaka jest najbezpieczniejsza pozycja snu dla noworodka? Podpowiadamy.

Jaki materac dla niemowlaka będzie lepszy – piankowy czy kieszeniowy sprężynowy?

W sklepach można znaleźć niezwykle bogaty wybór różnych materaców. Większość producentów umożliwia również wykonanie materaca na indywidualne zamówienie. Wystarczy tylko wybrać jego:

  • rozmiar,

  • wysokość,

  • materiał wypełnienia,

  • stopień twardości.

Taki materac otrzymuje się fabrycznie nowy i powinien spełniać wszystkie wymagania. W przypadku dzieci kiedyś polecano materace kokosowe, które są twarde. Dziś wiemy jednak, że dla maluszków znacznie lepszym rozwiązaniem są materace miękkie. Poleca się głównie te piankowe, ponieważ są bardzo funkcjonalne.

Przede wszystkim, materac piankowy dla niemowlaka jest w pełni higieniczny i antybakteryjny oraz antygrzybiczy. Surowiec ten jest bezpieczny dla najmłodszych, umożliwia wentylację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Poza tym, materace wykonane z nowoczesnych pianek są bardzo lekkie i bez trudu można wymienić pościel, czy zmienić stronę materaca.

Materace sprężynowe kieszeniowe również stanowią alternatywę, jednak trudno jest znaleźć model odpowiednio miękki. Noworodki mają tak małą masę ciała, że powinno się dla nich wybierać produkty wyjątkowo miękkie, które nie będą wywierały ucisków i jednocześnie w bezpieczny sposób zapewnią podparcie dla kręgosłupa.

Który materac piankowy dla niemowlaka będzie najlepszy?

Producenci materaców oferują je w kilku różnych wariantach. Najczęściej wśród tych piankowych można wyróżnić:

Każda z wymienionych pianek ma nieco inne właściwości i w inny sposób będzie zachowywała się w kontakcie z ciałem dziecka. Panuje tutaj dowolność – rodzic sam decyduje, na jakim rodzaju komforcie małego człowieka mu zależy. Ciekawe rozwiązanie to materac z pianki termoplastycznej. Na czym polega jej unikalność?

Pianka termoelastyczna bez trudu ugina się pod wpływem nawet delikatnego nacisku, a następnie pod wpływem wydzielanego ciepła zaczyna mięknąć w odpowiednich partiach. Dzięki temu otula maluszka swoją miękkością, ale jednocześnie w bezpieczny sposób podpiera jego kręgosłup na całej długości. Jest to bardzo ważne, ponieważ ten dopiero się rozwija i powinien mieć zapewnione jak najlepsze warunki. Zastanawiając się jaki materac dla noworodka kupić, warto rozważyć właśnie ten model. Oczywiście, bardzo ważne jest, aby dziecko spało w bezpiecznej pozycji.

Dlaczego twardość materaca pełni tak ważną rolę?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że stopień twardości jest odpowiedzialny nie tylko za kwestię wygody i komfortu. Odpowiednio dopasowany do masy ciała materac ma zapewniać mu idealne wsparcie na całej długości kręgosłupa. Nie może uciskać ani ugniatać, ale też w materacu nie powinniśmy się zapadać.

Materac nawierzchniowy – rozwiązanie dla najmłodszych

Jeśli młodzi rodzice posiadają już materac niewielkich rozmiarów dla maluszka, ale nie odpowiada on kryterium twardości, to znaczy kupili taki oznaczony symbolem H2, czyli średnio twardy lub H3 – twardy, wówczas rozwiązaniem może okazać się materac nawierzchniowy. Można go idealnie dopasować do rozmiaru posiadanego już produktu. Ważne, aby wybrać materac nawierzchniowy oznaczony symbolem H1, czyli miękki. Taki będzie odpowiedni dla maluszka. Zaleca się bowiem, aby na materacach oznaczonych w ten sposób spały dzieci oraz osoby dorosłe ważące do 60 kg. Inne rodzaje są zbyt twarde dla tak małych dzieci. Już jakiś czas temu zmieniono zalecenia w tym zakresie i uważa się, że twardy materac nie służy zdrowiu maluszka.

Jaka pozycja jest bezpieczna do snu maluszka?

Kiedy rodzice rozważają, jaki materac dla noworodka wybrać, zwykle wiele dowiadują się też na temat odpowiedniej pozycji snu. Do niedawna zalecano bowiem, żeby noworodki spały na brzuchu, ponieważ sprzyja to prawidłowemu rozwojowi kręgosłupa.

Dziś wiemy już jednak, że naprawdę małe dzieci nie potrafią nawet unosić główki do góry. Może więc zdarzyć się, że dziecko udusi się śpiąc na miękkim materacu. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, jednak miewają miejsce. Najlepiej, jeśli maluch śpi ułożony na plecach. Niektórzy rodzice układają też swoje dzieci na boku. Kiedy niemowlę ma już kilka miesięcy i stabilnie unosi samo główkę, z powodzeniem można zacząć je układać do snu na brzuchu. Wiele małych dzieci bardzo lubi tę pozycję i dzięki niej unika bólu brzuszka. Zaleca się to jednak dopiero w momencie, kiedy rodzic jest w stanie uznać taką pozycję za w pełni bezpieczną dla swojego dziecka.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Rodzaje materacy - charakterystyka i opis
- Materace lateksowe - opis, przegląd materacy
- Tanie materace - przegląd tanich, a dobrych materacy