Wszyscy potrzebujemy dobrego i efektywnego snu, aby właściwie funkcjonować. Bardzo ważne jest, aby w jego trakcie kręgosłup miał dobre podparcie na całej długości. Coraz więcej osób wybiera spanie na podłodze, tylko na materacu, bez łóżka. Decydują o tym przeróżne względy – estetyczne, ekonomiczne, czy też preferencje. Czy taki sen jest zdrowy i bezpieczny? W jaki sposób wybrać odpowiedni model materaca, który sprawdzi się właśnie do spania bezpośrednio na podłodze? Pomagamy w dokonaniu właściwego wyboru.

Spanie na materacu na podłodze – czy warto się na nie zdecydować?

Zdania w tym temacie są zwykle bardzo podzielone. Dlaczego niektórzy uważają, że ułożenie materaca bezpośrednio na podłożu jest złym wyborem?

  • Tam gromadzi się najwięcej kurzu, bytują roztocza i inne mikroorganizmy, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie.

  • Materac nie może wentylować się od spodu i nie ma dostępu do powietrza, co sprzyja namnażaniu się grzybów i bakterii.

  • Nie posiada również właściwej amortyzacji w postaci stelaża, a więc mogą pojawiać się problemy z bólami kręgosłupa.

Na pewno spanie na materacu na podłodze nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku alergików, astmatyków, czy osób cierpiących na częste dolegliwości ze strony kręgosłupa lub bóle głowy.

Powyższe nie oznacza jednak, że osoby zdrowe i sprawne nie powinny sypiać w taki sposób. W ich przypadku, kluczowym elementem będzie dopasowanie optymalnego materaca, który zapewni kręgosłupowi właściwe wsparcie na całej jego długości.

Jakie materace nadają się do spania na podłodze?

Decydując się na zakup materaca, trzeba rozważyć kilka podstawowych kwestii. Na pewno nie może być to produkt niskiej jakości, ponieważ taki szybko straci swoją elastyczność i przestanie być rozwiązaniem wygodnym. Zaleca się raczej wybór materacy o maksymalnych wysokościach, ponieważ składają się z wielu różnych warstw i podpierają ciało osoby śpiącej, nie wywołując przy tym ucisków. Poza tym, z wysokiego materaca będzie nam znacznie łatwiej podnieść się o poranku.

Kolejna kwestia to na pewno aspekty higieniczne. Warto więc wybierać spośród produktów, które polecane są właśnie jako higieniczne i antyalergiczne przez producentów. Dzisiaj istnieje wiele modeli materacy, które z łatwością wentylują się i zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów.

Należą do nich:

  • materace z nowoczesnych pianek,

  • materace lateksowe,

  • materace kokosowe,

  • materace sprężynowe kieszeniowe.

Każdy z nich cechuje się nieco inną funkcjonalnością i zapewnia odmienny rodzaj komfortu oraz wygody. Warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów i wziąć je pod uwagę podejmując decyzję o zakupie materaca.

Jakiej twardości powinien być materac do spania na podłodze?

Niezależnie od tego, na jakim podłożu sypiamy, najważniejszym parametrem każdego materaca jest jego twardość. Każdy producent stosuje swoją własną skalę, zalecając przy tym, aby z konkretnej twardości korzystały osoby znajdujące się w danym przedziale wagowym. I tak materace miękkie są zazwyczaj przeznaczone dla dzieci, nastolatków i bardzo szczupłych osób dorosłych, materace średnio twarde dla większości użytkowników znajdujących się w przedziale od kilkudziesięciu do stu kilogramów, materace twarde dla osób ważących około stu kilo, a bardzo twarde dla osób o dużych gabarytach lub zwolenników takiego rodzaju podłoża.

Materace do spania na podłodze powinno się więc wybierać w oparciu o zalecenia wagowe konkretnej firmy, ponieważ zwykle różnią się one pomiędzy sobą. Dodatkowo nie powinno się zapominać o swoich wieloletnich przyzwyczajeniach i zwykłych preferencjach. Wygoda i komfort to kwestie bardzo subiektywne i każdy z nas postrzega je w zupełnie inny sposób. Najlepiej przymierzyć się do swojego materaca w sklepie i poleżeć na nim kilka minut, aby ocenić, czy ciało przyjmuje wygodną pozycję.

Jak zadbać o kondycję materaca podłogowego?

Jeśli decydujemy się już na spanie na materacu na podłodze, trzeba zadbać o to, aby wydłużyć maksymalnie jego żywotność i zapobiec namnażaniu się niebezpiecznych drobnoustrojów. Jak dbać o swój materac?

Przede wszystkim, bardzo ważną kwestią jest zachowanie czystości i porządku w całym domu. Kurz przemieszcza się głównie po podłodze, gromadzi w wykładzinach i dywanach. Regularne odkurzanie podłóg to minimum. Dodatkowo sam materac również powinien być systematycznie odkurzany, ponieważ gromadzi się na nim martwy naskórek, w którym bardzo chętnie bytują roztocza. Najlepiej raz na jakiś czas podnieść go i dokładnie wywietrzyć jego spód, a jeśli istnieje taka możliwość – odwrócić go, aby oddychał swobodnie. Trzeba też zmieniać ułożenie materaca, gdyż wywieranie nacisku na konkretne punkty może mieć wpływ na obniżenie jego żywotności.

Ostatnią, bardzo ważną kwestią jest oczywiście transport materacy. Niezależnie od tego, z jakiego materiału taki materac został wykonany – nigdy nie należy go rolować na czas przewozu, ponieważ bardzo szkodzi to całej konstrukcji. Szkoda może nie być widoczna na pierwszy rzut oka, ale da znać o sobie dopiero po jakimś czasie. Najbezpieczniejsza jest dla każdego materaca pozycja na płasko, na boku.
Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jaki materac wybrać? Najlepszy materac do spania
- Jak dobrać twardość materaca do wagi?
- Materac bonellowy czy kieszeniowy? Rodzaje sprężyn