Urządzanie mieszkania to bardzo przyjemne zajęcie dla większości kobiet...i mniejszości mężczyzn. Wybór koloru ścian, stylu w jakim urządzone ma być dane pomieszczenie oraz mebli i dodatków może być całkiem ciekawym wyzwaniem. Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu jest sypialnia. Spędzamy w niej aż 1/3 doby. Zadbajmy więc o dobrą atmosferę, klimatyczny nastrój a przede wszystkim wygodne łóżko.

Rozmiary łóżek

Pierwszą rzeczą od jakiej zaczynamy wybór odpowiedniego łóżka jest jego rozmiar. Powinno być dopasowane do osób na nim śpiących, lecz również do dostępnej przestrzeni. Musi gwarantować komfortowy sen, ale nie powinno przytłaczać sypialni. Szczególnie teraz, gdy na rynku dostępne są materace robione na wymiar. Nasza firma produkuje materace co 5 cm, dopasowanie ich do wielkości sypialni nie stanowi więc większego problemu. Ramę łóżka zamówimy u stolarza. Jeżeli jednak nie dotyczy nas problem małej lub wąskiej czy nieustawnej sypialni możemy wybrać jeden ze standardowych rozmiarów materacy, który dopasujemy do ramy łóżka dostępnej w większości sklepów meblowych.

Łóżka małżeńskie wymiary

Do standardowych zaliczamy materace dwuosobowe: materace 140x200 cm, materace 160x200 cm, materace 180x200 cm oraz materace 200x200 cm. O tym, który z nich wybierzemy decyduje oczywiście dostępna przestrzeń, finanse oraz codzienne nawyki (wizyty dzieci i zwierzęcych pupili, czytanie, przeglądanie internetu na laptopie, itp.). Nie bez znaczenia jest również sposób w jaki śpimy, jak często zmieniamy pozycję. Jeżeli partnerzy śpią spokojnie materac 140x200 cm lub 160x200 cm zapewni wystarczający komfort. Przy częstej zmianie pozycji, zwłaszcza gdy potrzebujemy dużo miejsca na wygodne ułożenie lepiej celować w materace 180x200 cm i większe.

Jeżeli tylko mamy możliwość zapewnijmy swobodny dostęp do łóżka z każdej strony, przy łóżku umieśćmy nakastliki, by ustawić lampki nocne, odłożyć telefon czy książkę. Każdy drobiazg się liczy, gdyż wpływa na nasz komfort i poprawia nasze samopoczucie.

Kiedy znasz już idealny rozmiar czeka Cię decyzja odnośnie typu materaca oraz jego twardości. Dla par polecamy materace z wkładem kieszeniowym. Dlaczego? Ich charakterystyczna budowa zapewnia doskonałe podparcie ciała, a dzięki temu, że sprężyny umieszczone są w osobnych kieszonkach i pracują niezależnie od siebie, partnerzy nie odczuwają swoich ruchów. Wkład pocketowy wykonany jest z cylindrycznych sprężyn, które uginają się tylko w miejscu nacisku. Dlatego tego typu materace charakteryzują się dużą elastycznością punktową. Nie tylko perfekcyjnie podpierają sylwetkę lecz także zmiana pozycji nie wybudza naszego partnera. Nie występuje również efekt falowania obecny w materacach bonellowych, gdzie sprężyny są ze sobą połączone i przy sporej różnicy wagi, jeden z partnerów zapadnie się mocniej w materac, natomiast drugi będzie się w jego kierunku zsuwać.

Kolejna ważna rzecz to twardość materaca. Dobieramy ją do wagi cięższego partnera. W tej sytuacji musimy pójść na kompromis. Warto wybrać materac dwustronny, o dwóch różnych twardościach. Możemy je stosować naprzemiennie. Nie tylko zwiększymy żywotność materaca, lecz również każdy z partnerów będzie miał okazję do spania na preferowanej powierzchni. Bliskość drugiego człowieka wpływa pozytywnie na samopoczucie. Komfort jest jednak równie ważny.

Jak wybrać łóżko do sypialni

Wygodne łóżko należy się każdemu. Również singlowi. Ich sypialnia również jest miejscem, w którym się relaksują i regenerują. Minimalne rozmiary materaca dla jednej osoby to materac 80x200 cm. Jednak jeśli dysponujemy większą przestrzenią wybierzmy rozmiar większy. Wśród standardowych i pasujących do każdej ramy znajdziemy jeszcze materace 90x200 cm, materace 100x200 cm, materace 120x200 cm. Śpiąc w pojedynkę nie musimy się martwić o potrzeby naszego partnera, dlatego wybór konkretnego modelu jest łatwiejszy. Sprawdzą się zarówno materace piankowe, materace bonellowe jak i materace pocketowe lub multipocketowe. Dobierając twardość materaca do wagi zapewniamy sobie odpowiedni poziom komfortu oraz podparcie kręgosłupa. W naszym sklepie posiadamy czterostopniową skalę twardości, która przedstawia się następująco:

Równie ważne, zarówno przy wyborze materaca jednoosobowego jak i dwuosobowego są warstwy zewnętrzne materaca (pianka termoelastyczna visco memory, lateks, pianki profilowane, kokos, trawa morska, końskie włosie). Wśród nich znajdziemy miękkie i sprężyste materace termoelastyczne, materace lateksowe, materace wysokoelastyczne, materace moletowane profilowane oraz twardsze i sztywniejsze materace kokosowe, materace z końskim włosiem, materace z trawą morską. Wybór konkretnej warstwy jest sprawą indywidualną. Poszczególne warstwy różnią się właściwościami. Dla przykładu lateks jest materiałem sprężystym, elastycznym i przewiewnym. Nie nagrzewa się więc jest uznawany za materiał chłodny. Przeciwieństwem jest pianka termoelastyczna visco memory, która jak sugeruje nazwa reaguje na temperaturę. Pod jej wpływem mięknie i dopasowuje się do sylwetki, podpierając ją na całej długości. Pianka visco jest plastyczna i delikatnie otula ciało, ogrzewa je. Polecana zmarzluchom, którzy w nocy marzną i surowiec oddający ciepło bardzo poprawia jakość ich wypoczynku.

Rozmiar łóżka

Jak wynika z powyższego artykułu rozmiar materaca jest ważny, ale równie ważne są jego pozostałe parametry. Nawet ogromny model, ale o źle dobranej powierzchni nie zagwarantuje nam wygodnego snu. Przymierzając się do zakupów przygotujmy się na to, że czeka nas podjęcie kilku kluczowych decyzji i warto wcześniej zaznajomić się z tematem lub skorzystać z fachowej pomocy konsultantów. Inwestycja w dobrej jakości materac to lepszy i wydajniejszy sen. Wypoczęty organizm to więcej energii, chęci do działania, dobry nastrój i samopoczucie oraz zdrowie, a to są wartości niepoliczalne.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jak poradzić sobie ze skrzypiącym łóżkiem?
- Dlaczego budzimy się w nocy?
- Jaki materac dla łóżka małżeńskiego – pojedynczy czy podwójny?