Istnieje szereg czynników wpływających na jakość naszego snu. Niektórzy z nas mogą mieć problem z zaśnięciem, inni budzą się wcześnie rano i nie mogą zasnąć ponownie a część cierpi z powodu częstego wybudzania. Wszystkie te dolegliwości sprawiają, że po nocy nie czujemy się wypoczęci i zregenerowani, za to brakuje nam energii, jesteśmy senni i mało produktywni. Czasem możemy wręcz odnosić wrażenie, że jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni jak pod wieczór poprzedniego dnia. Zastanówmy się, jakie mogą być przyczyny conocnego wybudzania się, czy możemy coś z tym zrobić?

Problemem mogą być zarówno czynniki zewnętrzne (związane z warunkami panującymi w sypialni) jak i wewnętrzne (zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne). Zacznijmy od czynników psychologicznych. Największym winowajcom problemów ze snem jest stres. Problemy zdrowotne, w pracy, w życiu prywatnym mają duży wpływ na nasze życie. Nie zawsze potrafimy sobie z nimi poradzić. Jednym z symptomów świadczących o przewlekłym stresie jest budzenie się rano z poczuciem niepokoju i lęku. By złagodzić te objawy (całkowita eliminacja jest niejednokrotnie możliwa tylko po zniknięciu problemu) warto się przed snem wyciszyć i zrelaksować. Pozytywnie wpłynie kojąca kąpiel, kubek ciepłej, ziołowej herbaty, relaksujący masaż bliskiej osoby. Częste zaburzenia nastroju, depresja to kolejne czynniki istotnie wpływające na pogorszenie jakości snu.

Dolegliwości fizyczne takie jak ból, zespół niespokojnych nóg, bezdech senny są niebezpieczne dla naszego zdrowia i mogą nas często wybudzać. W miarę możliwości powinniśmy poszukać przyczyn problemu i wyleczyć doskwierające zaburzenia. Bezdech senny może być przyczyną chorób serca, udarów.

Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu w ciągu całego dnia, powoduje, że nadrabiamy braki pijąc duże ilości przed snem lub pragnienie wybudza nas w środku nocy. Rozsądne podejście do uzupełniania płynów już od samego rana, stopniowo zmniejszając ilość pod wieczór nie tylko zagwarantujemy zapotrzebowanie naszego ciała na wodę. Unikniemy również kolejnego czynnika mającego wpływ na nasz sen, czyli częstych odwiedzin w toalecie.

Wśród zewnętrznych czynników pogarszających jakość snu należy wymienić nieodpowiednie warunki panujące w sypialni (za wysoka temperatura, hałas), zbyt dużo sprzętu elektronicznego emitującego niebieskie światło, które zaburza wytwarzanie melatoniny oraz niewygodny materac.

Dlaczego źle dobrany materac ma wpływ na nasz sen? Niewygodna powierzchnia, zbyt miękka lub zbyt twarda może powodować dolegliwości bólowe pleców, kręgosłupa. Należy ją dobrać do wagi użytkownika, według skali twardości:

Ważny jest również typ wkładu wewnętrznego. Dla par najlepszym rozwiązaniem będzie materac pocketowy ( z liczbą sprężyn wynoszącą 262 szt/m2) lub materac multipocketowy (z liczbą sprężyn 510 szt/m2). Materac kieszeniowy zapewnia punktowe podparcie dzięki osobnym kieszonkom, w których umieszczone są sprężyny. Gwarantuje to doskonałą amortyzację ruchów. Osoba lżejsza nie stacza się w kierunku tej cięższej. Wśród pozostałych typów wyróżniamy jeszcze materace piankowe, materace bonellowe oraz materace lateksowe (lateksowy rdzeń ma wysokość 16 cm). Materace posiadają również zróżnicowane warstwy zewnętrzne. Wśród materacy twardych znajdziemy materace kokosowe i materace z trawy morskiej, wśród bardzo twardych materace z końskim włosiem, wśród miękkich materace termoelastyczne a wśród średnio twardych materace lateksowe, materace wysokoelastyczne, materace profilowane molet. Pełna oferta dostępna jest na naszej stronie.

 

Niezależnie od przyczyn wybudzania się w nocy powinniśmy wyeliminować czynniki powodujące tą przypadłość. Regenerujący, wysokojakościowy sen jest gwarancją zdrowia i energii. To bardzo istotny czynnik mający wpływ na nasze samopoczucie, nastrój, chęci. Długotrwałe zaburzenia snu mogą wyraźnie przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia dlatego nie powinniśmy ich lekceważyć.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jaki materac dla łóżka małżeńskiego – pojedynczy czy podwójny?
- Sypialnia w stylu skandynawskim
- Sen a odchudzanie: czy sen może wpływać na efektywność odchudzania?