Hałas różnego pochodzenia potrafi skutecznie wybudzić nas ze snu lub utrudnić szybkie zaśnięcie. Dźwięki mogą dobiegać do nas z zewnątrz i wtedy jedyną możliwością choć niestety nie zawsze skuteczną jest przymknięcie okna. Co jednak zrobić gdy irytujące dźwięki dobiegają wprost z naszego łóżka? Gdy wywołuje je nawet najmniejszy ruch jak zmiana pozycji? Należy dokładnie obejrzeć całe łóżko, sprawdzić elementy konstrukcyjne ramy łóżka, jego stelaż i na samym końcu również materac.

Skrzypiące łóżko

Skrzypienie wydobywające się przy każdym ruchu wywołuje irytację i sprawia, że odechciewa nam się spać we własnym łóżku. Każdy nawet najmniejszy ruch wywołuje chrzęszczenie, piszczenie i zgrzytanie, a w nas narasta nerwowość. Zastanówmy się chwilę jakie czynniki mogą wywoływać te dźwięki i postarajmy się je zlikwidować. Niezależnie od rodzaju łóżka, od tego czy posiadamy ramę drewnianą czy metalową elementy konstrukcji mogą wydawać wspomniane dźwięki.

Skrzypiące sprężyny w łóżku

Posiadając metalową ramę do łóżka możemy spodziewać się, że niektóre z jej części składowych mogą po czasie zacząć skrzypieć. Raz na jakiś czas powinniśmy naoliwić część z jej elementów, zwłaszcza w miejscach styku i na łączeniach. W tym celu możemy użyć nawet zwykłego oleju roślinnego lub specjalnego preparatu do metalu. Powodem trzeszczenia mogą być również poluzowane śruby, po ich dokręceniu problem powinien zniknąć. Dodatkowo warto zastosować gumową lub plastikową podkładkę, która wzmocni konstrukcję i będzie uniemożliwiała dalsze poluzowanie się elementów. Skrzypieć mogą również sprężyny pełniące rolę stelaża. Nie zapominajmy o naoliwieniu również ich. Możemy także użyć specjalnie do tego przeznaczonych gumowych tulejek, które przeciwdziałają przesuwaniu się stelaża i wydobywaniu nieznośnych tonów. Nakładamy je bezpośrednio na drewniane listwy.

Trzeszczące łóżko

Właściciele drewnianych łóżek również mogą doświadczać przykrych dźwięków, które pojawią się po jakimś czasie użytkowania łóżka. Drewno to naturalny surowiec, który przez cały czas „pracuje”. Pod wpływem różnych temperatur może się kurczyć lub rozkurczać. Skutkuje to poluzowaniem śrub łączących konstrukcję oraz wydobywaniem różnych dźwięków przy codziennej eksploatacji. By sobie z tym poradzić powinniśmy regularnie konserwować nasze łóżko, poprzez dokręcanie poluzowań na łączeniach. Świetnym pomysłem jest także użycie wosku pszczelego, który zminimalizuje tarcie elementów o siebie. Drewniana konstrukcja stelaża również nie ułatwia nam zadania. Sztywne, najczęściej sosnowe deski ułożone bezpośrednio na ramie łóżka, ocierają się o nią i skrzypią. Warto zainwestować w wyższej klasy stelaż elastyczny, który pracuje razem z materacem i w ten sposób dopasowuje się razem z nim do naszego ciała. Fajnym pomysłem jest również odizolowanie stelaża od ramy, poprzez umieszczenie pomiędzy nimi na przykład piankowej lub filcowej przekładki. Stłumi ona ewentualne dźwięki i dodatkowo zamortyzuje nasz materac.

Skrzypiący materac

Jeżeli wyeliminowaliśmy takie przyczyny skrzypienia jak źle zakonserwowana rama łóżka czy stelaż, pozostaje nam jeszcze sprawdzenie materaca. Czasem to właśnie on jest głównym winowajcą. Uszkodzona sprężyna to element, którego nie jesteśmy w stanie sami wymienić. Wówczas pozostaje nam zakup nowego materaca. Zdarza się także, że może nas zdziwić fakt, że materac, który posiadamy w domu od zaledwie kilku dni skrzypi. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, zdarza się często. Problem ten dotyczy materacy sprężynowych, przede wszystkim tych z wkładem bonellowym.

 

Materace bonellowe, zwłaszcza na samym początku, kiedy nie są jeszcze „wyrobione” mogą skrzypieć. Wykonane są ze sprężyn w kształcie klepsydry, połączonych ze sobą drutem, tworzącym wzór siatki. Sprężyny pracują wspólnie, ciężar rozkładany jest równomiernie na wszystkie i przy pracy mogą się o siebie wzajemnie ocierać. Skrzypienie może być wywołane również przez fakt, że na początku sprężyny są bardzo sztywne, na szczęście z czasem się wyrabiają .

Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest wymiana materaca na sprężynowy pocketowy. Ich budowa znacznie różni się od materacy bonellowych. Przede wszystkim wykonane są z cylindrycznych sprężyn, umieszczonych w osobnych, zszytych ze sobą kieszonkach, nie są więc ze sobą połączone. Dzięki temu pracują niezależnie, nie ocierają się o siebie i nie występuje ryzyko wystąpienia uciążliwych dźwięków. Sprężyny są trwałe a materac pocketowy posiada dzięki nim dużą elastyczność punktową, dopasowuje się idealnie do kształtu sylwetki.

 

Jeżeli kupujemy materac dla dziecka lub dla siebie i nie ważmy więcej jak 60 kg możemy rozważyć opcję materaca piankowego. Materace piankowe są lekkie i bardzo wygodne. Doskonale podpierają ciało. Mają właściwości hipoalergiczne i antybakteryjne. Nie osadza się w nich kurz i nie gromadzą roztocza. Posiadają różne twardości, w zależności od wykorzystanego surowca. Wyróżniamy materace termoelastyczne, materace moletowane profilowane oraz materace lateksowe i materace piankowe HR. Wybór jest więc bardzo duży.

 

Pamiętajmy, że wybór materaca jest ważny nie tylko z powodu pozbycia się frustrującego skrzypienia lecz również w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu. Wygodny materac lateksowy lub przeznaczony dla cięższych osób materac kokosowy powinny zapewnić wysoki komfort wypoczynku jego użytkownikom. Wybór materacy dostępnych na rynku jest ogromny. Wyróżniamy materace dwustronne i materace jednostronne. Materace twarde lub materace średnio twarde. Decyzja powinna być uwarunkowana podstawowymi kryteriami wyboru oraz indywidualnymi preferencjami klienta.

 

Podsumowanie

 

Głośne dźwięki dochodzące z łóżka to prawdziwy problem. Bezsenność przez nie wywołana, może przyczynić się do pogorszenia naszego samopoczucia, wywołać dolegliwości fizyczne jak bóle głowy, problemy z ciśnieniem czy w skrajnych i długo występujących przypadkach, problemy z sercem i inne, równie poważne schorzenia. Jeżeli pomimo zastosowania powyższych wskazówek, problemu nie uda się rozwiązać, nadal dokuczają nam dobiegające odgłosy, pozostaje nam zaakceptowanie skrzypienia lub kupno nowego łóżka.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Dlaczego budzimy się w nocy?
- Jaki materac dla łóżka małżeńskiego – pojedynczy czy podwójny?
- Sypialnia w stylu skandynawskim