Łóżko małżeńskie z materacem dopasowanym idealnie pod każdym względem to marzenie każdego z nas. W zależności od wagi osób, które będą w nim spały powinniśmy dopasować twardość materaca. Nie jest to trudne, jeżeli różnica wagi między nimi nie jest zbyt duża, a jeśli mieści się w jednym przedziale wagowym sytuacja jest wręcz idealna i bezproblemowa. Materace ze względu na twardość podzielono według poniższej skali:

Jeżeli nie rozważacie innej możliwości jak tylko łoże małżeńskie z materacem wspólnym, wybierzcie materac dwustronny, z dwiema różnymi twardościami, by wypracować jak największy kompromis. Starajmy się jednak by twardość była dopasowana do wagi osoby cięższej. Dzięki temu materac będzie trwalszy i posłuży nam dłużej. Twardość materaca uzależniona jest od warstw wierzchnich zastosowanych w jego budowie. Materace termoplastyczne z podwójną warstwą pianki Visco Memory to materace miękkie, materace średnio twarde to materace lateksowe, materace wysokoelastyczne, materace moletowane profilowane lub z pianką profilowaną Visco Memory. Warstwa kokosowa oraz warstwa trawy morskiej to surowce, które występują w materacach twardych, natomiast podwójna warstwa kokosowa (alternatywnie z końskim włosiem) nadaje twardość materacom bardzo twardym.

Łóżko małżeńskie z materacem

Amortyzacja ruchów, nie wybudzanie się partnerów podczas zmiany pozycji snu, elastyczność punktowa...to wszystko zapewniają materace kieszeniowe. Swoje właściwości zawdzięczają specyficznej budowie. Ich wkład wykonany jest z cylindrycznych sprężyn, które są umieszczone w osobnych, materiałowych kieszonkach. Uginają się tylko w miejscu nacisku i pracują niezależnie od siebie. Dopasowują się do wszystkich krzywizn sylwetki pod wpływem działającego na nie ciężaru. Materace kieszeniowe dzielimy ze względu na ilość sprężyn na materace pocketowe oraz materace multipocketowe. Materace pocketowe mają je w ilości 262 szt/m2 a multipocketowe 510 szt/m2. Różnią się również ze względu na wysokość na standardowe - o wysokości sprężyn wynoszącej 12 cm, mini (wysokość sprężyn to tylko 6 cm) oraz na max plus, gdzie zostały wydłużone o 5 cm.

Dzięki dużej elastyczności materace pocketowe zapewniają wysoki poziom komfortu, są odporne na duże ciężary i amortyzują wszelkie ruchy.

Materace piankowe to wygodne rozwiązanie dla kręgosłupa. Są jednak mniej odporne na wypracowanie, zwłaszcza gdy korzystają z nich osoby cięższe jak 60 kg. Dlatego polecamy je głównie dzieciom i szczupłym singlom. Inny poziom komfortu reprezentują materace lateksowe z rdzeniem lateksowym o wysokości 16 cm. Lateks to trwały, sprężysty, odporny na wypracowanie surowiec o gęstości wynoszącej 60 kg/m3 (dla porównania pianka wysokoelastyczna HR ma gęstość wynoszącą 35 kg/m3). Takie materace to symbol luksusu i są bardzo komfortowe. Doskonale podpierają kręgosłup, są dobrze wentylowane dzięki licznym mikro otworom, więc zapobiegają nadmiernemu poceniu. W takich materacach nie namnażają się chorobotwórcze drobnoustroje. Są antyalergiczne i antygrzybiczne.

Łoże małżeńskie z materacem

Coraz popularniejszym i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie w ramie łóżka dwóch osobnych materacy. To praktyczne podejście w sytuacji, gdy różnica wagi między śpiącymi jest na tyle duża, że pójście na kompromis nie jest możliwe. Czasem waga nie różni się tak bardzo a jednak upodobania partnerów są tak różne, że nie ma sensu by jedno z nich męczyło się na niekomfortowej powierzchni. Najlepiej kupić wtedy dwa materace, dopasowane perfekcyjnie do użytkownika. Nie tylko twardość ma tu bowiem znaczenie (czasem może być jednakowa) lecz również cechy charakterystyczne użytych surowców. Miłośnik lateksu źle będzie się czuł na miękkiej i otulającej piance termoelastycznej Visco Memory, jeden z partnerów może preferować kokos a drugi trawę morską. Jeden z użytkowników wybierze wersję pocketową materaca a drugi sztywniejszy materac multipocketowy. Dowolność wyboru jest ogromna. Jedynym parametrem, który może nas ograniczać jest wysokość materaca. Pamiętajmy, że musi być jednakowa, by zapewnić komfort spania. Partner śpiący wyżej od nas nie jest dobrym pomysłem.

Łóżka małżeńskie z materacem

Kwestią, nad którą większość z nas nie zastanawia się na etapie zakupu materaca jest sposób w jaki wniesiemy go do domu czy mieszkania. Czasem pomieszczenia są tak nieustawne, że wniesienie materaca o wymiarach 220x220 cm może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Tutaj także dobrym rozwiązaniem jest kupienie dwóch mniejszych materacy, które będą lżejsze oraz poręczniejsze do wniesienia. Manewrowanie na klatce schodowej czy wąski korytarz nie zepsują nam połowy dnia.

Dwa osobne materace to również możliwość indywidualnego wyboru pokrowca. W ofercie znajduje się ich kilka, o rożnych właściwościach w zależności od dodatku. Pokrowiec Bamboo pokochają osoby nadmiernie się pocące, pokrowiec z dodatkiem aloesu czyli Aloe Vera zadba o delikatną i wrażliwą skórę, Tencel z dodatkiem celulozy jest bardzo przyjemny w dotyku i ma właściwości antybakteryjne. Pokrowce dostępne na Godre.pl posiadają wszyty suwak umożliwiający zdejmowanie ich i wypranie. Warto to robić by utrzymać czystość i higienę naszego materaca.

Łóżka małżeńskie

Wygodny materac gwarantuje spokojny, regenerujący sen. Ma to bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Doskonały nastrój przekłada się na pozytywne relacje w domu, w pracy.

Materac powinniśmy regularnie obracać, by wydłużyć jego żywotność. Kupując materac o dwóch różnych twardościach mamy możliwość sprawdzenia obu i zamiennego ich stosowania. Również gdy zmienią się nasze preferencje lub schudniemy czy przytyjemy mamy alternatywę w postaci twardszej lub miększej strony.

Niezależnie od tego czy wybierzemy jeden duży, wspólny materac czy dwa osobne, mniejsze musimy zadbać o to by i jedna i druga osoba były zadowolone i wyspane. Taką właśnie rolę pełni łóżko małżeńskie z materacem od Godre.pl.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Sypialnia w stylu skandynawskim
- Sen a odchudzanie: czy sen może wpływać na efektywność odchudzania?
- Jak uniknąć problemów z zasypianiem w czasie upalnych nocy?