Praktyczność i funkcjonalność to podstawowe cechy, którymi powinno się charakteryzować małe i ciasne pomieszczenie. Nie inaczej jest również w przypadku niewielkiej sypialni. Dobrze przemyślana aranżacja sprawi, że będzie ona nie tylko komfortowa lecz również elegancka i przytulna. Doskonale dopracowana kompozycja, praktyczne meble i wygodne łóżko z dobrze dopasowanym materacem to podstawy, które pozwolą czuć się znakomicie nawet na mocno ograniczonej powierzchni.

Jakie łóżko wybrać?

Rozmiar łóżka uzależniony jest od możliwości. Oczywiście im większy, tym lepszy, jednak musimy pamiętać o swobodnym dostępie do łóżka z każdej strony. Wygląd jest sprawą indywidualną według gustu właściciela, powinien jednak współgrać z aranżacją całej sypialni, tworzyć z nią zintegrowaną całość. Na rynku dostępne są łóżka drewniane oraz metalowe, z zagłówkiem w materiałowym obiciu lub surowe z prętami w stylu industrialnym lub loftowym. Miłośnicy rustykalnego, kolonialnego stylu odnajdą się na dużym, masywnym drewnianym łóżku a miłośnicy prostego, skandynawskiego stylu na lekkiej, sosnowej ramie. Istotnym elementem łóżka jest także solidny stelaż o szerokich, wąsko rozstawionych szczeblach. Taka podstawa pod materac zapewni jego długą żywotność oraz zachowa go w doskonałej formie. Łóżka posiadają różną wysokość, którą również powinniśmy dopasować do naszego wieku, zdrowia i możliwości. Niskie łóżko w japońskim stylu nie sprawdzi się u osób starszych, mających problemy z wstawaniem. Także zbyt wysokie (w stylu kolonialnym) będzie sprawiało duży kłopot, na przykład niskim osobom. Łóżko to zawsze dwa elementy czyli rama i podstawa wygodnego snu czyli materac.

Jaki materac zapewni wygodę i spokojny sen

Materac dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta – to najkrótsza i najprostsza odpowiedź na zadane w nagłówku pytanie. Nie ma jednego uniwersalnego dla wszystkich modelu. Właściwości, którymi powinien cechować się materac zależne są od wagi użytkownika i jego osobistych preferencji. W naszej ofercie udostępniamy cztery twardości, które zaspokoją potrzeby prawie wszystkich klientów czyli materace miękkie (do wagi 60 kg), materace średnio twarde (waga 60 - 100 kg), materace twarde (waga ponad 100 kg) i materace bardzo twarde (waga ponad 120 kg). Kiedy ustalimy, która twardość jest nam dedykowana, do wyboru pozostaje nam rodzaj wkładu wewnętrznego oraz rodzaj wykorzystanych w budowie materaca surowców. Wyróżniamy kilka typów rdzenia materaca :

  • materace piankowe – dedykowane są osobom lekkim, o wadze nie przekraczającej 60 kg, zbudowane z pianki wysokoelastycznej HR są wygodne, lekkie i przewiewne. Występują we wszystkich twardościach, jednak zdecydowanie odradzamy ich zakup osobom o sporej wadze, ze względu na ich ograniczoną odporność na wygniatanie.
  • materace kieszeniowe, w tym materace pocketowe i materace multipocketowe – materace kieszeniowe posiadają sprężyny umieszczone w osobnych, materiałowych kieszonkach (stąd ich nazwa), sprężyny mają kształt cylindra, pracują niezależnie od siebie uginając się tylko w miejscu nacisku, w wersji podstawowej (pocketowej) ich ilość wynosi 262 szt/m2, natomiast w wersji multipocketowej ich liczba to 510 szt/m2. Wersja multipocketowa jest odczuwalnie twardsza i sztywniejsza od pocketowej.
  • materace bonellowe – wykonane są ze sprężyn w kształcie klepsydry, połączonych ze sobą sztywnym drutem, charakteryzują się elastycznością powierzchniową, ciężar jest równomiernie rozkładany pomiędzy wszystkie sprężyny

Po wybraniu twardości oraz rodzaju wkładu pozostaje jeszcze wybór surowców, z których wykonane będą poszczególne warstwy. Spotkamy się więc z takimi pojęciami jak materace lateksowe (wykonane z wkładu lateksowego o grubości 16 cm, bardzo wygodne i odporne na wypracowanie), materace kokosowe (czyli z utwardzoną powierzchnią, wykonaną z maty kokosowej, o właściwościach antygrzybicznych i antyalergicznych), materace z trawą morską (zaliczane do materacy twardych, trawa morska jest bogata w jod, rośnie na nadmorskich wybrzeżach), materace średnio twarde czyli materace termoelastyczne wykonane z pianki visco memory, dopasowującej się do ciała pod wpływem ciepła i nacisku, materace profilowane moletowane i materace z profilowaną pianką visco memory (profilowanie polega na laserowym nacinaniu pianki, która jeszcze lepiej dopasowuje się do sylwetki). Materace z końskim włosiem to najtwardsze modele. Surowiec ten występuje zawsze w połączeniu z podwójną warstwą kokosową. Ma właściwości higroskopijne, jest antyalergiczny i nie namnażają się w nim szkodliwe dla organizmu bakterie, grzyby i pleśnie.

Co jeszcze oprócz łóżka i materaca jest istotne w urządzaniu sypialni?

Poza wygodnym łóżkiem i materacem również klimat panujący w sypialni ma wpływ na to, jak będziemy się w niej czuć. Odpowiednia aranżacja w ulubionym stylu oraz dodatki nadające przytulności sprawią, że wypoczynek stanie się prawdziwą przyjemnością. Z chęcią będziemy przebywać w takim pomieszczeniu, odpoczywać, czytać książkę, rozmawiać a przede wszystkim spać. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę:

  • oprawa okna, zapewnienie intymności, możliwość zaciemnienia pokoju przy pomocy zasłon, rolet lub żaluzji
  • czysta, ładna pościel oraz dodatkowe koce, narzuty, pledy i poduszki dodające uroku i ciepła
  • nastrojowe światło, dodatkowe kinkiety lub lampa podłogowa stworzą romantyczny półmrok
  • poza łóżkiem przydadzą się nakastliki, komoda z szufladami, jeżeli nie ma osobnej garderoby również szafa
  • w sypialni warto mieć rośliny oczyszczające powietrze oraz pięknie przyozdabiające wnętrze

Miła atmosfera w sypialni przekłada się na jakość wypoczynku. W miejscu, które nam się podoba lubimy przebywać. Jeżeli wszystkie elementy ze sobą współgrają, sypialnia jest czysta i dopracowana w każdym szczególe sen jest przyjemny i wysokojakościowy.

Zobacz też nasze inne artykuły: