Wraz z upływem czasu każdego z nas zaczynają niepokoić pewne dolegliwości. Im starsi jesteśmy, tym mocniej dokuczają problemy z układem kostnym jak bóle kręgosłupa i stawów czy reumatyzm, problemy z układem trawiennym (zgaga) czy z układem krążeniowym. Seniorzy, którzy znacznie ograniczyli ruch mogą narzekać na puchnące nogi, ich bolesność, uciążliwe skurcze. Często słyszymy również o zespole niespokojnych nóg czy tak powszechnym problemie ze snem. Z czego wynikają te wszystkie niedogodności i jak sobie z nimi radzić?

Materac dla seniora

W jesieni życia powinniśmy szczególnie dbać o swoje zdrowie i w miarę możliwości minimalizować ryzyko powstawania lub pogłębiania się schorzeń i związanych z nimi bolączek. Poza lekami, ruchem na świeżym powietrzu, suplementacją oraz zdrową dietą powinniśmy zadbać o regenerujący i relaksujący wypoczynek. Sen jest jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W jaki sposób możemy zadbać o wysokojakościowy sen? Jak pozbyć się problemów z zasypianiem czy nocnym wybudzaniem? Większość seniorów, i nie tylko oni, nie zdaje sobie sprawy z wpływu codziennych nawyków na wydajność snu. Długie drzemki w ciągu dnia, zbyt wczesne kładzenie się spać to jedne z czynników, które powodują, że doskwiera nam bezsenność. Jak to zmienić:

  • zadbajmy o regularne chodzenie spać i wstawanie, niech stanie się to naszym codziennym nawykiem
  • jeżeli nie odczuwamy senności, nie próbujmy na siłę zasnąć, wiercenie się z boku na bok sprawi jedynie, że mocno poirytowani i zdenerwowani będziemy mieć jeszcze większe kłopoty z zaśnięciem
  • ilość potrzebnych godzin snu zmniejsza się wraz z wiekiem, jeżeli wystarcza nam jedynie 5-6 godzin snu, nie kładźmy się zbyt wcześnie, przesuńmy porę spania tak, by budzić się ze wschodem słońca
  • ostatni posiłek spożywajmy na 2 h przed snem by nie obciążać na noc żołądka
  • wieczorem możemy wypić ziołową herbatę wspomagającą wyciszenie i ułatwiającą zasypianie, na przykład z melisą
  • pamiętajmy również o aktywności lub codziennych spacerach na świeżym powietrzu
  • zadbajmy o odpowiednie warunki snu, do których zaliczamy wyciszony i wyciemniony pokój, świeże, przewietrzone pomieszczenie oraz wygodny materac

O ile większość powyższych punktów jest jasna i zrozumiała i ich wdrożenie nie stanowi większego problemu, o tyle jeden element może przysporzyć nieco kłopotu. Mowa tu o materacu. Wybór odpowiedniego modelu dla większości ludzi stanowi problem, nie mówiąc już o osobach starszych. Na szczęście większość sklepów oferuje pomoc konsultantów, którzy w fachowy sposób wszystko wyjaśnią i pomogą wybrać najlepszy model. I my do takiego kontaktu namawiamy. Część informacji możesz zasięgnąć również z tego artykułu.

Rynek materacy jest bardzo obszerny i zróżnicowany. Są jednak pewne surowce i rozwiązania szczególnie sprzyjające seniorom.

Twardość materaca dla starszych

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca dla seniora? Zacznijmy oczywiście od rozmiaru, upewnijmy się, że zamawiamy właściwy. Kolejnym krokiem powinno być określenie twardości produktu na podstawie wagi przyszłych użytkowników. Im cięższa osoba, tym twardsza powinna być powierzchnia materaca. Materace podzielono według czterostopniowej skali twardości na:

Należy pamiętać, że wraz z wiekiem sylwetka osoby starszej wiotczeje, mięśnie tracą sprężystość, zwiększa się nacisk na kości i stawy. Seniorzy mają znacznie wrażliwsze ciało i każda powierzchnia jest dla nich twardsza niż dla osoby młodej, ważącej tyle samo. Dlatego materac nie może być zbyt twardy a najczęściej wybierane są modele średnio twarde.

Materace średnio twarde to najbardziej zróżnicowana grupa produktów. Wykonane są z materiałów takich jak lateks, pianka termoelastyczna visco memory, pianka wysokoelastyczna HR, pianka moletowana, profilowana pianka visco memory. Każdy z surowców charakteryzuje się indywidualnymi cechami.

Jakie łóżko dla seniora

W zależności od dolegliwości, które dokuczają naszym najbliższym dobierz odpowiedni typ materaca.

Kłopoty z krążeniem oraz reumatyzm

W przypadku kłopotów z układem krążeniowym należy wybrać materac, który zniweluje uciski i poprawi cyrkulację krwi. Takie właściwości posiada materac termoelastyczny wykonany z pianki visco memory. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim elastycznością punktową. Materac z pianką visco równomiernie podpiera całe ciało, dopasowuje się do kształtu sylwetki. Dodatkowo ma właściwości antyalergiczne, antygrzybiczne, nie rozwijają się w nim uczulające drobnoustroje. Pianka visco dopasowuje się do ciała pod wpływem temperatury i nacisku. Ogrzana przez ciało mięknie, staje się plastyczna i otula sylwetkę. Osoby starsze, które często w nocy marzną odczuwają dzięki niej komfort termiczny. Pianka gwarantuje ciepło, nie przemarznięty organizm jest mniej narażony na bóle rematyczne.

Ból kości i stawów

Dolegliwości ze strony układu kostnego u osób starszych nikogo nie dziwią. Materac powinien gwarantować doskonałe podparcie sylwetki, niwelować napięcie w okolicach karku, krzyża, bioder i ramion. Surowcem, który to zapewni jest lateks. To najbardziej luksusowy materiał, bardzo sprężysty, trwały, odporny na duże obciążenia, charakteryzujący się elastycznością punkową. Dodatkowo jest przewiewny, dobrze wentylowany dzięki licznym mikrootworom. Duża sprężystość materaca lateksowego ułatwia obracanie i wstawanie z łóżka, osoba która na nim śpi nie zapada się. Równie wygodna jest pianka wysokoelastyczna HR. Materace z pianką wysokoelastyną są komfortowe, dobrze podpierają kręgosłup. Pianka HR ma dużą gęstość, wynosząca 35 kg/m3. Materace wysokoelastyczne nie uczulają, nie gromadzi się w nich wilgoć.

Ograniczona ruchowość

Nasi rodzice czy dziadkowie będący w starszym wieku często mają ograniczoną ruchowość, wynikającą z różnych czynników. Czasem powodem są dolegliwości bólowe, czasem choroba. Im więcej czasu senior spędza w łóżku tym większe ryzyko wystąpienia bolesnych odleżyn. Surowcem, który sprawdzi się na materacu osoby obłożnie chorej jest wspomniana już pianka termoelastyczna visco memory. Materace termoelastyczne wspomagają krążenie krwi i nie uciskają naczyń krwionośnych. Krew lepiej krąży i tym samym ryzyko wystąpienia odleżyn zdecydowanie maleje.

Materac dla osoby starszej

Wielu naszych klientów zastanawia się nad typem materaca dla swoich najstarszych członków rodziny. Sprawdzą się zarówno materace kieszeniowe jak i materace piankowe (o ile seniorzy nie ważą dużo). Dla cięższych osób, ale zdecydowanych na materac piankowy polecamy wybór modeli z rdzeniem z pianki lateksowej, które są odporne na obciążenia, bardzo komfortowe i trwałe. Przy zakupie materaca dla nestorów rodu należy wziąć pod uwagę twardość materaca, dolegliwości osoby starszej a także wysokość modelu. Wstawanie z łóżka powinno być maksymalnie uproszczone, więc materac powinien znajdować się na optymalnej wysokości od ziemi. Jeżeli potrzebujesz wysokiego materaca oferujemy materace kieszeniowe w wersji max, czyli z wydłużonymi sprężynami.

Miłość do członków rodziny wyraża się przede wszystkim w trosce o ich zdrowie i samopoczucie. Zadbajmy o nich pomagając wybrać odpowiedni model materaca.

Zobacz też nasze inne artykuły: