Bezsenność – choroba cywilizacyjna współczesnego świata. Dolegliwość uprzykrzająca życie i funkcjonowanie ogromnej ilości ludzi, sprawiająca, że mamy kłopot z zaśnięciem, utrzymaniem snu i jego wysoką jakością. Przewlekły stres, przepracowanie, pęd życia to czynniki ją aktywujące. Ma ona niestety duży, negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, warto więc znaleźć skuteczny sposób na poprawę jakości wypoczynku. Zredukowanie stresu to doskonały pomysł na walkę z bezsennością. Jeżeli nie możemy go całkowicie wyeliminować, powinniśmy nauczyć się technik i sposobów jego neutralizowania. Takim sposobem jest na przykład słuchanie muzyki relaksacyjnej.

Co to jest muzyka relaksacyjna?

Muzyką relaksacyjną nazywamy spokojne, kojące oraz wyciszające dźwięki i melodie. Często kojarzymy ją z naturalnymi odgłosami natury jak śpiew ptaków, szum wody, liści, jednak nie tylko. Niejedna melodia została skomponowana w taki sposób, by pomóc nam się zrelaksować i odprężyć. Liczą się tu zarówno instrumenty, jak również miarowy i spokojny rytm o tempie 60 a nawet 50 BPM (czyli uderzeń na minutę). Muzyka relaksacyjna pozwala nam się oderwać od codzienności, uwalnia od stresu, odpręża i koi nerwy. Istotny jest w tym przypadku równy, wolny rytm, ponieważ do niego przystosowujemy bicie naszego serca. Muzyka relaksacyjna zwalnia tętno i obniża ciśnienie krwi.

Z muzyką relaksacyjną możemy spotkać się w gabinetach lekarskich, salonach kosmetycznych i innych miejscach, w których potrzebujemy rozluźnienia. W niektórych badaniach wykazano, że muzyka relaksacyjna zmniejsza odczuwanie bólu.

Muzyka relaksacyjna a sen

Muzyka wykorzystywana jest często w czasie różnych terapii, znana pod nazwą muzykoterapia. Pomaga w skupieniu uwagi, w koncentracji, sprawia, że napięcie znika, rozładowuje stres, ułatwia przeanalizowanie myśli i odczuć. Coraz częściej muzyka stanowi tło w przedszkolach czy świetlicach, wspomaga przyswajanie wiedzy, wpływa pozytywnie na zapamiętywanie, naukę języków obcych. Uczy koordynacji ruchowej. Również przychodnie i gabinety lekarskie korzystają z dobrodziejstwa muzyki, która często łagodzi dolegliwości bólowe. Duży wpływ mają tu opioidy (naturalne środki przeciwbólowe), których wytwarzanie może być dodatkowo stymulowane przez muzykę.

Poza wymienionymi wyżej pozytywami wynikającymi ze słuchania muzyki relaksacyjnej, nie możemy zapomnieć, że jest ona doskonałym remedium na bezsenność. Nie tylko dlatego, że organizm dostosowuje swoje parametry (puls, bicie serca) do miarowego rytmu lecz również dlatego, że słuchanie ulubionej muzyki jest dla każdego ogromną przyjemnością. Wywołuje pozytywne uczucia, miło się kojarzy, przywołuje wspomnienia. Warto znaleźć chwilę by ułożyć się wygodnie na kanapie, na kocu w cieniu drzew czy na plaży i posłuchać muzyki, która pozwoli nam się odciąć od negatywnych emocji, ciężkich przemyśleń, która nas zrelaksuje, wprawi w stan błogości i odprężenia, gdzie będziemy mogli doświadczać tak zwanego „tu i teraz”.

Gdy połączymy stan pełnego relaksu z wygodnymi warunkami do wypoczynku, nie powinniśmy mieć najmniejszych kłopotów z wysokiej jakości snem. Jak zadbać o duszę już wiemy. Teraz kolej na przyjemność dla ciała.

Wygodne warunki wypoczynku zwiększają jakość snu

Niewątpliwie ogromny wpływ na odczuwany komfort ma jakość materaca i to, czy jego parametry zostały tak dobrane, by odpowiadały indywidualnym preferencjom i potrzebom użytkownika. Jak kupić dobry materac? Z nami nie będziesz miał kłopotów. Przeczytaj kilka poniższych wskazówek a w razie konieczności skorzystaj z pomocy konsultantów, będących do Twojej dyspozycji.

Przed przystąpieniem do zakupów warto poznać swoją wagę, gdyż jest ona jednym z najważniejszych wyznaczników twardości materaca. Materace dzielimy na cztery kategorie i każdej z nich przypisano konkretny przedział wagowy:

Wagę powinniśmy również brać pod uwagę, gdy podejmujemy decyzję odnośnie typu rdzenia materaca. Im cięższa osoba, tym trwalszy i odporniejszy na obciążenia powinien być wkład wewnętrzny. Dzieciom i osobom lekkim wygodę zagwarantuje materac piankowy, dla cięższych wsparciem będzie materac lateksowy (bardzo odporny na wypracowanie). Osoby preferujące wkład sprężynowy mają do wyboru materac bonellowy oraz dwa rodzaje kieszeniowych czyli materac pocketowy (sprężyny w ilości 262 szt/m2) i materac multipocketowy (510 szt/m2).

Opisaliśmy już podział materacy ze względu na twardość, na rodzaj rdzenia. Materace dzielimy także ze względu na surowce wykorzystane w warstwach zewnętrznych. Materace miękkie z podwójną warstwą pianki visco memory i średnio twarde, gdy warstwa jest tylko jedna znajdziemy w kategorii materace termoelastyczne. Materace średnio twarde to także materace wysokoelastyczne, materace profilowane molet i materace profilowane visco memory. W kategorii materacy twardych znajdują się materace kokosowe oraz materace z trawą morską a w kategorii bardzo twardych materace z podwójną warstwą koksową i materace z końskim włosiem.

Zobacz też nasze inne artykuły: