Bardzo twarde materace to najwyższa kategoria twardości, zgodna z klasyczną czterostopniową skalą twardości materacy. Czterostopniowa skala obejmuje kategorię:

Każdą twardość można dodatkowo wzmocnić bądź znieść używając odpowiedniego rodzaju konstrukcji czy rodzaju i ilości surowców dodatkowych. W przypadku materacy bardzo twardych nie ma wyboru w kwestii samych surowców natomiast konstrukcja jak najbardziej będzie miała wpływ na ostateczne odczucia. Pisząc o konstrukcji mamy na myśli różne wersje sprężynowego rdzenia kieszeniowego. Zacznijmy jednak od tego, co buduje bardzo twardą powierzchnię materaca. W kategorii bardzo twardej używa się łączenia sztywnych, twardych surowców a konkretnie końskiego włosia z matą kokosową bądź samej maty kokosowej jednak wtedy jest ona używana w podwójnej wersji. Taki pakiet sztywnych mat tworzy powierzchnię bardzo twardą. Materac może mieć obie powierzchnie bardzo twarde jak w materacu Pekin 140x200 cm bądź jedną bardzo twardą a drugą twardą jak materac Bristol 140x200 cm czy średnio twardą i tutaj propozycji jest kilka:

Wracając do samej konstrukcji materaca czyli różnych wersji sprężyn kieszeniowych, wymienić należy trzy wersje różniące się od bazowej konstrukcji wysokością sprężyn bądź ich ilością. Najniższa konstrukcja czyli sprężyny krótkie nazywa się mini. Oznacza niższy stan całego materaca a ilość sprężyn pozostaje taka sama jak w wersji klasycznej czyli 262 sztuki/m2. Kolejna konstrukcja jest wyższa i nosi nazwę max plus. Oznacza wyższy stan całego materaca przy ilości sprężyn takiej samej jak w wersji klasycznej i wersji mini mianowicie 262 sztuki/m2. Trzecim wariantem konstrukcji kieszeniowej odbiegającym od wersji klasycznej jest tzw. multipocket. Ta wersja różni się ilością sprężyn, jest ich więcej bo 510 sztuk/m2 co wpływa na sztywność całego materaca, na jego większą ogólnie odczuwaną twardość.

Bardzo twarde materace kieszeniowe 140x200 cm

W wersji materaca bardzo twardego bez końskiego włosia pod podwójnym kokosem znajduje się jeszcze warstwa wysokoelastycznej pianki HR. Pianka HR jest rodzajem pianki poliuretanowej wyższej gęstości a co za tym idzie większej trwałości. W wersji bardzo twardego materaca z końskim włosiem pod surowcami sztywnymi nie ma już dodatku pianki. Wybierając materac bardzo twardy w wersji multipocket czyli osadzony na najtwardszej konstrukcji kieszeniowej otrzymujemy możliwie najtwardszy materac. W naszej ofercie taki najtwardszy materac to materac Pekin multipocket 140x200 cm. Materace bardzo twarde dedykowane są osobom o wysokiej wadze, w granicy 100-120 kg i wzwyż bądź osobom, które ze względu na upodobania czy uwarunkowania medyczne potrzebują materaca, który nie będzie mocno pracował. Waga jest podstawowym czynnikiem warunkującym wybór odpowiedniej twardości materaca jednak upodobania samego użytkownika nie są mniej ważne. Nie każda osoba ważąca dużo musi lubić sztywne i twarde materace tak samo jak nie każda osoba niskiej wagi będzie się czuć komfortowo na materacach miękkich, plastycznych. Duża ilość modeli zróżnicowanych pod względem twardości i rodzaju konstrukcji zwiększa możliwość dopasowania modelu materaca do potrzeb użytkownika.

Zobacz też nasze inne artykuły: