Materac – rzecz kojarząca się z relaksem, odpoczynkiem i regeneracją. Tylko odpowiednio dopasowany do użytkownika produkt jest w stanie zapewnić co noc komfortowy i przyjemny sen. Wybór materaca nie powinien więc być przypadkowy. Warto dobrze przemyśleć zakupy biorąc pod uwagę wiele różnych czynników. Materac powinien pasować pod kątem rozmiaru, twardości oraz budowy. Zakupy mogą się więc okazać bardziej czasochłonne, niż było to zaplanowane.

Jaki rozmiar materaca dla jednej osoby wybrać?

Wśród standardowych rozmiarów jednoosobowych znajdują się modele o długości 200 cm oraz szerokości 80 cm, 90 cm, 100 cm i 120 cm. Każdy z tych materacy pasuje do łóżek dostępnych w sklepach. Na jaki wymiar materaca się zdecydować? Który będzie najlepszy?

Wielkość materaca uzależniona jest między innymi od łóżka, które wybierzemy. Z kolei łóżko może być dowolne, jeżeli dysponujemy przestrzenią bez większych ograniczeń. W sytuacji gdy pokój jest niewielki, należy tak zaaranżować pomieszczenie, by zmieściło się w nim jeszcze biurko, szafa lub półki a komunikacja między nimi była sprawna.

Większość łóżek jednoosobowych z materacem 80x200 cm kupowanych jest do pokoju dziecięcego, spotykamy je często w łóżkach piętrowych. Również osoby dorosłe o niewielkich gabarytach lub mających małą sypialnie rozważają wybór tej wielkości materaca. Jednak znacznie częściej kupowany jest materac 90x200 cm, zapewniający większą swobodę ruchów i tym samym wyższy poziom komfortu wypoczynku.

Osobom często zmieniającym pozycję, osobom starszym lub wszystkim tym, którzy dysponują obszerną przestrzenią radzimy wybór modelu materaca 100x200 cm. Z pewnością sen na takiej powierzchni będzie wygodniejszy i przyjemniejszy.

Dla osób większych, cięższych lub ceniących dużą przestrzeń dedykujemy materac 120x200 cm. Jest praktyczny również w sytuacji, gdy jako rodzic małego dziecka często zasypiasz obok niego. Jeżeli pozwalasz swojemu zwierzakowi spać z tobą w łóżku większa przestrzeń również się przyda. Im większy rozmiar, tym bardziej praktyczne jest łóżko. Nastolatki korzystają z materaca nie tylko w nocy. Jest on często miejscem, gdzie czyta książki, przegląda internet, ogląda filmy lub po prostu przesiaduje z przyjaciółmi. Z tego względu warto nie tylko kupić odpowiedni rozmiar, lecz również mocno przemyśleć konkretny typ i model materaca.

Rozmiar materaca a jego budowa

W naszym asortymencie kupią Państwo każdy typ materaca w każdym rozmiarze. Dostępne są zarówno materace piankowe80x200 cm jak i materace lateksowe 100%, materace pocketowe w rozmiarze 120x200 cm jak i materace bonellowe (sprężyny mają kształt klepsydry i są połączone sztywnym drutem tworząc wzór siatki, dobrze wspierają sylwetkę, niestety na materacu występuje efekt falowania, dlatego nie jest dobrym pomysłem w przypadku par). Jeżeli chodzi o rodzaj konstrukcji nie ma żadnych ograniczeń. Tak naprawdę rdzeń wewnętrzny oraz stopień twardości materaca jednoosobowego powinniśmy dostosować do wagi użytkownika:

  • materace miękkie – dla wagi nie przekraczającej 60 kg, uzyskiwane są one poprzez zastosowanie podwójnej warstwy pianki termoelastycznej visco memory
  • materace średnio twarde – dla ważących pomiędzy 60 a 100 kg, w tej kategorii znajdują się między innymi materace termoelastyczne, materace lateksowe, materace wysokoelastyczne HR, materace profilowane moletowane, materace profilowane visco memory, mimo jednakowej twardości posiadają różne cechy indywidualne takie jak sprężystość, plastyczność, przewiewność.
  • materace twarde – dedykowane ważącym ponad 100 kg, wśród nich do wyboru materace kokosowe lub materace z trawą morską.
  • materace bardzo twarde – dla ważących ponad 120 kg, w tej kategorii znajdują się materace kokosowe z podwójną warstwą kokosu oraz materace z końskim włosiem. Końskie włosie pozyskiwane jest z grzywy lub ogona. Przechodzi proces oczyszczania z odzwierzęcych biokomponentów by nie uczulać. Jest odporne na wilgoć. Wchłania jej nadmiar i odparowuje do otocznia. Niweluje również nieprzyjemny zapach potu.

Jaki typ materaca 80x200 cm jednoosobowego wybrać?

Materace piankowe mają ograniczoną odporność na wygniatanie, ale sprawdzą się doskonale w przypadku dzieci i osób lekkich, zwłaszcza że wykonane są z pianki wysokoelastycznej HR o zwiększonej gęstości wynoszącej 35 kg/m3. Dla młodzieży i dorosłych lepsze będą materace pocketowe 90x200 cm lub 100x200 cm. Są odporniejsze na duże obciążenia i posłużą dłużej. W przypadku ograniczonego budżetu lub gdy zwyczajnie lubimy ten rodzaj konstrukcji do wyboru są materace bonellowe. Na zupełnie innej półce cenowej znajdują się z kolei materace lateksowe 100% czyli z rdzeniem z 16 cm bloku pianki lateksowej. Należą do najdroższych modeli, ale jednocześnie wśród wielu opinii są najwygodniejsze i najbardziej komfortowe. Cechują się sprężystością, dobrze dopasowują się do sylwetki. Są także przewiewne dzięki licznym mikro otworom w budowie pianki.

Jeżeli kupujesz materac 120x200 cm ze względu na sporą wagę i duże gabaryty warto zainwestować w materac multipocketowy ze zwiększoną liczbą sprężyn wynoszącą 510 szt/m2. Podwójna warstwa kokosu, w niektórych modelach wzmocniona dodatkowo końskim włosiem zapewni sztywną i twardą podporę dla ciężkiej sylwetki. Odpowiednio wesprze kręgosłup. Stabilny i wytrzymały rdzeń zagwarantuje trwałość materaca.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca jednoosobowego?

Czasem tak bardzo skupiamy się na rozmiarze i rodzaju materaca, że zapominamy o innych równie ważnych czynnikach takich jak atestowane surowce, rodzaj pokrowca, sposób transportu, termin realizacji, kontakt z obsługą sklepu.

Godre.pl realizuje zamówienia czyli produkuje materace i przekazuje je przewoźnikowi w maksymalnie 3 dni robocze. Transportowane są prywatną firmą transportową, w terminie do 7 dni roboczych. Materace przewożone są na płasko, w pozycji bocznej, bez zwijania i rolowania. Mniejsze rozmiary materacy piankowych oraz nakładki przekazujemy również firmą kurierską, która na dostarczenie ma 3 dni robocze.

Wszystkie surowce używane do produkcji materacy posiadają atesty i niezbędne certyfikaty. Mogą być bezpiecznie użytkowane przez dzieci i osoby dorosłe. Warto również zwrócić uwagę na pokrowiec materaca. Standardowo każdy model sprzedajemy w pokrowcu niepikowanym Jersey. Po dopłacie do wyboru są pozostałe opcje czyli:

Jeżeli masz problem z doborem materaca lub pokrowca możesz się skontaktować z obsługą naszego sklepu. Umożliwiamy kontakt telefoniczny, mailowy lub za pośrednictwem czatu. Chętnie udzielamy porad i wskazówek do zakupu właściwego modelu.

Ponieważ materac to często duży wydatek warto dobrze przemyśleć jego wybór. Musi być komfortowy oraz trwały. Zakup kolejnego produktu w niedługim czasie narazi nas niepotrzebnie na dodatkowe koszty. Kupując materac dla dziecka i wybierając standardowy rozmiar (czyli długość 200 cm) możemy mieć pewność, że przez kilka lat z niego nie wyrośnie.

Zobacz też nasze inne artykuły: