By uzyskać twardą powierzchnię do snu czyli oznaczoną symbolem H3 musimy zastosować warstwę kokosową lub warstwę z trawy morskiej. Obie nadają sztywność i twardość materacowi. Jakie mają cechy charakterystyczne i właściwości? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

Mata kokosowa wytwarzana jest z włókien łupiny orzecha kokosowego. Włókno jest twarde, sztywne i wytrzymałe. Zawiera bardzo dużą ilość soli mineralnych, które chronią owoc kokosu przed chorobami, grzybami, pleśnią i wnikaniem do jego wnętrza bakterii. Te cechy „dziedziczy” później mata kokosowa, która może poszczycić się właściwościami antybakteryjnymi, antygrzybicznymi i antyalergicznymi. Mata kokosowa to surowiec w 100% ekologiczny i naturalny, zdrowy i bezpieczny. Podobnie jak trawa morska jest higroskopijny, czyli odporny na wilgoć. Wchłania jej nadmiar i odparowuje na zewnątrz. Niweluje również nieprzyjemny zapach potu. Trawa morska to kilka różnych gatunków alg, rosnących u nadmorskich wybrzeży. Zawiera dużo jodu, który przez krótki czas wydziela się w niewielkich ilościach z materaca i ułatwia swobodne oddychanie alergikom.

Materac piankowy 120x200 cm twardy może mieć bazowy wkład wykonany z pianki wysokoelastycznej HR lub z lateksu.

Materac 120x200 cm piankowy z rdzeniem lateksowym

Rdzeń lateksowy ma 16 cm wysokości. Dzięki właściwościom lateksu jest niezwykle trwały, odporny na wypracowanie i duże obciążenia. Liczne kanaliki w budowie gwarantują doskonałą wentylację poprawiającą komfort termiczny a także zapewniającą higieniczność. W materacu nie gromadzi się kurz, wilgoć i nie namnażają bakterie i grzyby. Lateks nie uczula, zminimalizowane ryzyko występowania w jego wnętrzu patogenów sprawia, że jest bezpieczny dla alergików. Lateks jest uważany za jeden z najwygodniejszych surowców, zapewniających bardzo wysoki poziom komfortu. Wśród materacy piankowych 120x200 cm twardych z rdzeniem lateksowym oferujemy:

  • materac Kenia 120x200 – średnio twardy/twardy o wysokości 18 cm, z trawą morską po stronie twardej
  • materac Tango 120x200 – twardy/bardzo twardy o wysokości 21 cm, z matą kokosową lub trawą morską po stronie twardej i podwójną matą koksową oraz końskim włosiem po stronie bardzo twardej

Materac gąbkowy 120x200 z wkładem z pianki wysokoelastycznej HR

Pianka wysokoelastyczna HR jest komfortowa, wytrzymała na rozciąganie i uciski, elastyczna. Porowata struktura zwiększa cyrkulację powietrza w jej wnętrzu a elastyczność punktowa sprawia, że doskonale dopasowuje się do kształtu sylwetki. Podobnie jak lateks jest antybakteryjna, antygrzybiczna, odporna na pleśń. W piance również nie gromadzi się kurz, nie namnażają roztocza i inne drobnoustroje. Dzięki przewiewności ciało nie poci się. Pianka HR jest higieniczna i nie gromadzi się w niej wilgoć. Ma gęstość wynoszącą 35 kg/m3. Nie odkształca się. Ma jednak ograniczoną odporność na bardzo duże obciążenia i może się po czasie wypracować. Stanowi podstawę również dla modelu z twardą powierzchnią snu, czyli dla materaca Montana 120x200. Materac ma 10 cm wysokości, po stronie średnio twardej ma piankę wysokoelastyczną HR a po stronie twardej warstwę kokosową lub warstwę trawy morskiej.

Zobacz też nasze inne artykuły: