Twardość materaca uzyskuje się poprzez użycie odpowiedniej twardości surowców ale także poprzez wybór odpowiedniej konstrukcji materaca. Materac twardy piankowy będzie miał większą elastyczność niż jego odpowiednik sprężynowy a tym samym ogólne odczucia twardości będą różne. Tak samo będzie pomiędzy różnymi wersjami sprężyn. Oznacza to, że konstrukcja bonelowa będzie bardziej pływającą wersją materaca sprężynowego od konstrukcji kieszeniowej. Sam rodzaj sprężyn kieszeniowych cechuje się tym, że sprężyny nie są ze sobą łączone sztywno drutem jak w przypadku wersji bonelowej tylko samymi kieszeniami materiałowymi. Brak sztywnego połączenia sprężyn przekłada się na cichą pracę całego materaca oraz jego pracę punktową. Sprężyny nie obcierają o siebie dlatego nie wydają dźwięku skrzypienia. Punktowa praca materaca oznacza, że pod naciskiem ciała reagują te sprężyny, na które działa siła nacisku a nie wszystkie. Sama konstrukcja kieszeniowa występuje w kilku wersjach i wpływa na ogólne odczucia twardości. Posiadamy cztery rodzaje sprężyn kieszeniowych różniących się wysokością bądź ilością sprężyn na metr kwadratowy. Konstrukcja kieszeniowa dostępna jest w wersji:

  • klasyczna – bazowa wersja, ilość sprężyn 262 sztuki/m2, wysokość rdzenia 12 cm
  • mini – najniższa konstrukcja, obniżona względem wersji klasycznej o 6cm, ilość sprężyn 262 sztuki/m2
  • max plus – najwyższa konstrukcja, podniesiona względem wersji klasycznej o 5cm, ilość sprężyn 262 sztuki/m2
  • multipocket – najtwardsza konstrukcja, zwiększona ilość sprężyn do 510 sztuk/m2

Konstrukcja kieszeniowa mini idealnie nadaje się do materacy wykorzystywany w łóżkach piętrowych czy do szuflad. Dobrze sprawdzi się też do wysokich łóżek, w których dodatkowa grubość nie jest wskazana np. w sytuacji wyboru materaca dla osoby starszej gdy wysokość łóżka musi być dopasowana do wzrostu użytkownika. Ogólnie jest to idealna konstrukcja gdy przestrzeń jest ograniczona.

Konstrukcja kieszeniowa multipocket idealnie nadaje się dla osób lubiących mocne materace o stabilnej konstrukcji. Multipocket jest mało sprężysty, mocny, zwarty i wpływa na większą twardość całego materaca. To idealny wybór dla par, które różnią się istotnie wagą bądź dla osób, które nie lubią sprężystych, uginających się materacy.

Konstrukcja kieszeniowa max plus to idealny wybór dla osób lubiących grube materace, sprężyste, mocniej pracujące pod ciałem. To dobry wybór dla osób o upodobaniach odwrotnych niż miłośnicy wersji multipocket.

Twarde materace kieszeniowe 140x200 cm

A jakie to właściwie są te surowce usztywniające materac? Do kategorii materacy twardych zalicza się modele z dodatkiem maty kokosowej bądź trawy morskiej. Zarówno kokos jak i trawa morska są pochodzenia naturalnego, wykazują się właściwościami antyalergicznymi i antygrzybiczymi, podbijają wentylację całego materaca. Kokos pochodzi z łupin orzechów kokosowych a trawa morska posiada charakterystyczny zapach suchej trawy ceniony w aromaterapii. Materac z dodatkiem kokosu to materac Praga 140x200 cm z matą kokosową po jednej stronie, materac Poprad 140x200 cm z matą kokosową po obu stronach albo materace o jednej stronie twardej a drugiej bardzo twardej jak w materacu Bristol 140x200 cm czy średnio twardej z pianką visco – Brema 140x200 cm; z lateksem – Haga 140x200 cm bądź pianką visco i lateksem razem - Hebe 140x200cm. W szerokiej ofercie różnych konstrukcji i wariantów twardości znajdziesz również model z jednej strony twardy a z drugiej miękki, jest to materac Bratysława 140x200 cm. Jak widać dla każdego znajdzie się odpowiedni model materaca 140x200 cm.