Choć młodość ma swoje prawa, czujemy się doskonale, jesteśmy pełni energii i planów, wydaje się, że wszystko jest dla nas łatwo osiągalne, to nie zapominajmy, że zdrowie mamy tylko jedno. By go nie nadwyrężać pamiętajmy o najprostszej metodzie utrzymania naszego organizmu w dobrej formie, czyli o dobrej jakości wypoczynku. Spokojny sen pozwoli się nam zregenerować, nabrać sił, zagwarantuje jasność umysłu. W przypadku każdego studenta jest to element niezbędny do uzyskania wysokich wyników w nauce, w przyswojeniu wiedzy, która pozwoli nam realizować plany i zamierzenia dotyczące naszej przyszłości i wykonywanego zawodu.

Studia to jednak nie tylko nauka, lecz również zabawa, przyjaźń i szaleństwa. Jak pogodzić to wszystko? Znajdźmy czas na spokojny sen...

Jaki rodzaj materaca dla studenta

Czy powierzchnia, na której śpimy ma jakieś znaczenie dla naszego wypoczynku? Owszem i to spore. Niewygodne łóżko może być przyczyną bezsenności lub płytkiego i nie regenerującego snu. Kupno odpowiedniego materaca może być prostym sposobem na wydajną drzemkę. Jaki materac wybrać dla studenta? Studentami są już dorosłe osoby. Jeżeli zależy nam na trwałym i wygodnym materacu rozważmy zakup modelu sprężynowego z wkładem kieszeniowym. Materace pocketowe są bardzo trwałe i wygodne, zapewniają doskonałe podparcie sylwetki, cechują się elastycznością punktową. Ilość sprężyn wynosi 262 szt/m2 w wersji podstawowej i aż 510 szt/m2 w wersji multipocketowej. Twardość materaca dobieramy oczywiście do wagi użytkownika a do wyboru mamy materac miękki (do 60 kg), materac średnio twardy (60-100 kg), materac twardy (powyżej 100 kg) oraz materac bardzo twardy (powyżej 120 kg). Pod uwagę musimy wziąć również surowce, z których wykonano warstwy zewnętrzne, a jest ich sporo.

Czy to jedyna opcja, jaką można zaoferować studentowi? Oczywiście, że nie.

Czym kierować się przy wyborze materaca dla studenta

Niewątpliwie jednym z kryteriów wyboru materaca jest nasza zdolność finansowa. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na droższy wydatek, szczególnie, że same studia są już i tak kosztowne. Na szczęście posiadamy w ofercie również materace tańsze, budżetowe. Do takich zaliczymy materac bonellowy. Jakie są jego podstawowe cechy? Przede wszystkim w przeciwieństwie do materaca pocketowego, posiada on elastyczność powierzchniową. Ciężar jest równomiernie rozkładany pomiędzy wszystkie sprężyny, które mają kształt klepsydry i są ze sobą połączone sztywnym drutem. Działają progresywnie, czyli im większy nacisk na nie działa tym większy stawiają mu opór. Wybór warstw zewnętrznych jest równie zróżnicowany jak w pozostałych typach materacy.

W ciągu trwania studiów może nam się zdarzyć nawet kilkukrotna przeprowadzka. Taszczenie ciężkiego materaca ze sobą może być uciążliwe. Zbawienne tutaj może się okazać posiadanie materaca piankowego, który z pewnością będzie lżejszy i łatwiejszy w przetransportowaniu. Materace piankowe są przeznaczone raczej dla osób lekkich, pod cięższymi mogą się szybko wypracować i odkształcić. Nie są jednak drogie i ich częstsza wymiana nie będzie problemem.

 

Jeżeli wynajmujemy pokój w akademiku lub dzielimy mieszkanie z przyjaciółmi, kupno materaca nie musi być konieczne. Często stanowi on wyposażenie wynajmowanego lokum. Czasem jego jakość pozostawia jednak wiele do życzenia. Czy musimy wówczas wymieniać materac na własną rękę? Niekoniecznie. Na rynku dostępne są materace nawierzchniowe. Te cienkie nakładki mogą poprawić jakość powierzchni, na której śpimy. Mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Wyrównują i wygładzają powierzchnie, mogą ją utwardzić lub zmiękczyć. Zapewniają higienę, Mają zdejmowane pokrowce, które możemy wyprać jak tylko zajdzie taka potrzeba. Przede wszystkim są lekkie, te bez warstw usztywniających możemy zrolować i schować lub zabrać ze sobą wszędzie, gdzie tylko chcemy.

Jaki materac dla studenta

Idealnym produktem, który usatysfakcjonuje każdego studenta będzie materac trwały, komfortowy i mieszczący się w budżecie. Wyjaśniliśmy już podział materacy ze względu na typ budowy. Poza nim, dzielimy materace ze względu na rodzaj wykorzystanych surowców na:

  • materace termoelastyczne (z pianki termoelastycznej Visco Memory, reagującej na temperaturę i nacisk, pianka mięknie pod wpływem ciepła ciała a pod jego naporem dopasowuje się do sylwetki, jest antyalergiczna i antybakteryjna).
  • materace lateksowe (lateks to bardzo luksusowy materiał, odporny na wypracowanie i duże ciężary, jego gęstość wynosi 60 kg/m3, jest przewiewny, pomaga ograniczyć potliwość organizmu, nie gromadzi wilgoci, kurzu, roztoczy, bakterii i pleśni).
  • materace wysokoelastyczne HR (wykonane ze sprężystej i elastycznej pianki o gęstości 35 kg/m3, dobrze podpierają całą sylwetkę, są antybakteryjne i antyalergiczne)
  • materace kokosowe ( włókna kokosowe utwardzają powierzchnię, są odporne na wilgoć dzięki procesowi lateksowania, zawierają dużą ilość soli mineralnych, które naturalnie chronią materac przed wnikaniem chorobotwórczych drobnoustrojów)
  • materace z trawy morskiej (to alternatywa dla materacy z dodatkiem kokosu. Trawa morska to kilka gatunków alg. Warstwa z trawy morskiej jest odporna na wilgoć).
  • materace z końskim włosiem ( stosowane jako warstwa dodatkowa w materacach bardzo twardych. Warstwa wykonana jest z końskiego ogona lub grzywy. Oczyszczona z biokomponentów nie uczula. Ma właściwości higroskopijne. Szybko wchłania wilgoć i oddaje ją do otoczenia)
  • materace z pianką profilowaną Visco memory
  • materace moletowane profilowane

Moletowanie to laserowe nacinanie pianki, na której tworzą się liczne wgłębienia i wypustki dające uczucie mikromasażu. Układ krwionośny jest delikatnie stymulowany. Moletowanie zwiększa przewiewność warstwy oraz ułatwia dopasowanie materace do kształtu sylwetki.

 

Dla osób, którym bardzo zależy na wygodnym i trwałym materacu piankowym, a ważą znacznie więcej jak 60 kg, wprowadziliśmy do oferty materace z rdzeniem lateksowym. Rdzeń ma wysokość 16 cm i stanowi doskonałą powierzchnię do wypoczynku. Wśród materacy lateksowych dostępne są wszystkie cztery stopnie twardości. Ten typ materacy charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na duże ciężary, na wypracowanie i intensywną eksploatację. Jak wiadomo materace służą studentom nie tylko do spania, często pełnią rolę siedziska, kanapy, biurka. Ważne jest by znosiły wszystkie trudy.

Wypoczęte ciało i umysł to gwarancja zwiększonej uwagi, skupienia i uzyskiwania lepszych wyników w nauce, o ile student nie zapomni, że należy się jeszcze uczyć :-)

Zobacz też nasze inne artykuły: