Twardy materac dla kogo?

Nazwa twardy materac jest jedną z czterech, używanych w celu określenia stopnia twardości powierzchni. Dotyczy materacy przeznaczonych dla osób, których waga przekracza 100 kg. Pozostałe przeznaczone są do poniższych przedziałów wagowych:

Twardy materac

Taką twardość znajdziemy wśród materacy wszystkich trzech rodzajów: materacy piankowych, materacy bonellowych i materacy kieszeniowych. W jaki sposób uzyskujemy twardą powierzchnię materaca? W tym celu stosuje się wkład wykonany z maty kokosowej lub trawy morskiej.

Warstwa kokosowa to naturalny surowiec, wykonany ze sprasowanych włókien orzecha kokosowego, ma brązowy kolor i około 0,5-0,6 cm grubości. Posiada właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne dzięki zawartości soli mineralnych w orzechach kokosa. Ogranicza to powstawanie i namnażane grzybów i bakterii. Nie posiadając sprzyjającego środowiska nie gromadzą się wewnątrz materaca szkodliwe drobnoustroje. Jest bezpieczna dla alergików. Mata kokosowa jest przewiewnym materiałem, dobrze odprowadza wilgoć zapewniając higienę i uczucie świeżości. Nadmiar potu jest pochłaniany i odprowadzany do otoczenia, a jego nieprzyjemny zapach niwelowany.

Warstwa kokosowa utwardza i stabilizuje konstrukcję materaca. Usztywniona powierzchnia ułatwia znalezienie wygodnej pozycji, równa powierzchnia dobrze podpiera ciało ciężkich osób i zapewnia właściwe oparcie dla kręgosłupa.

Trawa morska to mieszanka kilku gatunków alg morskich. Wkład wykonany z tej warstwy jest lekki i przewiewny. Ułatwia swobodne oddychanie, dzięki stopniowo uwalnianemu pierwiastkowi jakim jest jod. Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. U dzieci wspomaga uczenie się i rozwój, u dorosłych reguluje gospodarkę hormonalną i prawidłową pracę tarczycy. Działanie prozdrowotne wkładu z trawy morskiej powoduje, że jest chętnie wybierany przez osoby z alergiami.

By uzyskać twardą powierzchnię materacy piankowych jako bazę stosujemy wysokoelastyczną piankę HR oraz warstwę dodatkową czyli kokos lub trawę morską.

Również wśród materacy z wkładem ze sprężyn bonellowych znajdziemy materace twarde:

  • materac Akra (jednostronny, z pianką wysokoelastyczną HR i kokosem)
  • materac Samara (dwustronny H2/H3, z pianką wysokoelastyczną HR i kokosem)

Największy wybór modeli znajdziesz pośród materacy pocketowych. Wkład wykonany jest ze sprężyn w cylindrycznym kształcie. Umieszczone są w materiałowych kieszonkach, nie połączone ze sobą jak ma to miejsce w przypadku sprężyn bonellowych. W wersji pocketowej liczba sprężyn na m2 to 262 sztuki, w przypadku wersji multipocketowej 510 szt./m2. Wersja max plus posiada sprężyny wyższe o 5 cm od podstawowych, natomiast mini niższe o 6 cm. Poniżej pełna oferta materacy twardych:

1. Materac jednostronny

2) Materac miękki/ twardy

3) materace średnio twarde/twarde

4) materac twardy/bardzo twardy

Twardy materac zalety

Obawiasz się, że materac twardy nie spełni Twoich oczekiwań, będzie Ci na nim niewygodnie? Nie martw się. Twarda powierzchnia do spania posiada swoje zalety. Szczególnie w przypadku osób, które nie należą do lekkich. Twardy materac stanowi doskonałe podparcie dla ciała. Nie zapadasz się w nim, więc Twój kręgosłup nie wygina się nienaturalnie, nie napinasz ciała i tym samym Twoje mięśnie są rozluźnione. Warto pamiętać o tym, że kilka pierwszych nocy na nowym materacu, może nie być dla nas zbyt komfortowe. Materac musi się dopasować do naszego ciała. Zazwyczaj wystarcza na to kilka dni, ale warto dać sobie więcej czasu. Oferujemy możliwość testowania materaca i zwrotu do 30 dni, więc ryzyko niefortunnego zakupu jest zminimalizowane.

Jeżeli zakupiony materac ma służyć tylko jednej osobie, nie powinno być problemu z doborem właściwego modelu, o odpowiedniej twardości. Jeżeli natomiast ma posłużyć dwóm osobom, trzeba będzie pójść na kompromis. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się modele dwustronne, gdzie można stosować obie strony zamiennie.

Zakup materaca powinien być przemyślaną decyzją Stopień twardości materaca jest odczuciem subiektywnym, dlatego producenci stosują przedziały wagowe, do których może się odnieść klient. Powinno mu to znacznie ułatwić wybór.

Zobacz też nasze inne artykuły:

- Materac dwustronny
- Materac bonellowy czy pocket?
- Co zrobić, gdy materac jest zbyt miękki?