W celu zrzucenia kilku nadprogramowych kilogramów jesteśmy w stanie ciężko nad sobą pracować. Przestrzegamy diety, regularnie uprawiamy sport, stosujemy różne zabiegi dostępne w salonach kosmetycznych. Gdyby każdy z nas miał świadomość, że równie skuteczny może okazać się sen...

Sen a odchudzanie

Spanie, najlepiej w wygodnym łóżku i pachnącej pościeli, jest bardzo przyjemną, fizjologiczną potrzebą organizmu. Są osoby, które pielęgnują ten rytuał i wstanie z łóżka jest dla nich przykrym obowiązkiem. Większość z nas jednak zaniedbuje odpoczynek i zdecydowanie zbyt mało czasu poświęca na sen. Nadmiar obowiązków, tendencja do zarywania nocy lub inne czynniki przyczyniają się do tego, że nie potrafimy efektywnie wypoczywać. To wszystko skutkuje przykrymi dolegliwościami zarówno fizycznymi jak i psychicznymi. Niewyspany człowiek jest apatyczny, senny i mało energiczny w ciągu dnia lub nerwowy i zdezorganizowany, nie potrafiący się na niczym skupić. Cierpi także nasze ciało. Zaczynają nam dokuczać różne dolegliwości jak bóle głowy czy wahania ciśnienia. Kiepskiej jakości sen skutkuje także zaburzeniami w produkcji hormonów. Również tych odpowiedzialnych za uczucie sytości i apetyt czyli leptyny i greliny. Niedobór snu zwiększa produkcję greliny zwiększając apetyt i powodując zwiększoną chęć na niezdrowe przekąski jak słodycze czy tłuszcze. Niedosypianie podnosi również poziom kortyzolu czyli hormonu stresu, który zaburza produkcję insuliny w organizmie. Cały układ hormonalny organizmu zostaje więc rozstrojony. Może to powodować niekontrolowane tycie lub chudnięcie.

Odchudzanie a sen

Jak długo powinniśmy spać, by zrzucić wagę lub utrzymać ją na aktualnym poziomie? Długość snu jest sprawą indywidualną. Przyjmuje się, że średnio powinniśmy przesypiać 8 godzin na dobę. Jednak niektórym wystarczy 6 godzin a inni mogą ich potrzebować aż 10, by w pełni wypocząć. Dlatego najważniejsza jest nie ilość przesypianych godzin, ale ich jakość i to, czy się zwyczajnie wyspaliśmy.

Oprócz zaburzeń hormonalnych, które mogą być spowodowane niewystarczającą ilością snu, jego skrócenie spowoduje również zwiększenie ilości spożywanych kalorii. Według badań nawet o około 550 kcal. Przy czym aktywność fizyczna rzadko kiedy ulega zwiększeniu, co może być wywołane spadkiem energii i zmęczeniem spowodowanym krótszym czasem przeznaczonym na sen. Nadprogramowe kalorie nie są więc spalane, lecz odkładają się w ciele.

Zdrowe nawyki wspomagające odchudzanie

Warto odpowiednio się przygotować do tematu odchudzania. Nie wystarczy zmniejszyć ilości spożywanych kalorii, lecz wspomóc się dodatkowymi, wspomagającymi nawykami. Należą do nich między innymi:

  • regularna aktywność, uprawianie sportu
  • zjadanie dobrze zbilansowanych posiłków o regularnych porach
  • nie objadanie się wieczorem, zjadanie lekkostrawnej kolacji 2-3 godziny przed snem
  • unikanie gorących i pikantnych potraw wieczorem, podnoszących temperaturę ciała, która powinna się naturalnie obniżać przed snem
  • ograniczenie spożywania teiny i kofeiny w godzinach popołudniowych, zrezygnowanie z alkoholu
  • zadbanie o odpowiednie warunki w sypialni, jak wietrzenie pokoju, utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu na poziomie 18-20 °C, wyciszenie i wyciemnienie

Wygodne łóżko to odchudzanie w czasie snu w komfortowych warunkach

Starając się wyeliminować wszystkie negatywne czynniki uniemożliwiające nam regenerujący sen, nie zapominajmy o zapewnieniu sobie wygodnej powierzchni do spania. Dobrze dobrana powierzchnia łóżka pozwoli nam się odpowiednio wysypiać każdego dnia i podchodząc do tego z humorem, ma pośrednio znaczenie również w procesie naszego odchudzania. Co wyróżnia łóżko idealne? Czym się charakteryzuje? Wygodne łóżko to przede wszystkim wygodny materac. Jak go właściwie dobrać? Stopień twardości powierzchni powinien być dobrany do naszej wagi. W sklepie godre.pl posiadamy czterostopniową skalę materacy, według której wyróżniamy:

Znając twardość materaca przechodzimy do typu wkładu wewnętrznego. Możemy wybierać pomiędzy materacem piankowym, materacem bonellowym i materacem pocketowym. Ostatni etap to warstwy zewnętrzne. Materac miękki wykonany jest zawsze z podwójnej warstwy pianki visco memory, materac średnio twardy to znacznie większy wybór pomiędzy lateksem, pianką termoelastyczną visco memory, pianką wysokoelastyczną HR oraz pianką moletowaną. Materac twardy wykonany jest z warstwy kokosowej lub warstwy trawy morskiej. Materac bardzo twardy to podwójna warstwa kokosowa i w zależności od decyzji klienta dodatkowo warstwa końskiego włosia.

 

Materace produkujemy w ciągu trzech dni roboczych, wysyłamy firmą transportową na płasko (bez zginania, rolowania), ułożone bokiem, jeden obok drugiego. Nie gniotą się dzięki temu wzajemnie i sprężyny nie ulegają uszkodzeniu. Ma to ogromny wpływ na trwałość i żywotność materaca. Na dostarczenie materaca klientowi przewoźnik ma siedem dni roboczych.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jak uniknąć problemów z zasypianiem w czasie upalnych nocy?
- Materace lateksowe piankowe z rdzeniem lateksowym
- Czym jest jet lag i jak sobie z nim radzić?