Po długiej, zimnej i ciemnej zimie z ogromną niecierpliwością oczekujemy na pierwsze oznaki wiosennej aury. Z wytęsknieniem myślimy o budzącej się do życia przyrodzie, jak najszybciej chcemy nacieszyć oczy soczystą zielenią, mocnymi promieniami słońca i dłuższym dniem. Wiosna to bardzo specyficzna pora roku, która motywuje nas do czerpania z życia pełnymi garściami. Dzięki energii, którą nam daje, jesteśmy chętni do większej aktywności i wprowadzania w życie zmian. Czasem warto zacząć od uporządkowania najbliższego otoczenia czyli wysprzątania domu i podwórka. Ponieważ nie jest to lekka praca najlepiej rozłożyć ją w czasie. Nie zapominajmy o żadnym pomieszczeniu w domu. Zadbajmy o kuchnię, łazienkę a przede wszystkim sypialnię, gdyż jest to miejsce codziennego relaksu i odpoczynku. Czysta i klimatycznie zaaranżowana w harmonii z porą roku wiosenna sypialnia wpłynie pozytywnie na sen i pozwoli się odpowiednio zregenerować.

Podstawowy element wiosennych porządków – czyli pranie poduszek i kołder

Najważniejszym elementem sypialni jest łóżko. Pozostałe elementy tworzą klimat i nastrój, jednak to wygodny sen jest najistotniejszy. Na jego jakość wpływa wiele czynników. Dziś skupmy się jednak na tych, które zapewniają fizyczny komfort czyli na materacu oraz kołdrach i poduszkach.

Coraz cieplejsze, dłuższe i słoneczne dni umożliwiają wyczyszczenie i odświeżenie tych wszystkich elementów. Zapewnienie czystości i higieny podczas wypoczynku gwarantuje nie tylko przyjemniejszy, lecz również zdrowszy sen. Czyszcząc materac oraz piorąc kołdrę i poduszki pozbywamy się uczulających roztoczy oraz innych, szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Poza tym na dłużej zachowujemy wysoką jakość użytkowanych produktów. Świeża, pachnąca kołdra i poduszki relaksują i wpływają korzystnie na sen. W jaki sposób zadbać o ich czystość?

Jeżeli nie mamy możliwości samodzielnego wyprania kołdry ze względu na jej rozmiar, możemy oddać ją do profesjonalnej pralni. Na szczęście w okresie wiosenno – letnim często wymieniamy kołdrę na lżejszą i cieńszą i zazwyczaj nie ma problemu by zmieścić ją w domowej pralce. Należy jednak pamiętać o zachowaniu wytycznych dotyczących temperatury prania, wirowania, środków piorących oraz metod suszenia by nie zniszczyć wkładu (z pierza, syntetycznego lub w przypadku poduszek również piankowego).

Jak wyczyścić pokrowiec?

Kolejnym elementem, który warto wyprać i odświeżyć jest pokrowiec na materac. Wszystkie nasze modele, niezależnie czy są to materace piankowe, materace kieszeniowe czy materace bonellowe posiadają zdejmowane pokrowce. Umożliwia to suwak wszyty wzdłuż dłuższego i krótszego boku, czyli w kształcie litery „L”. Pokrowce możemy prać w pralce, jednak temperatura prania nie powinna przekraczać 40°C. Jak prać pokrowiec na materac?. Jeżeli zależy nam jedynie na odświeżeniu materiału, możemy zastosować sodę oczyszczoną. Wystarczy posypać powierzchnię materaca proszkiem, pozostawić go na kilka godzin a następnie odkurzyć. Nasza oferta zawiera kilka rodzajów pokrowców:

Główną rolą pokrowca jest ochrona materaca przed zabrudzeniem, zniszczeniem i wnikaniem zanieczyszczeń w głąb materaca. Różnorodność oferty pozwala na dopasowanie pokrowca do upodobań. Możemy wybrać pokrowiec dla skóry delikatnej i wrażliwej, nasączony ekstraktem z aloesu lub wchłaniający nadmiar potu i niwelujący jego nieprzyjemny zapach dzięki włóknom bambusa. Pokrowiec żakardowy ma ciemny, grafitowy kolor i cechuje się dużą odpornością na zaciągnięcia oraz mechacenie. Posiada również certyfikat trudnopalności. Jak więc widać oferta jest ciekawa i każdy znajdzie coś dla siebie.

Czysty materac to zdrowy i przyjemny sen!

W czasie wiosennych porządków nie powinniśmy pomijać również najważniejszego elementu sypialni czyli materaca. Jest kilka metod zadbania o jego czystość. Wspomniana przy okazji pokrowca soda oczyszczona spełni swoją rolę również w tym przypadku. Przy intensywniejszych zabrudzeniach możemy zastosować mieszankę sody oczyszczonej oraz soku z cytryny, którą spryskujemy plamę. Jeżeli powierzchnia materaca nie jest poplamiona, powinniśmy przynajmniej przewietrzyć materac. Wykonując tę czynność regularnie na długo zachowamy schludny i higieniczny wygląd materaca.

Okres wiosny to również dobry moment na odwrócenie materaca. W wielu artykułach wspominaliśmy, że jego systematyczne obracanie wpływa korzystnie na jego żywotność. Jest to istotne w przypadku każdej twardości materaca, lecz w szczególności tych mało sprężystych i elastycznych – w materacu kokosowym i materacu z trawą morską, czyli materacach twardych i materacach bardzo twardych. Materace miękkie mogą się wypracować przy zbyt dużych obciążeniach. I w tym przypadku starajmy się jak najczęściej zmieniać strony materaca by nadmiernie nie eksploatować tylko jednej z nich.

Świeża pościel dopełni całości.

Ostatnim etapem wiosennych porządków jest wymiana pościeli. Choć jest to czynność powtarzana regularnie w ciągu całego roku, to doskonale uzupełni i podkreśli nasz wysiłek i trud. Świeża, pachnąca i czysta, w kolorowych barwach przyjemnie otuli w czasie snu. Coraz cieplejsze wieczory zachęcają do zastosowania pościeli z przewiewnych i oddychających materiałów, jak len lub chłodnych, jak satyna. Zapobiegnie to nadmiernemu przegrzewaniu organizmu i potliwości.

Innym elementem wiosennych porządków jest również starcie kurzu z mebli, książek i bibelotów, odkurzenie ścian i pajęczyn, przetarcie kloszy oraz wytrzepanie lub wypranie dywanu i umycie podłóg. Jeżeli sypialnia pełni również rolę garderoby warto przejrzeć szafę. Choć nie wpłynie to bezpośrednio na jakość wypoczynku to sprawi, że poczujemy się dobrze, a pozytywny nastrój sprzyja przyjemnym snom.

Wiosenny wystrój sypialni możemy uzupełnić o cięte kwiaty (nie wydzielające intensywnego zapachu), lekkie zasłonki i pastelowe barwy tekstyliów.

Zobacz też nasze inne artykuły: