Dla każdego z nas, niezależnie od wieku, sen jest bardzo ważną potrzebą życiową. Dzięki niemu organizm regeneruje się po całodziennych aktywnościach i analizuje przeżyte emocje. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowa pozycja spania, ponieważ wpływa nie tylko na to, czy wyśpimy się danej nocy, ale również na funkcjonowanie całego organizmu. Śpiąc w niewłaściwej pozycji, możemy narazić się na kłopoty ze zdrowiem. Nawet najlepiej dopasowany materac nie zapewni nam właściwego komfortu, jeśli będziemy sypiać w nieodpowiedniej pozycji ciała. Jak spać, aby być zdrowym i wypoczętym? Podpowiadamy.

Pozycja snu a zdrowie

To, w jaki sposób śpimy na co dzień, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Często zasypiając w jednej pozycji, trwamy w niej później przez kilkadziesiąt minut, a nawet kilka kolejnych godzin. Istnieje duże ryzyko wywoływania ucisków, które na pewno nie sprzyjają zdrowiu.

Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że przyjęta we śnie pozycja jest niewłaściwa?

 • bóle głowy,

 • sztywność karku,

 • bóle kręgosłupa,

 • niestrawności,

 • zgaga,

 • problemy z zasypianiem,

 • problemy z krążeniem.

Zdrowa pozycja do spania sprawia, że kręgosłup jest wyprostowany i ma możliwość rozluźnienia się, a mięśnie wypoczynku. Kiedy przyjmujemy złą pozycję, powstają uciski, które uniemożliwiają przepływ krwi oraz limfy. Dodatkowo istnieje możliwość, że uciśnięty zostanie przewód pokarmowy lub poszczególne organy, na przykład żołądek lub wątroba. Jeśli pojawiają się któreś z powyższych objawów, warto rozważyć zmianę pozycji zajmowanej podczas snu. Jeśli nie rozwiąże to problemu, warto skonsultować się z lekarzem i rozważyć zakup dobrej jakości materaca, który zostanie dopasowany do indywidualnych potrzeb ciała.

Jakie pozycje do spania nie są polecane?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przyjmowane przez nie pozycje wcale nie służą zdrowiu i mogą być przyczyną ich kłopotów z zasypianiem, czy innych dolegliwości. Jaka jest najgorsza pozycja do spania? Często wskazuje się, że jest to spanie na brzuchu. Dla wielu osób jest to ich ulubiona pozycja i z przyzwyczajenia przyjmują ją już od dzieciństwa. Faktycznie, zaleca się, aby układać tak maluszki do ćwiczenia mięśni kręgosłupa, jednak już małe dziecko nie powinno tak spać.

Taka pozycja, w przypadku zbyt małego dziecka i miękkiego materaca może grozić nawet uduszeniem.

Dlaczego pozycja do spania na brzuchu jest tak szkodliwa? Przede wszystkim:

 • kręgosłup znajduje się w wymuszonej pozycji i jest spięty, nie może się rozluźnić,

 • przestrzeń pomiędzy poszczególnymi dyskami nie jest w stanie napełniać się płynem,

 • kark zgięty jest zwykle w jedną stronę przez długi okres czasu, co może powodować bóle promieniujące do barków,

 • ugniatane są również organy wewnętrzne, jak na przykład żołądek lub wątroba, co skutkuje niestrawnościami,

 • uciski w różnych miejscach mogą powodować też problemy z krążeniem.

Również przybierana często pozycja embrionalna podczas snu może wywoływać podobne skutki. Przede wszystkim, uciskany jest jeden z boków, a więc naczynia krwionośne mają problem z przepływami. Poza tym kręgosłup nie jest wyprostowany, a brzuch jest zwykle mocno ściśnięty. Osoby śpiące w ten sposób bardzo często skarżą się na kłopoty z trawieniem i refluks żołądkowy wywołany właśnie takimi uciskami. Kiedyś pozycja embrionalna do spania uznawana była za jedną z najlepszych i najbardziej naturalnych. Przyjmujemy ją przecież w brzuchu mamy. Dziś wiemy jednak, że najlepiej unikać spania w tej pozycji, ponieważ nie przynosi żadnych korzyści, a jedynie problemy.

Nie poleca się również spania na plecach z rękoma ułożonymi na brzuchu. Bywa, że pojawiają się wówczas problemy z oddychaniem, ale wiele osób skarży się na kłopoty z krążeniem. Rano ręce są zimne i ciężko jest rozruszać palce. Przyjmowanie jednej z powyższych pozycji snu przez dłuższy okres czasu może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Niewłaściwa pozycja kręgosłupa skutkuje również jego skrzywieniem i powstawaniem wad.

Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Każdy z nas ma swoje własne, subiektywne odczucie wygody. Najczęściej wynika to z naszych wieloletnich przyzwyczajeń. Jedno wolą spać na materacach miękkich, inni preferują te bardzo twarde. Bardzo ważne jest jednak to, aby na wybranym podłożu układać się w zdrowy sposób, który zapewni, że odpowiednio dopasowany materac będzie równomiernie podpierał kręgosłup i pozwalał na rozsuwanie się poszczególnych dysków i napełnianie przestrzeni między nimi płynami.

Eksperci zalecają dwie pozycje spania, które ich zdaniem są najzdrowszym rozwiązaniem. Pierwszą z nich jest pozycja na wznak z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała. Dlaczego jest to właściwa pozycja?

 • Ciało układa się naturalnie, a kręgosłup jest prosty.

 • Jeżeli twardość materaca jest dobrze dopasowana do gabarytów użytkownika, materac powinien idealnie podpierać kręgosłup w równomierny sposób, dając mu możliwość całkowitego rozluźnienia się.

 • Nie występują uciski w newralgicznych punktach, takich jak ramiona, czy biodra.

 • Nie są uciskane również narządy wewnętrzne ani naczynia krwionośne.

Uważa się, że jest to najlepsza pozycja do spania, do której warto przyzwyczajać już najmłodsze dzieci. Niekiedy trzeba zawalczyć ze swoimi przyzwyczajeniami, jednak dość szybko można odczuć pozytywne efekty takich starań. Często nie mamy wpływu na to, że w nocy zmieniamy swoją pozycję kilkakrotnie bez świadomości. Ważne jednak, aby zasypiając starać się leżeć właściwie.

Poleca się też spanie na boku, jednak z wyprostowanymi nogami. Jest to także prawidłowa pozycja do spania, ponieważ kręgosłup jest wyprostowany i nie ma żadnych ucisków. Wyprostowanie nóg sprawia, że nie zgniatamy organów wewnętrznych, które również mają szansę na spokojny i komfortowy wypoczynek.

Co, poza pozycją przyjmowaną podczas snu ma wpływ na jego jakość?

Właściwa pozycja snu ma ogromne znaczenie i nie można o niej zapominać. Zaleca się również, żeby w miarę możliwości dopasować materac do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Wspaniałym rozwiązaniem są materace wykonane z pianek termoelastycznych, które same dostosowują się do kształtu ciała. Taka pianka najpierw ugina się pod ciężarem, a następnie mięknie w odpowiednich miejscach pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało. Również nowoczesne materace sprężynowe kieszeniowe wspaniale podpierają kręgosłup w równomierny sposób, dzięki czemu jest on w stanie się zrelaksować i zregenerować.

Najważniejszym parametrem materaca jest zawsze jego twardość. Poza preferencjami i przyzwyczajeniami trzeba wziąć pod uwagę masę swojego ciała, kiedy kupuje się nowy materac.

Zwykle producenci oferują:

Każdy z nich przeznacza konkretną twardość produktu dla osób znajdujących się w określonym przedziale wagowym, którego najlepiej przestrzegać. W przypadku par śpiących razem producenci często oferują materace dwustronne, które mają dwa różne stopnie twardości, aby dopasować produkt do potrzeb obojga partnerów. Warto zainwestować właśnie w taki produkt, ponieważ materac kupuje się raz na jakiś czas.

Dobra pozycja spania w połączeniu z takim zoptymalizowanym materacem to właściwie gwarancja dobrego snu. Trzeba pamiętać też o wywietrzeniu pomieszczenia, w którym śpimy i odpowiedniej temperaturze, która nie powinna przekraczać 21 stopni. Przed snem nie powinno się jeść, ponieważ trawienie utrudnia zasypianie. Poza tym sen nie jest efektywny, kiedy poszczególne narządy zmuszone są do pracy. Najlepiej unikać też oglądania telewizji i korzystania z telefonu. Doskonałym rozwiązaniem jest relaks przy przyjemnej muzyce lub ulubionej książce. Bardzo ważne jest, żeby sypialnia kojarzyła się tylko z miejscem snu i relaksu. Jeśli to możliwe, nie należy w niej pracować i wykonywać innych męczących czynności. Takie odpowiednio przygotowane miejsce z pewnością zapewni wypoczynek komfortowy i wygodny, który skutkował będzie zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Każdy z nas powinien sam zadbać zarówno o przestrzeń snu, jak i zajęcie dobrej i zdrowej pozycji ciała.
Zobacz też nasze inne artykuły:
- Materac bonellowy czy kieszeniowe - rodzaje sprężyn?
- Jak działa pianka termo elastyczna w materacach?
- Jak wyczyścić materac?