Urządzanie pokoju dla nastolatka jest dla rodziców sporym wyzwaniem. Naście lat to przeważnie okres buntu, poszukiwania własnej tożsamości, czas burzliwy i zaskakujący nie tylko dla samych nastolatków lecz również dla ich rodziców. Nastolatek wyraża swoją osobowość poprzez ubiór, muzykę i otaczające towarzystwo. Równie ważny jest dla niego pokój – miejsce, w którym może się wyciszyć, być sobą, schować przed całym światem, szczególnie tym dorosłym. By zapewnić mu komfort i by czuł się w nim dobrze powinien być urządzony w jego stylu. Nastolatek powinien mieć realny wpływ na wystrój tego wnętrza, decydować o kolorach, meblach a przede wszystkim charakterystycznych dodatkach.

Pokój dla dorastającego dziecka

Dom lub mieszkanie to miejsce, w którym przeważnie każde pomieszczenie ma swoją funkcję i pełni określone role. Pokój dla dorastajacego dziecka musi pomieścić w sobie aż trzy podstawowe strefy czyli sypialnianą, rozrywkową oraz do nauki. Warto dobrze je rozplanować, by pokój był nie tylko ładny, ale również funkcjonalny. W tym celu należy wybrać odpowiednie meble.

Strefa sypialniana:

materac dla nastolatka powinien mieć wymiary jak dla osoby dorosłej czyli 90x200 cm, 100x200 cm lub 120x200 cm. Absolutne minimum to 80x200 cm, a jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca możemy kupić dziecku materac 140x200 cm lub 160x200 cm. Przyda się, jeżeli często nocują u niego przyjaciele. Innym dobrym rozwiązaniem, jeżeli niezbędne jest posiłkowe miejsce do spania, może być łóżko z wysuwaną półką na dodatkowy materac. Materac jest tylko jednym z elementów posłania. Pozostałe to rama i stelaż. Dla nastolatka najważniejsze jest oczywiście to, co widoczne czyli rama łóżka. Musi spełniać jego oczekiwania odnośnie aktualnych trendów i pasować wyglądem do całego pomieszczenia. Inne preferencje będzie miał bez wątpienia chłopak a inne dziewczyna. Dlatego możemy się zdecydować na prosty i uniwersalny styl łóżka, który będzie pasował do każdego pomieszczenia, niezależnie od tempa zmiany upodobań nastolatka. Dopełnieniem całości tego ważnego mebla będzie ciekawa i modna pościel. Do wyboru są klasyczne wzory z kwiatami lub te bardziej stylizowane np. ze zwierzęcym printem. W pokoju chłopięcym sprawdzą się ciekawe grafiki lub jednobarwne, monochromatyczne poszewki, które dzięki uniwersalności posłużą dziecku dłużej. Jeżeli chodzi o rodzaj materaca, to przede wszystkim powinniśmy dobrze dobrać twardość do wagi dziecka. Materac miękki – jeżeli waga nie przekracza 60 kg, materac średnio twardy – dla wagi 60 – 100 kg, materac twardy – gdy waga przekracza 100 kg i materac bardzo twardy – gdy przekracza wartość 120 kg. Kolejną decyzją będzie wybór rdzenia. Dla nastolatków odpowiednie będą zarówno materace piankowe, materace lateksowe jak i materace kieszeniowe. Ponieważ wybór jest naprawdę duży warto zasięgnąć porady konsultantów, którzy pomogą nam wybrać ten najlepszy model.

Strefa do nauki:

w tym przypadku centralnym i najważniejszym elementem jest biurko oraz liczne półki i szuflady, w których dziecko schowa książki i potrzebne w nauce akcesoria. W dużym i przestronnym pokoju możemy na tę część przeznaczyć znaczny obszar pomieszczenia. Kącik do nauki powinien być dobrze oświetlony, z wygodnym fotelem i wystarczającą ilością miejsca na niezbędne przedmioty.

Strefa rozrywkowa:

często łączy się z tą sypialnianą. To na łóżku najczęściej przesiaduje nastolatek. Lubi się na nim uczyć, oglądać filmy, czytać oraz rozmawiać z przyjaciółmi. W przypadku rozkładanej wersalki pościel możemy schować do wewnątrz i tym sposobem otrzymamy wygodną kanapę z oparciem. Na klasycznym łóżku rolę oparcia będzie pełnić najczęściej ściana (więc warto ją czymś zabezpieczyć). O co jeszcze może się oprzeć dziecko? O zagłówek. Ładnie się prezentuje i zapewnia dużą wygodę. Może być zrobiony z tego samego materiału co łóżko lub być wykonany osobno, na przykład z modnych w ostatnim czasie paneli tapicerowanych, modułowych więc dowolnie układanych. By umilić dziecku przesiadywanie na łóżku dokupmy też kilka dodatkowych poduszek, które nie tylko stanowią doskonały element aranżacyjny lecz są także praktyczne i zapewniają dodatkową wygodę.

O odpowiednią atmosferę zadba nastrojowe światło. Męska część nastolatków wybierze zdecydowanie surowo i minimalistycznie wyglądające ozdobne żarówki zawieszone na zwykłym, czarnym kablu. Romantyczne z natury dziewczyny będą się lepiej czuć przy małej ażurowej lampie lub powieszonych na ścianie lampkach. Najpopularniejsze to Cotton Balls. Pokój nastolatki warto dodatkowo wyposażyć w toaletkę (pięknie się prezentuje i można przy niej eksperymentować z makijażem) oraz duże lustro, ustawione w bezpiecznym miejscu, w którym będzie mogła się przeglądnąć w całości.

Szafa powinna być duża i pojemna, by zmieściły się w niej wszystkie ubrania. Dodatkowe półki na drobiazgi dziecka to również obowiązkowy element. Im jest ich więcej tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko utrzyma w pokoju w miarę względny porządek.

Kolory w pokoju nastolatka

Wiek nastoletni to okres, w którym preferencje są jasno sprecyzowane. Dotyczy to zarówno muzyki, stylu ubierania jak i ulubionych odcieni. Przed wyborem kolorów do pokoju nastolatka (zarówno jeżeli chodzi o kolor ścian, jak i dodatków) warto zapytać o zdanie dziecko. W końcu to ono będzie w tym pokoju najwięcej przebywać. Będzie się w nim uczyć, spać, relaksować i przyjmować znajomych. Barwy na ścianach nie mogą wywoływać w nim irytacji. Musimy się także liczyć z tym, że jego gusta mogą się szybko zmieniać i może być konieczne częstsze niż normalnie odmalowanie ścian. By temu zapobiec spróbuj przekonać nastolatka do wyboru barwy uniwersalnej i zachęć, by to dodatki skupiały całą kolorystyczną uwagę. Białe ściany to najbezpieczniejsza opcja, ale równie uniwersalne są barwy kremowe, odcienie beżu oraz szarości. Jeżeli nastolatkowi zależy szczególnie na konkretnej barwie możemy nią pomalować jedną ze ścian. Taki kompromis powinien usatysfakcjonować twojego podlotka.

Jakie dodatki do pokoju nastolatka?

Charakter i indywidualność pomieszczenie zyskuje głównie dzięki dobrze dobranym dodatkom. To one określają jego właściciela i potrafią wiele o nim powiedzieć. Nastolatki mają swoje ulubione gadżety i pamiątki. Dla sportowca ważne będzie wyeksponowanie zdobytych pucharów i medali, zdjęcia i autografy ulubionych rekordzistów. Fan lub fanka muzyki wyeksponuje płyty, a na ścianach powiesi plakaty ulubionych wokalistów i zespołów. Wielu nastolatków kontynuuje również zbieranie figurek lub innych hobbystycznych przedmiotów, jeszcze z czasów dzieciństwa. Mogą to być lalki, posągi komiksowych bohaterów, modele samochodów. Są również dzieci o wyjątkowych zainteresowaniach, na przykład kochające kwiaty lub kolekcjonujące kubki z zabawnymi napisami. Na to wszystko potrzebne jest oczywiście miejsce. I to takie na widoku. W końcu są to rzeczy, którymi nastolatek chce się pochwalić i które cieszą jego oczy. Liczne półki, przeszklone witryny, wnęki w ścianach – pomysłów jest wiele.

Ostatni element wyposażenia pokoju to rolety lub zasłony w oknach i dywan na podłodze. Powinny być dopasowane kolorystycznie do całego pomieszczenia i tworzyć z nim spójną całość. Uporządkowane wnętrze jest harmonijne, wycisza i relaksuje. W dobrze wystylizowanym pomieszczeniu nastolatek będzie chciał przebywać a własny pokój stanie się jego najlepszym azylem i schronem. Przed urządzeniem jego pokoju warto przeglądnąć internet w poszukiwaniu inspiracji. Może to być dobry sposób na przekonanie nastolatka do swoich racji. Jeżeli jednak na czymś będzie mu szczególnie zależało, pozwólmy mu decydować. Jest to doskonała nauka ponoszenia konsekwencji za podjęte decyzje.

Zobacz też nasze inne artykuły: