Nasz rodzimy klimat nie rozpieszcza pogodą. Ilość gorących dni w roku jest tak niewielka, że przez większość roku za nimi tęsknimy. Jeszcze rzadziej zdarzają się upalne noce. Na możliwość wieczornego spaceru bez wierzchniego okrycia, w otoczeniu świetlików (symbolu gorących, czerwcowych nocy) czekamy z niecierpliwością. Są jednak sytuację, gdy gorąco i duchota skutecznie uprzykrzają nam życie. To próby zaśnięcia, gdy temperatura w sypialni mocno przekracza 20 stopni. Marzymy wówczas o chłodzie i świeżym powietrzu. Przewracanie się z boku na bok, gdy z tyłu głowy mamy świadomość, że rano musimy wstać do pracy wywołuje dodatkową frustrację. Dlaczego mamy problemy z zaśnięciem? Za sen i termoregulację organizmu odpowiada nasz mózg. Jednak nie może robić tych dwóch rzeczy jednocześnie. Próbując schłodzić organizm usilnie poszukuje na to skutecznego sposobu. Co możemy więc z tym zrobić?

Jak zasnąć w upalną noc

Istnieją sposoby na to, by zagwarantować sobie spokojny i regenerujący sen nawet w upalną noc. Przede wszystkim zadbajmy o utrzymanie niskiej temperatury w sypialni. Nie każdy toleruje klimatyzację, dlatego by obniżyć temperaturę możemy zamontować w sypialni cicho pracujący wentylator. Dbajmy o to, by w ciągu dnia, gdy temperatura jest najwyższa zamknąć okna i nie dopuścić do wymiany powietrza, pozasłaniać okna by nie wpadały promienie słoneczne i nie ogrzewały pomieszczenia. Możemy odświeżyć powietrze gdy temperatura na zewnątrz spadnie.

Kolejna rzecz jaką możemy zrobić to spanie w lekkich i przewiewnych piżamach, które w jak najmniejszym stopniu będą zakrywać nasze ciało. Koszulka na cienkich ramiączkach, odkrywająca ramiona jest w zupełności wystarczająca.

Warto pomyśleć również o odpowiedniej pościeli. Takiej, która będzie przewiewna i chłodna. Doskonale sprawdzają się tu pościele bawełniane oraz jedwabne. Ich aksamitna powierzchnia przyjemnie schładza. Przewiewny len nie ogrzewa ciała, będzie więc równie dobrym pomysłem. W wyjątkowo upalne noce możemy powlec poszewką cienki koc lub przykryć się tylko nią. Zdecydowanie odradzamy grube i ciepłe pościele wykonane z flaneli i z nieprzepuszczającego powietrza poliestru, zbyt gorące będą również prześcieradła frotte.

Przed pójściem do łóżka możemy schłodzić ciało letnią wodą. Chłodny prysznic doskonale obniży temperaturę naszego ciała.

Obowiązkowo powinniśmy stale nawadniać organizm, by mógł regulować temperaturę ciała. Wybierzmy wodę lub soki, zrezygnujmy natomiast z chłodnego piwa, które tylko pozornie nas schłodzi. Tak naprawdę przyczyni się do odwodnienia naszego organizmu.

Czy materac ma znaczenie?

Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, dzisiejsze materace mają różne cechy i właściwości. Wybrać możemy nie tylko spośród materacy miękkich, materacy średnio twardych, materacy twardych oraz materacy bardzo twardych. Musimy podjąć również decyzję odnośnie typu materaca (materac piankowy, materac bonellowy, materac pocketowy) oraz materiałów, z których wykonano warstwy zewnętrzne. Najlepszym surowcem, który sprawdzi się w czasie upalnych nocy jest lateks. To sprężysty, przewiewny materiał. Zbudowany jest z mikrootworów zwiększających cyrkulację powietrza wewnątrz materaca oraz zapobiegającym poceniu. Idealnie dopasowuje się do sylwetki, doskonale podpiera kręgosłup. Przez użytkowników oceniany jako materiał chłodny i bardzo komfortowy. Jeżeli więc posiadasz materac lateksowy, jesteś szczęściarzem. Jeżeli planujesz zakup nowego modelu rozważ ten, który posiada choć jedną warstwę lateksową.

Jeżeli należysz do osób, które łatwo się przegrzewają i mają tendencję do potliwości, nie polecamy materacy termoelastycznych, czyli zbudowanych z pianki termoelastycznej visco memory. Dopasowuje się do ciała pod wpływem ciepła i nacisku. Mięknie, staje się plastyczna i otula nasze ciało, perfekcyjnie je podpierając. Pianka delikatnie się nagrzewa i oddaje ciepło. Na upalne noce nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Materace lateksowe piankowe z rdzeniem lateksowym
- Czym jest jet lag i jak sobie z nim radzić?
- Jaka temperatura w sypialni jest optymalna do spania?