Kiedyś wszyscy, niezależnie od wieku, czy wagi ciała spali na takich samych materacach bonellowych. Z czasem, pojawiły się bardzo miękkie i niepraktyczne materace ze zwykłej pianki, która bardzo szybko traciła swoją żywotność i była mało elastyczna. Dzisiaj do wyboru mamy materace twarde i miękkie – w zależności od potrzeb. Można je dopasowywać do każdego w indywidualny sposób i samodzielnie projektować na stronach internetowych należących do producentów i sprzedawców.

W taki sposób zaprojektowany materac powinien idealnie pasować do potrzeb sylwetki, zapewniać podparcie kręgosłupa na całej jego długości i wymuszać wręcz pozycję ergonomiczną. Jeśli dobrze dopasujemy konkretny model, można pozbyć się problemów z zasypianiem, bólu pleców, karku, czy głowy. Warto więc poświęcić nieco czasu na wybór jego poszczególnych parametrów, a przede wszystkim twardości.

Jak wybrać idealny materac dla siebie?

Przede wszystkim, trzeba zapoznać się z ofertą konkretnego producenta, ponieważ każdy korzysta z nieco innych materiałów, które mają różną funkcjonalność. W sklepach dostępne są na przykład:

  • tradycyjne materace bonellowe oparte na sprężynach połączonych drutem,

  • nowoczesne materace kieszeniowe i Multipocket, w których sprężyny zamykane są w oddzielnych kieszeniach, dzięki czemu działają niezależnie od siebie,

  • materace kokosowe,

  • materace lateksowe,

  • wykonane z pianki wysokoelastycznej i termoplastycznej.

Wybór jest bardzo duży, a poszczególne materiały charakteryzują się oczywiście innym stopniem twardości. Osobom ceniącym sobie miękkość poleca się raczej produkty wykonane z pianek, a grupie preferującej twarde podłoże – całą resztę. Nie jest to jednak regułą.

Kolejnym parametrem jest twardość i na niej należy się skupić. Producenci zwykle stosują poniższą skalę:

Dobrze jest szczegółowo zapoznać się z zaleceniami konkretnego producenta, ponieważ zwykle wskazuje on przedziały wagowe, w jakich może znajdować się użytkownik konkretnego modelu, aby był on dla niego najwygodniejszy. Poza tym pozostaje również do wyboru wysokość materaca. W przypadku tych miękkich jest to zwykle niezbyt duża wysokość, dlatego osoby o dużej masie ciała mogą czuć się, jakby spały na bardzo twardym podłożu, ponieważ materac zapada się aż po sam dół.

Dlaczego za twardy materac może zaszkodzić?

Wiemy już, że materac nie powinien być zbyt miękki, ponieważ się w nim zapadniemy i pianka nie spełni swojego zadania. Z czasem przestanie nawet sprężynować, ponieważ obciążenie będzie zbyt wysokie. Co może się stać, jeśli wybierzemy materac zbyt twardy dla siebie?

Na pewno w dużej mierze wpłynie to na kwestię wygody. Twardy materac sprawi, że ciężko będzie obracać się z boku na bok i zmieniać pozycję. Wiele osób w takiej sytuacji mówi nawet o bólu pleców, który je paraliżuje. Poza tym ciało generuje duży nacisk na taki materac, który się mu jednak nie poddaje w pełni, uciskając poszczególne narządy wewnętrzne. Częste są więc bóle nie tylko pleców, ale też wątroby, czy żołądka u osób śpiących na boku lub na brzuchu. Na pewno na takim materacu nie mogą spać osoby, które mają problemy z układem krążenia. Materac twardy może powodować problemy z przepływami, które są bardzo ważne. Tacy użytkownicy powinny wybierać raczej materace wykonane z nowoczesnych pianek, ponieważ te wykonują delikatny mikromasaż i pobudzają u nich krążenie. Bardzo polecane są dla nich materacy termoplastyczne, które stosuje się również w szpitalach i hospicjach. Wspaniale sprawdzają się, kiedy pozycja leżąca jest wymuszona i długotrwała.

Materace dla par

Zwykle najtrudniejszym zadaniem jest dopasowanie odpowiedniego materaca do spania dla dwóch osób do łóżka małżeńskiego. Najwięcej problemów pojawia się, jeżeli osoby śpiące razem mają całkiem inną budowę ciała i wagę. Wówczas twardość może przeszkadzać osobie lekkiej, a za miękki materac denerwować osobę cięższą, która będzie się w nim zapadać. Jakie są możliwe wyjścia z tej sytuacji?

Najczęściej klienci decydują się na zakup materaca o średnim stopniu twardości, który jest optymalny dla większości użytkowników. Inna możliwość to po prostu wybór dwóch wąskich materaców – dla każdego osobnego. Znacznie łatwiej jest wówczas wymieniać pościel czy też pokrowiec materaca, co przekonuje niektóre osoby.

Najlepiej poświęcić nieco więcej czasu wyborowi materaca, ponieważ zwykle jest to zakup na wiele lat i dość duży wydatek. Nieodpowiedni produkt szybko może spowodować problemy z kręgosłupem i bezsenność, a w rezultacie będzie go trzeba zmienić. Na szczęście, coraz więcej producentów oferuje możliwość wypróbowania materaca w ciągu trzydziestu dni, a następnie jego zwrotu, jeśli nie spełnia wszystkich oczekiwań. Dodatkowo para kupująca materac powinna udać się najpierw do sklepu i położyć wspólnie na kilku różnych materacach, aby dopasować możliwie najwygodniejsze i najbardziej komfortowe rozwiązanie.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?
- Jaki materac wybrać? Najlepszy materac do spania
- Materac kieszeniowy czy piankowy - który wybrać?