W sklepach można dziś spotkać wiele różnych modeli materaców, które mają nam gwarantować zdrowy i komfortowy sen. Niektóre z nich zadziwiają swoimi nazwami i zastanawiamy się nad ich funkcjonalnością. Przykładem może być materac z pianki wysokoelastycznej, który obecnie znajduje się w ofercie wielu producentów. Czym charakteryzuje się ten materiał i jakie są jego właściwości?

Jak działa pianka wysokoelastyczna?

Przede wszystkim, jest to produkt bardzo nowoczesny, zapewniający większą trwałość i wygodę od tradycyjnej pianki poliuretanowej. Pianka HR nie jest jednolita, a jej struktura jest złożona z milionów pęcherzyków, które sprawiają, że materac idealnie dopasowuje się do kształtu anatomicznego ciała.

  • Przestrzeń pomiędzy osobą śpiącą a materacem wypełnia się pianką, dzięki czemu zapewnia on idealne podparcie na całej długości kręgosłupa.

  • Materace z pianki wysokoelastycznej są znacznie bardziej trwałe od tych tradycyjnych – wskazuje się, że ich trwałość może być większa nawet o 40%, co gwarantuje doskonałą żywotność produktu.

  • Pianka jest bardzo lekka, dzięki czemu lekki jest również sam materac. Ułatwia to zmianę jego pozycji oraz wymianę pościeli, czy pokrowca, co także wpływa na większą trwałość i żywotność tego produktu.

  • Jest ona także bardzo odporna na odkształcenia. W przeciwieństwie do pianki termoelastycznej – bardzo szybko powraca do swojej pierwotnej pozycji po zakończeniu odpoczynku przez osobę śpiącą.

Materace z takiej pianki to dziś jedne z topowych produktów, bardzo chętnie wybieranych przez klientów, którym zależy na jak najlepszym komforcie. Na pewno docenią je osoby, które preferują miękkie podłoże podczas snu.

Dla kogo są materace wysokoelastyczne?

Jak wiadomo, materac powinno się zawsze dopasowywać do indywidualnych potrzeb swojego ciała. Oznacza to, że każdy z nas może czuć się bardziej komfortowo na całkiem innej powierzchni. Najważniejszym parametrem, który zwykle decyduje o wygodzie, jest po prostu twardość materaca.

Większość producentów dzieli swojego produkty na:

Materace wykonane z pianki wysokoelastycznej to bez wątpienia materace miękkie, a te nie nadają się dla każdego. Nie można brać pod uwagę tylko indywidualnych preferencji co do twardości. Warto zapoznać się także z zaleceniami producenta odnośnie wagi osoby, która może spać na konkretnym typie materaca. Te miękkie polecane są przede wszystkim dzieciom oraz nastolatkom, jak również osobom szczupłym i ceniącym sobie miękkość podłoża. Na pewno materac z pianki wysokoelastycznej nie sprawdzi się w przypadku dorosłej osoby ważącej sporo, ponieważ istnieje ryzyko, że będzie się ona w nim zapadać i nie odczuje jako przyjemnego efektu otulania przez materac. Takim osobom poleca się inne modele, na przykład materace kieszeniowe i Multipocket, czyli bardzo nowoczesne materace sprężynowe, w których pojedyncze sprężyny o różnych stopniach miękkości znajdują się w oddzielnych kieszeniach i działają całkiem niezależnie od siebie.

Materace wysokoelastyczne, podobnie jak te wykonane z pianki termoelastycznej sprawdzają się także w szpitalach i domach opieki, gdzie chorzy narażeni są na długotrwałe leżenie w jednej pozycji.

Materace z pianki termoelastycznej – czym różnią się od wysokoelastycznych?

Alternatywą dla materacy z pianki wysokoelastycznej są wspomniane powyżej materace termoplastyczne, które można znaleźć w asortymencie wielu producentów. Pianka ta również robi furorę, ponieważ gwarantuje niezwykły komfort.

Na czym oparte jest jej działanie?

  • Pianka bez trudu ugina się pod wpływem nacisku wystających partii ciała, takich jak biodra, czy ramiona.

  • Następnie, reaguje na wydzielane przez ciało ciepło, mięknąc w miejscach o największym nacisku.

  • W przeciwieństwie do pianki wysokoelastycznej – bardzo powoli wraca do swojej pierwotnej pozycji, kiedy tylko odczuje zmianę temperatury na niższą.

Ten typ materaca również sprawdzi się u dzieci i osób o niewielkiej masie ciała. Trzeba zwrócić uwagę na to, że materace piankowe zwykle są znacznie niższe od innych, na przykład sprężynowych kieszeniowych. Oznacza to, że zapadając się w nie można odczuć spory dyskomfort, jeśli ciężar wywierany na piankę jest zbyt duży.

Jak zadbać o higienę materaca wysokoelastycznego?

Producenci tych materaców jednogłośnie zapewniają, że pianka wysokoelastyczna jest materiałem bardzo higienicznym. Jest to istotny aspekt, ponieważ stosuje się ją w materacach dziecięcych i szpitalnych. Na pewno materac należy regularnie odkurzać, aby pozbyć się z niego roztoczy, martwego naskórka, czy kurzu. Jeśli tylko pojawią się na nim plamy, można je usuwać domowymi sposobami lub przy pomocy specjalnych chemicznych środków. Pianka wysokoelastyczna jest niezwykle przewiewna i zapewnia doskonałą wentylację, dzięki czemu materac oddycha i nie zaparza się.

Dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie do swojego materaca odpowiedniego pokrowca. Można go bez trudu zdjąć i samodzielnie wyprać w domowych warunkach, co z pewnością wpłynie pozytywnie na higienę i czystość.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?
- Jaki materac wybrać? Najlepszy materac do spania
- Materac twardy vs materac miękki - jaki wybrać?