Materace termoelastyczne to takie, które posiadają w swojej budowie warstwę pianki termoelastycznej visco memory. Warstwa ta występuje we wszystkich typach materacy: piankowych oraz sprężynowych kieszeniowych i bonellowych. Jest miękka i plastyczna. Materace, w których ją użyto zaliczamy do kategorii miękkiej (podwójna warstwa pianki viscoelastic) lub średnio twardej (pojedyncza warstwa pianki termoplastycznej).

Czym jest pianka termoelastyczna, jak powstała?

Pianka visco memory zwana także pianka „leniwą” powstała w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Została stworzona przez naukowców w laboratorium NASA, w celu poprawy bezpieczeństwa warunków lotów kosmicznych astronautów, którzy narażeni są na duże przeciążenia organizmu. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom miała amortyzować ewentualny nacisk na ciało. Po pewnym czasie odnalazła jednak zastosowanie w wielu innych branżach i do dziś jest chętnie wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu.

Pianka termoplastyczna świetnie odnalazła się również w świecie materacy. Jest często używanym surowcem o wyjątkowych właściwościach.

Materace termoelastyczne – cechy charakterystyczne

Materac termoelastyczny posiada wielu zwolenników wśród lekkich i filigranowych osób, a także tych, którzy cierpią na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa, po nocy dokuczają im bolesne napięcia mięśni lub sztywność karku. Materac z pianki termoelastycznej dopasowuje się do ciała pod wpływem wydzielanego przez nie ciepła oraz nacisku, jaki na niego wywiera. Tworzy wręcz idealny odlew sylwetki, podpierając każdy jej milimetr. Otula ciało, które czuje się jak na puchowej pierzynce. Jest odprężone i zrelaksowane, krew swobodnie krąży, docierając do wszystkich kończyn. Kręgosłup przybiera naturalną pozycję, bez napięć w odcinku lędźwiowym czy szyjnym. Dotlenione komórki sprawiają, że jesteśmy wypoczęci i skupieni w ciągu dnia. Nie mamy problemu z koncentracją. Znika rozdrażnienie i senność. Jest często stosowana w materacach ortopedycznych, chętnie kupują ja osoby chore i nie wstające z łóżka, gdyż zapobiega odleżynom.

Materace termoelastyczne posiadają właściwości antyalergiczne. W piance nie gromadzą się grzyby, bakterie i roztocza. Jest przewiewna, a dobra cyrkulacja i swobodny przepływ powietrza dodatkowo wspierają jej antyuczuleniowe cechy. Pianka termoelastyczna cechuje się wysoką elastycznością punktową. Jest miękka i wygodna. Delikatnie się nagrzewa, więc spodoba się osobom które często marzną w nocy. Ciało zapada się w niej. Nie ma jednak obaw, że będzie sprzyjała nadmiernej potliwości.

Pianka termoelastyczna visco memory występuje również w wersji moletowanej. Czym różni się od zwykłej pianki?

Moletowanie to inaczej nacinanie. Pianka jest więc nacinana w różnych miejscach, na różną głębokość. Dzięki temu zyskuje aż siedem stref twardości. Pianka naturalnie dostosowuje się do bioder, ramion, nóg czy głowy i podpiera te części ciała w zależności od potrzeb. Ma liczne wypustki i wgłębienia dające efekt mikromasażu, który dodatkowo stymuluje krążenie krwi, a także zwiększa wentylację materaca.

Materac z pianki termoelastycznej

Wśród materacy posiadających w swojej budowie piankę termoelastyczną wyróżniamy:

1) materace kieszeniowe

 • materac Sofia (jednostronny, H2, pianka termoplastyczna Visco Memory + pianka wysokoelastyczna HR)
 • materac Kolonia (dwustronny, H2, pianka termoplastyczna Visco Memory + pianka wysokoelastyczna HR)
 • materac Tuluza (dwustronny, H2, Lateks + pianka termoelastyczna Visco Memory + pianka wysokoelastyczna HR)
 • materac Luna (dwustronny, H2, pianka moletowana + Lateks + pianka termoelastyczna Visco Memory + pianka wysokoelastyczna HR)
 • materac Apollo (dwustronny, H2, 2x Lateks+ pianka termoelastyczna Visco Memory + pianka wysokoelastyczna HR)
 • materac Brema (dwustronny, H2/H3, pianka termoelastyczna Visco Memory + Kokos + pianka wysokoelastyczna HR)
 • materac Hebe (dwustronny, H2/H3, pianka termoelastyczna Visco Memory + Lateks + Kokos + pianka wysokoelastyczna HR)
 • materac Glasgow (dwustronny, H2/H4, pianka termoplastyczna Visco Memory + 2x Kokos + pianka wysokoelastyczna HR)
 • materac Adusa (dwustronny, H2/H4, pianka termoelastyczna Visco Memory + 2x Kokos + Końskie włosie + pianka wysokoelastyczna HR)
 • materac Safi (dwustronny, H2/H4, pianka termoelastyczna Visco Memory + Lateks + 2x Kokos + Końskie włosie + pianka wysokoelastyczna HR)
 • materac Zefir (dwustronny, H1/H2, 2x pianka termoplastyczna Visco Memory + pianka wysokoelastyczna HR)
 • materac Taba (dwustronny, H1/H2, 2x pianka termoelastyczna Visco Memory + Lateks + pianka wysokoelastyczna HR)
 • materac Bratysława (dwustronny, H1/H3, 2x pianka termoelastyczna Visco Memory, + Kokos + pianka wysokoelastyczna HR)

2) materace bonellowe

 • materac Wera (dwustronny, H2, pianka termoelastyczna Visco Memory)

3) materace piankowe

 • materac Rzym (dwustronny, H2, pianka termoelastyczna Visco Memory)
 • materac Maroko (dwustronny, H1/H2, 2x pianka termoelastyczna Visco Memory)

Materace termoelastyczne mogą różnić się twardością, w zależności od wszystkich wykonanych warstw oraz rdzenia, który stanowić mogą sprężyny kieszeniowe, sprężyny bonellowe lub wkład piankowy. Twardość materaca powinna być dobrana do wagi użytkownika. Im cięższa osoba tym twardszy powinien być materac. By się nie odkształcał i zapewniał odpowiednie podparcie dla ciała. Trwałość materaca istotnie zwiększy również dwustronność. Dzięki możliwości wykorzystania obu stron materaca, będzie on się zużywał znacznie wolniej. Obracanie go zwiększy jego żywotność. Strony mogę mieć różną twardość, więc jest to dodatkowy element przemawiający za opcją dwustronną materaca. Warto jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego podłoża z dość gęsto rozstawionymi szczebelkami, by zminimalizować ryzyko odkształcania się pianki visco memory. Materace termoelastyczne mogą mieć różną wysokość, uzależnioną m.in. od ilości użytych warstw i ich rodzaju.

Materace z pianki termoelastycznej – opinie

Materace termoelastyczne są doceniane szczególnie przez osoby, mające problem z dolną częścią kręgosłupa i innymi dolegliwościami z jego strony. Również cierpiący z powodu bóli mięśni, docenią miękką i elastyczną powierzchnię pianki termoplastycznej, reagującej na ciepło i nacisk. Materace termoelastyczne polecamy osobom w czasie rekonwalescencji, które sporo czasu spędzają w łóżku, usprawniają bowiem krążenie krwi i zapobiegają odleżynom. Materace termoelastyczne cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Dla kogo jest twardy materac?
- Materac dwustronny
- Materac bonellowy czy pocket?