Mocny i regenerujący sen sprawia, że funkcjonujemy na wysokich obrotach, pełni wigoru i energii oraz w doskonałym nastroju przez cały dzień. Czasem jednak różne zaburzenia sprawiają, że nie wysypiamy się tak, jak powinniśmy. Bardzo duży wpływ ma na to między innymi stres, depresja, stany lękowe czy nerwice. Czy istnieje jakiś naturalny sposób na poprawę naszego snu?

Coraz większą popularnością cieszy się medycyna naturalna, której jedną z gałęzi jest aromaterapia.

Wpływ zapachów na życie człowieka

Choć niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie może mieć zmysł węchu, jego znaczenie znano już w 3000 roku przed naszą erą. To z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach roślin i zapachów. Jedną z pierwszych osób, które zajęły się dogłębnym poznaniem właściwości olejków eterycznych a następnie spisaniem tego wszystkiego był francuski chemik Rene-Maurice Gatefosse. To właśnie on stworzył termin „aromaterapia” tak popularny współcześnie w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie Zachodniej. Medycyna naturalna cieszy się dziś wyjątkowym zainteresowaniem ze względu na potrzebę powrotu do natury i ekologii, którą współcześnie odczuwa bardzo wiele osób. Jak to możliwe, że zapachy mogą w ogóle wpływać na nasze zmysły i ciało? Zmysł węchu jest jednym z najwrażliwszych, które posiadamy. Wystarczy zwrócić uwagę na pobudzenie uczucia głodu, gdy docierają do nas wyśmienite zapachy z kuchni czy przywołanie konkretnych wspomnień i uczuć, gdy poczujemy zapach z dawnych lat. W ten sam sposób mogą wpływać olejki eteryczne. Mają bardzo wszechstronne działanie od antyseptycznego, przeciwwirusowego, łagodzącego kaszel, pomocnego przy niestrawności, przez poprawiający kondycję skóry, włosów, po relaksujący, odprężający czy łagodzący stany nerwicowe. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj olejku wybierzemy.

Jaki olejek eteryczny na sen

Wybór olejków wpływających pozytywnie na sen jest sporo. W jakiej formie je wykorzystać? Jest kilka metod:

  • masaż – należy jednak sprawdzić czy dany olejek można stosować bezpośrednio na skórę i czy nie powinniśmy go połączyć z olejkiem bazowym
  • kompres – kilka kropli olejku mieszamy z wodą i nasączamy miksturą ręcznik, następnie przykładamy do bolącego miejsca np. głowy
  • kąpiel – dodajemy kilka kropli ulubionego olejku do ciepłej wody, po umyciu nie opłukujemy skóry lecz delikatnie wycieramy
  • inhalacja – przygotowujemy miskę z gorącą wodą, do której dodajemy olejek eteryczny, głowę pochylamy i przykrywamy ręcznikiem wdychając opary

Olejki na jakie powinniśmy się zdecydować gdy nie możemy spokojnie zasnąć:

  • olejek rumiankowy – wykazuje właściwości napotne i przeciwgorączkowe, uspokajające, wzmacniające, antydepresyjne i przeciwbólowe. Wspomaga pracę wątroby, usprawnia proces trawienia. Olejek rumiankowy ułatwia zasypianie dzięki właściwościom uspokajającym i rozluźniającym.
  • olejek melisowy – w spokojnym zaśnięciu pomagają przede wszystkim właściwości uspokajające melisy, dodatkowo wzmacnia układ nerwowy, redukuje zawroty głowy, nerwowość. Melisa odpręża i ciało i umysł, ma właściwości antydepresyjne. Ma także właściwości rozgrzewające, poprawia pracę układu oddechowego i układu krążenia oraz funkcjonowanie żołądka. Olejek z melisy ma działania przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne i napotne, obniża ciśnienie krwi, redukuje wzdęcia.
  • olejek lawendowy – łagodzi stres, wycisza, rozluźnia mięśnie. Skutecznie ułatwia zasypianie. Możemy pod poduszką ułożyć woreczek z suszoną lawendą lub chusteczkę nasączoną kropelkami olejku lawendowego
  • olejek z gorzkiej pomarańczy – olejek posiada właściwości przeciwskurczowe, poprawiające nastrój, lekko nasenne, wyciszające i uspokajające. Reguluje trawienie, tonizuje skórę i redukuje blizny.
  • olejek z drzewa sandałowego – ma właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, tonizujące, uspokajające i ułatwiające zasypianie. Jeden z najdroższych olejków, mocno skoncentrowany, o silnym działaniu. Wygładza suchą i starzejącą się skórę, odpręża i relaksuje. Jest stosowany w inhalacjach przy nieżytach dróg  oddechowych. Ma zmysłowy i głęboki zapach.
  • olejek jaśminowy – ma działanie wykrztuśne (pomaga usunąć nagromadzony w drogach oddechowych śluz, udrażnia nos), nasenne, uspokajające (przynosi ulgę w stresie, lęku, koi dolegliwości bólowe), przeciwdepresyjne (wpływa pozytywnie na umysł, pobudza organizm do wytwarzania serotoniny), rozluźniające ( głównie relaksuje i działa przeciwskurczowo). Reguluje kobiecą gospodarkę hormonalną. Redukuje blizny po trądziku, rozstępy. Zwiększa libido działając jak naturalny afrodyzjak.

Kominki do aromaterapii nadadzą Twojej sypialni piękny zapach, masaż olejkiem eterycznym odpręży i zrelaksuje, inhalacja zadziała rozluźniająco i przeciwskurczowo. Kąpiel odciąży mięśnie i wzbogaci skórę... Postaraj się także o wygodne łóżko, które będzie uzupełnieniem wszystkich zabiegów ułatwiających zasypianie i spokojny sen. Dobierz twardość powierzchni do wagi : materace miękkie (waga do 60 kg), materace średnio twarde (waga 60-100 kg), materace twarde (waga powyżej 100 kg), materace bardzo twarde (waga powyżej 120 kg). Zadbaj o odpowiednią warstwę wierzchnią wybierając materac lateksowy, materac kokosowy czy materac termoelastyczny. Zdecyduj czy chcesz spać na materacu piankowym, materacu bonellowym czy materacu pocketowym.

Zadbaj o każdy szczegół a zaprocentuje to wygodnym i komfortowym wypoczynkiem oraz doskonałym samopoczuciem.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jaki materac dla singla? Pomagamy w wyborze materaca dla śpiących w pojedynkę
- Dobry materac do łóżka czyli jaki?
- Sypialnia w stylu minimalistycznym