Bezsennością nazywamy zaburzenia snu objawiające się problemami z zaśnięciem, utrzymaniem snu, jego nie wystarczającą długością lub złą jakością. Istotnie wpływa na nasze zdrowie oraz jakość życia, znacząco je pogarszając nie tylko w ciągu nocy lecz również za dnia.

Problemy ze snem

Kiedy możemy mówić o bezsenności? Czy można tak nazwać sporadycznie zdarzające się noce, podczas których nie możemy zmrużyć oka i wiercimy się w łóżku niespokojnie? Według badaczy bezsenność jest uczuciem subiektywnym i jest diagnozowana na podstawie wywiadu klinicznego. Występuje pomimo zapewnienia odpowiednich warunków snu i występowania okoliczności sprzyjających zaśnięciu. Najczęstsze objawy, na podstawie których diagnozowana jest bezsenność to:

  • problemy z zaśnięciem
  • brak ciągłości snu, płytki sen i częste wybudzanie
  • zbyt wczesna pobudka

Chroniczna bezsenność rzutuje również na nasze samopoczucie w ciągu dnia oraz zdrowie, więc możesz odczuwać takie niedogodności jak:

  • złe samopoczucie i ciągłe zmęczenie
  • obniżony nastrój lub drażliwość
  • senność w ciągu dnia
  • brak energii, zaniżona motywacja, brak chęci do działania
  • spadek wydajności podczas wykonywania obowiązków zawodowych lub nauki
  • bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Bezsenność przyczyny

Powody występowania zaburzeń snu dzielimy na zewnątrz pochodne i wewnątrzpochodne. Do zewnątrz pochodnych zaliczyć możemy brak komfortowych warunków snu, niewygodne łóżko, zbyt wysoką temperaturę otoczenia, hałas dobiegający zza okna i jasne światło lamp ulicznych lub księżyca. Może to być również obecność drugiej osoby, ciasnota.

Problemy wewnątrz pochodne wynikają ze stanu naszego zdrowia. Są to wszelkiego rodzaju nerwice i stany lękowe, mniejsze lub większe problemy i zmartwienia, przewlekły stres i depresja. A także choroby takie jak: cukrzyca, nadczynność tarczycy, przewlekłe bóle, schorzenia reumatyczne, nowotwory czy częsty zwłaszcza u panów bezdech senny.

Niezależnie od przyczyn bezsenność jest dolegliwością groźną dla naszego zdrowia, bezpośrednio wpływającą na nasze życie, którą należy leczyć.

Chorzy cierpiący na tą przypadłość są ponad dwukrotnie bardziej narażeni na chorobę wieńcową, skarżą się na bóle karku i kręgosłupa, mają problemy z koncentracją i pamięcią. Ryzyko wystąpienia wielu chorób jest u nich podwyższone. Jak najszybciej należy więc podjąć próby pozbycia się tego problemu.

Leczenie bezsenności

W przypadku sporadycznych zaburzeń snu, nie przekraczających kilku nocy w miesiącu możemy spróbować samodzielnie i w naturalny sposób zniwelować uciążliwą dolegliwość.

Na jakość snu wpływa wiele czynników, również nasza podświadomość. Nie mogąc zasnąć dodatkowo się stresujemy, a stresując się utrudniamy sobie zaśnięcie. Jest to więc błędne koło. Należy spróbować się wyciszyć. Najlepiej kłaść się do łóżka gdy poczujemy senność, wtedy bowiem mamy największe szanse na ekspresowe zaśnięcie. Bezsensowne zmuszanie się do snu „na siłę” najczęściej przynosi odwrotny skutek. Świetnym rozwiązaniem jest regularne chodzenie spać i wstawanie. Organizm przyzwyczaja się do nawyków, osoby które kładą się do łóżka o regularnych porach rzadko skarżą się na problemy z zaśnięciem, bowiem ich zegar biologiczny jest uregulowany.

Funkcjonuje również przekonanie, że im większe zmęczenie tym łatwiej będzie nam zasnąć. Niestety jeśli za bardzo przemęczymy organizm, również możemy mieć problem z oddaniem się w ręce Morfeusza. Także pozornie ułatwiający zasypianie alkohol, przynosi więcej szkody niż pożytku. Owszem, szybko zaśniemy, jednak sen ten, nie będzie miał żadnych regeneracyjnych właściwości. Jego jakość będzie bardzo zła i nie zapewni nam odpoczynku.

Należy również pamiętać o tym, by ostatni posiłek zjeść kilka godzin przed snem oraz by kolacja była lekkostrawna i nie obciążała żołądka, który zmuszony do intensywnej pracy będzie utrudniał nam odpoczynek. Spożycie nadmiernej ilości płynów z kolei może skutkować potrzebą skorzystania z toalety, a wybudzeni w środku nocy możemy mieć problem z kolejnym zaśnięciem.

Należy również unikać długich drzemek w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli nasz organizm nie jest do nich przyzwyczajony.

Dość prostym sposobem na zaśnięcie jest zmęczenie wzroku. Metoda ta polega na długotrwałym wpatrywaniu się w jeden punkt, np. na plamę na ścianie aż zmęczymy nasze oczy. Im dłużej będziemy się wpatrywać tym bardziej rozmyjemy ostrość widzenia, zmuszając nasze oczy do zamknięcia i łatwiej wejdziemy w pierwszą fazę snu.

Przyczyny bezsenności

Niewątpliwie jednym z najistotniejszych czynników, wpływających na jakość naszego snu i zdecydowanie ułatwiającym nam zaśnięcie jest wygodny materac. Dobrany do naszych preferencji, dopasowany twardością do naszej wagi sprawi, że szybko zaśniemy, nie będziemy się budzić w trakcie snu, a problem z porannym wstaniem będzie wynikał jedynie z faktu, że jest nam tak dobrze i przyjemnie, że nie chce nam się wychylać nosa poza łóżko. Jak dobrać odpowiedni materac?

Wprowadzone kategorie, ustalone według wagi ułatwiają to zadanie. Przedstawiają się następująco:

Materace miękkie posiadają warstwę zewnętrzną wykonaną z podwójnej warstwy pianki termoelastycznej visco memory. Co to takiego?

Pianka termoelastyczna visco memory to surowiec charakteryzujący się wyjątkową miękkością i komfortem. Jej główne cechy to wysoka elastyczność punktowa oraz dobra przewiewność, cyrkulacja powietrza. Pianka dopasowuje się do ciała pod wpływem nacisku i temperatury. Im jest ona wyższa tym bardziej plastyczna staje się pianka. Dzięki temu idealnie odwzorowuje wszystkie krzywizny ciała, podpierając je równomiernie na całej długości. Osoba śpiąca na takim materacu ma wrażenie lekkiego zapadania się w materac i otulenia. Ciało i mięśnie są rozluźnione i odprężone, stawy odciążone, nie jest na nie wywierany nacisk. Pianka redukuje bóle kręgosłupa, karku, stawów i mięśni. Zapobiega bolesnym odleżynom, wspomaga właściwe krążenie krwi.

Materace średnio twarde mogą być wykonane z pianki wysokoelastycznej HR, lateksu lub pojedynczej pianki visco memory.

Pianka wysokoelastyczna HR jest bardzo trwała i odporna na wgniecenia. Jej gęstość wynosi 35 kg/m3 powierzchni. Jest sprężysta i szybko odzyskuje swój pierwotny kształt. Dobrze wspiera kręgosłup. Jest hipoalergiczna i posiada właściwości przeciwbakteryjne dzięki porowatej strukturze, która zwiększa przewiewność materaca. Dobra cyrkulacja powietrza sprawia, że w piance nie rozmnażają się chorobotwórcze patogeny.

Lateks jest najtrwalszym materiałem, bardzo sprężysty, nie wypracowuje się szybko i na długo zachowuje swoje właściwości. W budowie posiada dużo mikro kanalików, które zwiększają przepuszczalność powietrza a także sprawiają, że materac lepiej dopasowuje się do ciała.

Materace twarde posiadają zewnętrzną warstwę wykonaną z kokosa lub trawy morskiej, natomiast bardzo twarde z podwójnej warstwy kokosa lub podwójnej warstwy kokosa i końskiego włosia.

Trawa morska to naturalny i ekologiczny surowiec pozyskany z nadmorskich alg. Posiada istotną zaletę jaką jest zawartość jodu. Jod jest cennym pierwiastkiem regulującym prawidłową pracę tarczycy oraz wpływającym na prawidłowy rozwój komórek u małych dzieci. Jest stopniowo uwalniany z materaca, ułatwiając swobodne oddychanie astmatykom i alergikom. Jest hipoalergiczny i posiada właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne.

Kolejnym surowcem, którego zadaniem jest usztywnienie i utwardzenie powierzchni materaca jest kokos. To w 100% naturalny surowiec, pozyskiwany z włókien łupiny orzecha kokosowego. Orzechy zawierają wiele soli mineralnych, które wraz z włóknami trafiają do materaca i dzięki temu zapobiegają namnażaniu bakterii i grzybów. Warstwa jest bezpieczna dla alergików, pochłania nadmiar wilgoci będzie więc odpowiedni dla osób z nadpotliwością.

Końskie włosie to surowiec posiadający właściwości higroskopijne, szybko wchłania wilgoć i natychmiast oddaje ją do otoczenia. Wytwarzany jest z grzywy lub końskiego ogona, które przechodzą proces oczyszczania z wszelkich uczulających biokomponentów. Jest więc bezpieczny dla alergików, uczulonych szczególnie na produkty pochodzenia zwierzęcego.

Wewnętrzne wkłady dzielimy na piankowe oraz sprężynowe. Wkłady piankowe stosowane są głównie w materacach średnio twardych i polecamy je lekkim osobom oraz dzieciom. Pod zbyt dużym ciężarem mogą się bowiem ugnieść lub odkształcić i bardzo szybko przestaną spełniać oczekiwania osoby na nim śpiącej.

Istnieją dwa rodzaje wkładów sprężynowych: bonellowe oraz pocketowe. Czym się różnią?

Wkłady bonellowe wykonane są ze sprężyn w kształcie klepsydry. Są ze sobą połączone mocnym, sztywnym drutem. Cechują się małą elastycznością punktową na rzecz elastyczności powierzchniowej. Oznacza to, że pod wpływem nacisku ciężar rozkładany jest równomiernie na wszystkie sprężyny. Materac ugina się nie tylko w miejscu bezpośredniego nacisku, ale również wokół otaczających sprężyn. Są to materace trwałe, możliwe do zakupu nawet przy stosunkowo niewielkim budżecie. Stosowane są często w hotelach, sanatoriach i akademikach.

Materace pocketowe wykonane są z cylindrycznych sprężyn umieszczonych w niewielkich kieszonkach, każda osobno. Kieszonki zszyte są ze sobą, ale każda sprężyna pracuje niezależnie od drugiej. Dzięki temu materac posiada wiele elastycznych punktów podparcia. Idealnie dopasowuje się do ciała, podpierając kręgosłup. Materace kieszeniowe są bardzo trwałe i wygodne, doskonale nadają się do łóżek małżeńskich i tam, gdzie z materaca korzystają dwie osoby. Jego budowa zapobiega bowiem efektowi falowania, sprężyny amortyzują każdy ruch zapewniając wygodę obojgu partnerom. Materace pocketowe dzielimy dodatkowo na standardowe ( z liczbą 12 centymetrowych sprężyn wynosząca 262 szt/m2 ), max plus ( wysokość sprężyn zwiększona o 5 cm), mini ( wysokość sprężyn została skrócona o połowę i wynosi 6 cm) oraz multipocket ( liczba sprężyn została podwojona i wynosi 510 szt/m2).

Co na bezsenność

Omówiliśmy już naturalne sposoby radzenia sobie z bezsennością, metody zaradcze od wyeliminowania hałasu i świateł, poprzez unikanie rozbudzających bodźców tuż przed snem, aż po zagwarantowanie sobie komfortowej powierzchni do spania. To wszystko to jednak czynniki eliminujące zewnątrzpochodne powody bezsenności. Co zrobić kiedy problem dotyka sfery naszych emocji lub wywołany jest problemami zdrowotnymi? Tu niezbędna będzie wizyta lekarska i odpowiednie postawienie diagnozy. Istnieją środki farmakologiczne ułatwiające nam prawidłowy sen, w przypadku depresji niezbędne może okazać się leczenie u specjalisty, a gdy w grę wchodzi przewlekły stres musimy znaleźć sposób na rozwiązanie naszych problemów. Nie zawsze jest to możliwe, wówczas należy podjąć naukę radzenia sobie ze stresem i jego redukcji poprzez medytację, odpowiednie ćwiczenia uspokajające i pozwalające rozładować napięcie.

W przypadku występowania dodatkowych dolegliwości takich jak potliwość, kołatanie serca, drażliwość (wskazujące np. na nadczynność tarczycy) niezbędna może okazać się konsultacja i diagnoza u specjalisty.

Problemy ze snem przyczyny

Leczenie niefarmakologiczne jest równie skuteczne, a niejednokrotnie nawet bardziej, jak farmakologiczne, jeżeli zostanie odkryta jego główna przyczyna. Często leki są przeceniane. Owszem łagodzą dolegliwości, ale nierzadko nie eliminują problemu całkowicie. Po ich odstawieniu problem może powrócić.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jak szybko zasnąć w 60 sekund? Czy jest to możliwe?
- Spanie z telefonem - wpływ na nasz organizm
- Pianka poliuretanowa w materacach - pytania, odpowiedzi i opinie