Bezsenność może mieć różne podłoże. Niezależnie jednak od powodów jest przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwość, a jeżeli trwa długo może poważnie wpłynąć na nasze zdrowie i funkcjonowanie. Kiedy możemy mówić o bezsenności? Jeżeli kłopoty z zasypianiem, długością snu i jego jakością zdarzają się więcej jak trzy noce w tygodniu. Mimo, iż występuje wiele przyczyn bezsenności, w tym artykule zajmiemy się bezsennością wynikającą z odmiennego stanu jakim jest okres ciąży.

Bezsenność na początku ciąży

Ciąża jest okresem gwałtownych zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety. Wzrost takich hormonów jak estrogen i progesteron sprawia, że kobieta odczuwa wzmożoną potrzebę snu. Lubi uciąć sobie drzemkę już wczesnym popołudniem, a rano ciężko wyciągnąć ją z łóżka. Zmienia się jednak rodzaj snu. Jest częstszy jednak płytszy. Dlatego kobiety w ciąży miewają mnóstwo naprawdę dziwnych snów. Są jednak dodatkowe symptomy towarzyszące ciąży jak częsta potrzeba skorzystania z toalety, która nocą może być szczególnie uciążliwa. Również stres, który wynika z nowej sytuacji może utrudniać nam zasypianie. W końcu ciąża jest okresem niezwykłym, któremu towarzyszą silne emocje.

Bezsenność w ciąży 1 trymestr

Wraz z rozwojem płodu i powiększającym się obwodem brzucha pogłębia się również problem kłopotów ze snem. Największe kobieta odczuwa pod koniec ciąży, w trzecim trymestrze. Z czego to wynika? Oto najczęstsze przyczyny:

 • brak możliwości znalezienia wygodnej pozycji z powodu dużego obwodu brzucha
 • bolesne ruchy dziecka, kopnięcia, które nasilają się zwłaszcza w nocy (w ciągu dnia ruchy matki kołyszą dziecko uspokajając je). By złagodzić tą dolegliwość warto masować brzuch lub wystawić go na działanie jasnego światła.
 • płytszy oddech lub nawet bezdech senny spowodowany przesuwającą się do góry przeponą
 • obrzęk błon śluzowych spowodowany podwyższonym poziomem estrogenu powoduje chrapanie, które nie jest groźne, ale pogarsza funkcjonowanie w ciągu dnia. Jeżeli powoduje uczucie wyczerpania powinno być skonsultowane ze specjalistą. Problemy z oddychaniem w czasie snu wiążą się z podwyższonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego i jego powikłaniami, takimi jak stan przedrzucawkowym i przedwczesny poród.
 • RLS czyli zespół niespokojnych nóg, na który może cierpieć nawet 30% ciężarnych kobiet. Jest to zaburzenie, które utrudnia zasypianie i zakłóca spokojny sen. Czym jest? Polega na odczuwaniu dużego dyskomfortu, gdy nogi pozostają w bezruchu.
 • bóle kręgosłupa, pleców
 • skurcze łydek spowodowane niedoborem witamin z grupy B oraz magnezu

Bezsenność w ciąży - jak sobie z nią poradzić

By choć trochę poprawić jakość snu warto zastosować poniższe wskazówki:

 • stworzyć odpowiednią atmosferę w sypialni czyli zadbać o odpowiednią temperaturę, dopływ świeżego powietrza, zapewnić właściwe zaciemnienie poprzez zakup rolet czy grubych zasłon oraz wyciszenie ( w razie uciążliwych hałasów możemy zastosować stopery do uszu)
 • stosować podstawowe zasady higieny snu takie jak: lekkostrawna kolacja maksymalnie 3 godziny przed snem, unikanie kontaktu z ekranami elektronicznymi, które emitują światło hamujące wytwarzanie melatoniny,
 • wprowadzić codzienne, przyjemne rytuały wyciszające i uspokajające organizm, np. ciepłą kąpiel, masaż, relaksującą lekturę, rozmowę
 • wprowadzić suplementację kwasów DHA, w przypadku małego spożycia ryb morskich. Kwasy DHA wpływają na produkcję melatoniny oraz na ilość i jakość snu.
 • kontrolować poziom żelaza we krwi, w razie niedoborów uzupełnienić  jego braki, gdyż grozi to przedwczesnym porodem lub anemią u dziecka
 • unikać kofeiny w godzinach popołudniowych
 • utrzymywać prawidłowy przyrost masy ciała- nadmierne przybieranie jest najsilniejszym czynnikiem mogącym zaburzać sen, zwiększa również ryzyko powikłań w czasie ciąży i porodu
 • zapewnić komfortowe miejsce do wypoczynku. Wygodny materac jest podstawą zwłaszcza w przypadku występowania bólu pleców. Warto zakupić również specjalną poduszkę dla kobiet w ciąży ułatwiającą ułożenie ciała w wygodnej pozycji.

Materac dla kobiety w ciąży

Ze względu na pojawiające się w ciąży dolegliwości takie jak bóle kręgosłupa, skurcze łydek a także na powiększający się obwód brzucha należy zwrócić szczególną uwagę na powierzchnię spania przyszłej mamy. Idealną warstwę zewnętrzną będą stanowić pianki: termoelastyczna visco memory lub moletowana.

Pianka visco memory dopasowuje się do ciała pod wpływem nacisku i temperatury. Pod wpływem ciepła mięknie, staje się plastyczna, doskonale więc podpiera ciało na całej jego długości. Posiada wiele elastycznych punktów podparcia, brzuch ciężarnej jest więc doskonale wsparty, mięśnie są rozluźnione. Brak ucisku powoduje, że krew swobodnie krąży. Organizm jest lepiej dotleniony. Unikamy skurczy łydek. Pianka visco memory odciąża kręgosłup, dzięki temu ból jest zredukowany. Materace z pianką Visco Memory to materace termoelastyczne

Pianka moletowana jest specyficznie nacinana w różnych miejscach, na różną głębokość. Dzięki temu zyskujemy aż siedem stref twardości, które dobrze podpierają każdą część naszego ciała. Kręgosłup jest podtrzymywany a napięcie mięśni zniwelowane praktycznie do zera. Liczne wypustki i wgłębienia masują ciało. Jest to niewyczuwalne, ale wyraźnie wspomaga krążenie krwi. Dzięki temu organizm jest lepiej dotleniony i wypoczęty. Pianka jest przewiewna, ciało się nie poci i nie przegrzewa co dodatkowo zwiększa komfort wypoczynku.

Bezsenność w ciąży mimo iż rzadko bywa niebezpieczna, jest jednak uciążliwa i powoduje duży dyskomfort.

Bezsenność przed porodem

Poza fizjologicznymi dolegliwościami, które powodują bezsenność w 3 trymestrze ciąży, również stres wywołany lękiem przed porodem może utrudniać nam zasypianie i przerywać sen w ciągu nocy. Jest to zupełnie normalne, że kobieta odczuwa niepokój i dręczą je niespokojne myśli i pytania, na które do końca nikt nie potrafi udzielić jej odpowiedzi. Pomóc mogą ćwiczenia relaksacyjne lub spokojna rozmowa z kobietami, które mają to już za sobą.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Bezsenność - jak z nią walczyć? Problemy ze snem
- Jak szybko zasnąć w 60 sekund? Czy jest to możliwe?
- Spanie z telefonem - wpływ na nasz organizm