Biały szum jest pojęciem znanym przede wszystkim rodzicom, których niemowlęta trudno ułożyć do snu lub są niespokojne i ciężko wyciszyć je przed snem. Co to jest? To rodzaj dźwięków o jednostajnym, rytmicznym brzmieniu, maskujący pozostałe dobiegające do naszych uszu hałasy. Może to być na przykład szum spokojnego deszczu, szum wody, suszarki, jadącego pociągu czy szum wewnątrz jadącego samochodu. Uspokaja płaczące i marudne dzieci, prawdopodobnie dlatego, że przypomina mu środowisko panujące w brzuchu (szum krwi pępowinowej, przytłumione dźwięki z zewnątrz, bicie serca matki). Ten monotonny dźwięk działa kojąco nie tylko na dzieci, ale również na osoby dorosłe. Jeżeli zastanawiasz się jak go wykorzystać i w jaki sposób wygenerować przejdź do dalszej części artykułu.

Biały szum

Ten charakterystyczny dźwięk daje poczucie bezpieczeństwa, pozwala na odcięcie się od intensywnych przeżyć, niweluje bodźce zewnętrzne. Tym samym zwalnia tętno, uspokaja myśli i pozwala spokojnie zasnąć. Ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na dzieci jak i dorosłych. Biały szum pomaga w szczególności osobom cierpiącym na napadowe bóle migrenowe, mających kłopoty z koncentracją, nadpobudliwością oraz tym, u których zdiagnozowano ADHD. Biały szum lecący w tle zmniejsza stres, napięcie, łagodzi bóle głowy, uspokaja i wycisza. Ma więc wiele zastosowań.

Biały szum uspokoi niemowlaka

Jednym z najczęstszych powodów, dla których emitujemy biały szum jest próba uspokojenia i uspania dziecka. Ponieważ po narodzinach dziecko potrzebuje czasu by zaaklimatyzować się do nowych warunków panujących wokół, często spokojnie przespana noc obojga rodziców jest tylko pobożnym życzeniem. Przebywając w brzuchu matki dziecko narażone jest codziennie na wiele głośny dźwięków, które niektórzy porównują nawet do ruchu ulicznego. Ogromna cisza panująca w sypialni dziecka, którą instynktownie zapewniają młodzi rodzice, może wywoływać u noworodka duży dyskomfort. Stąd coraz powszechniej stosuje się „biały szum” jako źródło niezbyt głośnego, ale jednostajnego i uspokajającego dźwięku. Pozawala się ono dziecku wyciszyć i zrelaksować. Pamiętajmy jednak by nie stosować go w czasie aktywności dziecka, ponieważ do prawidłowego rozwoju potrzebuje on również dźwiękowej stymulacji i jej zagłuszanie może utrudniać poznawanie świata. Według niektórych źródeł warto stosować go aż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Jakie są największe zalety stosowania białego szumu? Przede wszystkim dzieci lepiej i dłużej śpią, zredukowany jest poziom stresu u dziecka, dzieci mniej płaczą, są spokojniejsze. Poza tym korzystają na tym również rodzice. Jeżeli dziecko spokojnie prześpi noc, prześpią ją również oni. Nie należy się obawiać, że dziecko uzależni zasypianie od białego szumu i bez tego nie uda mu się zasnąć. Po ukończeniu 1 roku życia możemy spokojnie, stopniowo odzwyczajać dziecko poprzez zmniejszenie natężenia dźwięku.

Korzyści płynące ze stosowania białego szumu przez dorosłych

Wielu z nas pomimo dużego zmęczenia nie jest w stanie zasnąć, kiedy spokojny sen utrudnia nam dokuczliwy hałas. Ruchliwa ulica, głośna impreza po sąsiedzku, szczekający u sąsiada pies – ciężko zasnąć gdy dobiegają do nas irytujące dźwięki. Dobrym pomysłem jest wówczas zastosowanie białego szumu. Biały szum doskonale maskuje inne dźwięki. Ponieważ jest jednostajny Twój mózg koncentruje się na nim a pozostałe ignoruje. Ma wiele korzyści, między innymi wspiera walkę z bezsennością (ma w tym pomóc, jednak nie powinien zastępować profesjonalnego leczenia tej przypadłości).

Możliwości emitowania białego szumu jest dziś bardzo dużo. Dostępne są specjalne urządzenia służące do jego wytwarzania, dla dzieci mogą to być maskotki, z których wydobywa się ten kojący dźwięk. Liczne, bezpłatne nagrania dostępne w internecie umożliwiają korzystanie z niego w dowolnym miejscu i czasie.

Materac to podstawa komfortowego snu

Pomimo bardzo korzystnego wpływu białego szumu zarówno na dzieci jak i dorosłych, nie jest to jedyny wspomagacz regeneracyjnego snu. Bardzo ważnym elementem jest wygodny i dobrze dopasowany materac. Przed dokonaniem zakupu warto przemyśleć decyzję i wybrać model według parametrów takich jak:

  • twardość materaca dopasowana do wagi użytkownika
  • surowce, z których wykonano warstwy zewnętrzne
  • wkład wewnętrzny

Twardość materaca określana jest czterostopniową skalą, oznaczoną symbolami H1, H2, H3 oraz H4. Do każdej twardości przypisano określony przedział wagowy, który ułatwia dopasowanie twardości materaca do osoby, która będzie z niego korzystać. Według tego podziału materace miękkie (H1) przeznaczone są dla osób, których waga nie przekracza wartości 60 kg, materace średnio twarde (H2) dedykowane są osobom o wadze 60-100 kg, jeżeli użytkownik waży więcej jak 100 kg powinien wybrać materac twardy (H3) a jeżeli jego waga przekracza 120 kg, odpowiedni będzie materac bardzo twardy (H4). Dobranie odpowiedniej twardości zapewni optymalne podparcie sylwetki, zminimalizuje ryzyko występowania bólu pleców, zapewni wygodę.

Od czego zależy twardość materaca? Największy wpływ mają warstwy zewnętrzne i surowce, z których są wykonane. Materace miękkie posiadają dwie warstwy pianki termoelastycznej Visco Memory. Jeżeli zastosujemy tylko jedną, wówczas otrzymamy materac średnio twardy. Do tej grupy (H2) zaliczamy również materace lateksowe, materace wysokoelastyczne (z pianką HR), materace profilowane moletowane ( z kilu strefowej pianki z licznymi wypustkami i wgłębieniami), materace z profilowaną pianką Visco Memory. Materace twarde mają warstwę kokosową, alternatywnie możemy wybrać materac z trawą morską. Materac z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosową to materac bardzo twardy.

Wkład wewnętrzny ma duży wpływ na komfort i trwałość materaca. W sklepie Godre.pl posiadamy materace w każdym typie wkładu wewnętrznego czyli: materace piankowe, materace bonellowe, materace kieszeniowe oraz materace lateksowe.

Materace bonellowe posiadają wkład ze sprężyn w kształcie klepsydry, które są ze sobą połączone sztywnym drutem. Charakteryzują się elastycznością powierzchniową, gdyż ciężar rozkładany jest równomiernie pomiędzy wszystkie sprężyny. Materace kieszeniowe, z cylindrycznymi sprężynami umieszczonymi w materiałowych kieszonkach cechują się elastycznością punktową dzięki niezależnej pracy sprężyn. Wyróżniamy materace pocketowe (z liczbą sprężyn wynoszącą 262 szt/m2) oraz materace multipocketowe (510 szt/m2). Elastyczność punktową posiadają również materace piankowe (wykonane z bloku pianki wysokoelastycznej HR) oraz materace lateksowe (wkład ma 16 cm i jest wykonany z pianki lateksowej o gęstości 60 kg/m3).

 

Wygodny materac oraz proste metody relaksacyjne i wyciszające pozwolą na spokojny i odprężający wypoczynek.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Ciepła i przytulna – sypialnia zimową porą
- Jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać?
- Jak poradzić sobie ze skrzypiącym łóżkiem?