Kameralna, urokliwa i przytulna sypialnia to marzenie, które jesteśmy w stanie łatwo i szybko spełnić. Jak ją urządzić by była wyjątkowa i romantyczna? Poza tak istotnymi szczegółami jak kolor ścian (ciepłe beże, brązy, écru, kość słoniowa i inne stonowane kolory) oraz rodzaj podłogi (drewno lub panele je imitujące) liczą się jeszcze nastrojowe światło, ocieplające dodatki a nawet temperatura pomieszczenia. Poznaj nasze sposoby na dodanie intymnego charakteru sypialni, na stworzenie ustronnego i przyjemnego miejsca do odpoczynku i regeneracji. Twoja sypialnia będzie przytulna i modna.
Ciepła sypialnia
Gdy za oknem mroźno i śnieżnie marzymy o przyjemnej temperaturze w naszym domowym zaciszu. Wiatr hulający za oknem, sypiący śnieg i wczesny mrok nie zachęcają do wyjścia. Najchętniej spędzamy wtedy czas w domu. Najprzyjemniejszym miejscem jest wówczas ciepła sypialnia, w której możemy ułożyć się wygodnie na łóżku, okryć kocem i zabrać za nadrabianie książkowych zaległości lub oglądnąć ulubiony serial czy film. Kubek ciepłej herbaty z miodem i cytryną postawiony na nocnym stoliku, zapalone świece zapachowe, z których ulatnia się przyjemna woń sprawiają... że robi się coraz przytulniej.
Utrzymywanie odpowiedniej temperatury w sypialni jest bardzo ważne. Powinna być ciepła, ale nie gorąca, gdyż bardzo utrudniałoby to nam wieczorny odpoczynek i głęboki, relaksujący sen. Optymalna temperatura to 18-19 °C, ale zależy to od naszych indywidualnych preferencji i jeżeli zimą chcemy podkręcić temperaturę do 20 czy nawet 21°C po prostu to zróbmy. Warto codziennie przewietrzyć sypialnię, odświeżyć powietrze. Szybka i intensywna wymiana powietrza nie wychłodzi pomieszczenia. Przebywanie w takiej sypialni jest później tylko i wyłącznie czystą przyjemnością.
Ciepła i przytulna sypialnia
Na co zwrócić uwagę urządzając sypialnię, by była przytulna nie tylko zimą, ale o każdej porze roku? Dodatki to klucz do sukcesu. Rodzinne zdjęcia w pięknych ramkach, kwiaty polecane do sypialni (oczyszczające i nawilżające powietrze, jak na przykład Aloes, Fikus czy Dracena), miękki dywan z gęstym i długim runem, obrazy na ścianach i punktowe oświetlenie tworzą klimat. Zimą dodatkowo ocieplą sypialnię grube i miłe w dotyku pledy i koce, dodatkowe, puszyste poduszki z miękką poszewką, grube zasłony i ciepła, zimowa pościel (warto wybrać ciepłą bawełnę z ciekawym wzorem lub flanelową kratę). Możemy bawić się formą, kolorami i fakturą naszych dodatków. Dzięki temu nasza sypialnia będzie nas określała, będzie wyjątkowa i niepowtarzalna.
Na nic zdadzą się jednak wszystkie sztuczki i zabiegi jeżeli nie zadbamy o podstawy, serce każdej sypialni – czyli wygodny materac. Gdy jest dobrany do naszej wagi i upodobań to wszystko będzie ze sobą perfekcyjnie współgrało. Jeżeli preferujemy ciepło i mieścimy się w najpopularniejszej twardości materacy czyli materacu średnio twardym, warto kupić materac z warstwą pianki termoelastycznej Visco Memory. Ta wyjątkowa pianka dopasowuje się do ciała pod wpływem ciepła i nacisku. Materace termoelastyczne są miękkie i plastyczne, delikatnie otulają ciało i ogrzewają je. Są wymarzone dla zimowych zmarzluchów. Jeżeli lubimy przykryć się grubą kołdrą, ale nasze ciało szybko się przegrzewa i mocno się pocimy, lepszym rozwiązaniem będzie materac lateksowy, z warstwą pianki lateksowej, która jest przewiewna, w budowie ma liczne mikrokanaliki, jest chłodna w odczuciu i szybko odprowadza nadmiar wilgoci - podobnie jak materac z kokosem lub materac z trawą morską, należące do materacy twardych. Materac dwustronny to praktyczny i funkcjonalny wybór. Możemy wybrać dwie jednakowe lub odmienne twardości, które umożliwiają nam wypróbowanie dwóch opcji. Dobrze dobrana warstwa zewnętrzna, odpowiednia twardość i typ wkładu wewnętrznego gwarantują wygodę i sprawią, że nie będzie nam się chciało ruszyć z łóżka. Jeżeli śpisz z bliską Ci osobą pamiętaj, że komfort powinniście odczuwać oboje. Wybierzcie taki materac, który spełni wymagania każdego z Was a jeśli to konieczne pójdźcie na kompromis, by usatysfakcjonować oboje. Miękki, piękny zagłówek nada wyjątkowego charakteru i stylu Twojemu łóżku. Może być wysoki lub niski, z miękkiego weluru lub skóry. Możliwości wyboru są bardzo duże.
Chcąc wyczarować przytulną atmosferę w sypialni warto włączyć nastrojową muzykę, która nas wyciszy i oderwie od szarej codzienności. Wygodna, miękka i ciepła piżama o odpowiednim, ulubionym kroju oraz bliskość drugiej osoby lub ukochanego zwierzaka wprowadzą nas w cudowny nastrój. Zima to czas, który nastraja nas melancholijnie, kiedy czujemy zwiększoną potrzebę czułości i otulenia. Dom powinien być miejscem, do którego chcemy jak najszybciej wrócić. Zadbajmy o odpowiedni wystrój całego mieszkania, niech rozniesie się po nim zapach wanilii, świerkowego lasu czy cynamonu, przywołujących na myśl ciepło w czasie tych zimnych i długich wieczorów. Niech dom rozświetli blask aromatycznych świec. Po relaksującej kąpieli w ciepłej wodzie sypialniany wypoczynek będzie prawdziwą przyjemnością.
Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać?
- Jak poradzić sobie ze skrzypiącym łóżkiem?
- Dlaczego budzimy się w nocy?