Dobra jakość snu to istotny element naszego życia. To czas, w którym regenerujemy siły po intensywnym dniu i przygotowujemy organizm na nową aktywność. Marzeniem każdego z nas jest niczym nieprzerywany, spokojny i głęboki sen. Niestety większość z nas doświadcza problemów ze snem w jakimś okresie życia. Poza takimi dolegliwościami jak bezsenność, problemy z zaśnięciem, możemy również doświadczać nocnego wybudzania.

Częste budzenie się w nocy

Problem wybudzania w nocy dotyka większości z nas. Być może jest to przypadłość odziedziczona po naszych przodkach, którzy w nocy musieli czuwać nad bezpieczeństwem i co jakiś czas kontrolowali otoczenie? Nie stanowi to większego problemu, kiedy po wybudzeniu nie mamy problemu z ponownym zaśnięciem. Wówczas możemy nawet nie pamiętać o takim wydarzeniu. Problem pojawia się gdy pobudki są częste i regularnie zakłócają nam wydajny odpoczynek. Pobudka rano okazuje się bowiem koszmarem. Całymi dniami chodzimy niewyspani, rozdrażnieni i poirytowani. Możemy cierpieć na częste bóle głowy, mieć kłopoty z koncentracją i skupieniem się na konkretnych czynnościach. Takie funkcjonowanie na dłuższą metę jest niemożliwe. Warto więc poznać przyczynę i jak najszybciej ją wyeliminować.

Budzenie w nocy

Przyczyny wybudzania się w nocy mogą mieć zarówno podłoże psychiczne jak i fizyczne. Istnieje szereg chorób mogących powodować tą przypadłość. Jakie z nich należą do najpopularniejszych?

Choroby tarczycy

Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy powodują zaburzenia równowagi hormonalnej, które utrudniają zasypianie lub ponowne zaśnięcie po przebudzeniu.

Częstomocz

Może mieć różne podłoże, parcie na pęcherz może być objawem zapalenia pęcherza, cukrzycy, przerostu gruczołu krokowego.

Bezdech senny, problemy z oddychaniem

Mogą mieć charakter przejściowy w okresie alergii czy przeziębienia lub ciągły, przy skrzywionej przegrodzie nosowej, powiększonych migdałkach, polipach.

Zespół niespokojnych nóg

Objawia się silną potrzebą poruszania nogami podczas siedzenia lub leżenia, często występuje w połączeniu z drętwieniem kończyn. Powoduje duży dyskomfort, gdyż objawy nasilają się w stanie spoczynku.

Ból

Różnego pochodzenia bóle praktycznie uniemożliwiają spokojny sen. Wielu chorych nie jest w stanie normalnie funkcjonować bez zażycia tabletek przeciwbólowych. Powodem bólu może być zarówno zapalenie stawów jak i niewyleczony ząb, czy ból mięśni po intensywnym treningu.

Wśród innych chorób możemy wymienić między innymi: choroby nerek, wady serca, astmę, chorobę Parkinsona.

Często to czynniki psychologiczne odpowiadają za problemy ze snem, głównie stres wywołany problemami w pracy, kłopotami w domu, finansowymi, kłótniami w rodzinie. Również skłonność do zamartwiania, ciągłe rozmyślanie o problemach i depresja nie pozostają bez wpływu na nasze życie i samopoczucie. Także czynniki zewnętrzne takie jak ciągły hałas, wysoka i męcząca temperatura, zażywanie leków, zmiany stref czasowych, używki takie jak alkohol, nikotyna i narkotyki.

Według statystyk to kobiety częściej narażone są na kłopoty ze snem. Zwłaszcza te znajdujące się w okresie menopauzalnym.

Budzenie się między 3 a 4

Według chińskiej zasady feng shui regularnym wybudzaniem w konkretnych godzinach w ciągu nocy, organizm daje nam znać, że nie funkcjonuje prawidłowo. Co więc chce nam przekazać?

Wybudzanie i problemy z zaśnięciem między 21.00 a 23.00

Takie godziny sugerują możliwe kłopoty z tarczycą. Według tej chińskiej sztuki w początkowej fazie snu organizm stara się zapewnić równowagę hormonalną. Jeżeli mu się to nie udaje, nadnercza mogą produkować adrenalinę, która pobudza organizm i możemy mieć problem z wyciszenie przed snem.

Pobudka między 23.00 a 1.00

Chińczycy tłumaczą wybudzanie w tych porach problemami z woreczkiem żółciowym, który wówczas wytwarza żółć niezbędną do prawidłowego trawienia. Powodem może być również stres.

Przerwany sen w godzinach 1.00 - 3.00 w nocy

To właśnie wtedy organizm oczyszcza się z toksyn za pomocą wątroby. Jeżeli budzisz się o tej porze możesz mieć problemy z detoksem. Warto wówczas wspomóc organizm wypijając większą ilość wody w ciągu dnia oraz rezygnując z alkoholu i kofeiny.

Budzenie się o 3 w nocy

To kolejny przedział czasowy, w którym organizm przygotowuje ciało do funkcjonowania. Zaczyna pompować tlen do mięśni. Budzenie się między 3 a 4 w nocy czy w okolicach 5 rano sugeruje, że możemy mieć problem z płucami. Wiąże się to również z odczuwaniem straty i smutku, na przykład po śmierci bliskiej osoby.

Godziny 5.00 – 7.00 rano

W tych godzinach jelito grube usuwa odpady z organizmu. Jeżeli co rano budzi Cię nagła potrzeba dłuższego skorzystania z toalety warto przyjrzeć się pracy jelita grubego.

Budze się w nocy

Czasem dopatrujemy się problemów ze snem w naszym organizmie, tymczasem winowajcą może być źle dobrany i niewygodny materac. Warto pochylić się nad tym problemem. Budzenie w nocy to irytujący problem, czasem wymiana materaca na nowy skutecznie poprawi jakość naszego snu. Na rynku istnieje wiele modeli materacy. Należy przede wszystkim dostosować jego twardość do naszej wagi i wybrać jeden z podstawowych rodzajów materacy: materac piankowy, materac bonellowy lub materac pocketowy. Materace zostały usystematyzowane przez producentów, by maksymalnie ułatwić klientowi wybór właściwego modelu. Standardowy podział materacy ze względu na twardość przedstawia się następująco:

Dobrze dobrany materac oraz wyeliminowanie innych czynników powodujących kłopoty ze snem pozwali nam w pełni zregenerować organizm i cieszyć się energią i dobrym nastrojem każdego dnia. Wysypianie się to klucz do zdrowia i witalności, to najtańsza i najprostsza recepta na długie życie. Dlatego zróbmy wszystko by jak najrzadziej wypowiadać słowa: budze się w nocy.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Skąd się biorą sny?
- Biały szum – dlaczego pomaga nam zasnąć?
- Ciepła i przytulna – sypialnia zimową porą