Wysoki komfort snu wpływa pozytywnie na jego jakość. Odpowiedni materac, dobre warunki w sypialni, relaks przed snem to czynniki mające duże znaczenie podczas relaksu. Równie istotna jest higiena i czystość powierzchni, na której śpimy. Świeża pościel, wietrzone poduszki i regularnie czyszczony materac mają równie istotne znaczenie podczas naszego wypoczynku.

Jak zdezynfekować materac

O ile pranie pościeli oraz jej regularne zmienianie są dla nas czynnością powszechną i łatwą, o tyle czyszczenie materaca może wydawać się zabiegiem skomplikowanym i czasochłonnym. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Przejdźmy do szczegółów.

Podczas każdej nocy, naturalnie złuszczający się naskórek i wydzielany podczas snu pot, osiadają na naszym materacu, tworząc idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Szczególnie upodobały sobie to środowisko groźne dla naszego zdrowia roztocza. Wilgoć, osadzający się kurz i inne zanieczyszczenia sprawiają, że namnażają się w bardzo szybkim tempie, wpływając bardzo niekorzystnie na nasze samopoczucie. Szczególnie uciążliwe działanie wykazują w stosunku do osób uczulonych, gdyż zwiększają reakcję alergiczną. Nie pozostają obojętne również dla zdrowia osób, które nigdy wcześniej nie narzekały na problemy z alergią. Głównym alergenem roztoczy są ich odnóża oraz odchody, wywołujące takie reakcje alergiczne jak duszności, kaszel, katar oraz swędzenie. Odkażanie materaca powinno więc stać się dla nas rutynową czynnością, wykonywaną regularnie raz na jakiś czas.

Dezynfekcja materacy

Pierwszym i najprostszym sposobem na pozbycie się jak największej ilości szkodliwych drobnoustrojów jest wietrzenie materaca. Te mikroskopijne stworzenia są wrażliwe zarówno na bardzo niskie jak i wysokie temperatury. Działanie promieni słonecznych powoduje, że roztocza giną. Podobnie dzieje się, gdy wystawimy pościel oraz materac w bardzo zimny, zimowy dzień na zewnątrz. Mróz równie skutecznie eliminuje roztocza. Nie eliminuje to jednak alergenów, które pozostawiły. W tym celu niezbędne jest zastosowanie dodatkowych środków eliminujących źródło alergii.

Tak proste czynności jak wietrzenie pomieszczenia po wstaniu z łóżka czy tuż przed spaniem to pożyteczne nawyki. Regularne odkurzanie materaca przynajmniej raz w miesiącu ma równie istotne znaczenie.

Jak odkazić materac

Poznajmy naturalne sposoby na odkażenie materaca. Są równie skuteczne jak środki chemiczne a nieporównywalnie zdrowsze dla naszego organizmu. Jak zdobyć taką naturalną miksturę i czy trudno przygotować ją samemu w domu? Na rynku znajdziemy ekologiczne preparaty pozwalające nam utrzymać w czystości nasz materac. Ich działanie polega głównie na hamowaniu rozwoju bakterii, stanowiących źródło pokarmu dla roztoczy. Podobny specyfik jesteśmy w stanie przygotować sami. W tym celu powinniśmy się zaopatrzyć w olejek eteryczny, ocet, wodę oraz butelkę ze spryskiwaczem. Polecamy użycie jednego z poniższych olejków:

  • miętowego – posiadającego właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, odświeżające, przeciwbakteryjne, chłodzące, odkażające. Pomaga pozbyć się również komarów, pająków, kleszczy, much a nawet myszy.
  • eukaliptusowego – ma właściwości odkażające, antytoksyczne, bakteriobójcze i odtruwające. Doskonale pielęgnuje naskórek, łagodzi stany zapalne, podrażnienia. Odstrasza komary, mole oraz owady.
  • lawendowego – ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwpleśniowe oraz przeciwgrzybicze. Dodatkowo ułatwia zasypianie.

Do pojemnika z dyfuzorem należy wlać po 125 ml wody oraz octu i po 3 krople każdego olejku. Następnie mieszamy i w zależności od tego, który zapach preferujemy dodajemy jeszcze 1 krople wybranego olejku. Pamiętajmy, by przed każdym użyciem sprayu dokładnie wstrząsnąć i wymieszać płyn.

Jak stosować przygotowany płyn?

Należy dokładnie spryskać cały materac, odczekać kilka godzin aż płyn zacznie działać i pamiętać o tym, by materac dokładnie wysuszyć. Spray stosujemy w zależności od potrzeb, można to robić nawet kilka razy w tygodniu.

Odkażanie materaca

Poza już wymienionymi sposobami na odkażenie materaca warto poznać inne. Bardzo skutecznym sposobem na odkażanie materaca jest czyszczenie gorącą parą wodną. Osiąga ona temperaturę powyżej 150 °C i skutecznie zabija roztocza, pasożyty i bakterie. Polecamy tą metodę wszystkim, a szczególnie osobom uczulonym na detergenty, środki chemiczne, posiadającym wrażliwą skórę.

Czyszczenie materaca parą powoduje, że ryzyko przemoczenia materaca jest minimalne.

Doskonale sprawdzi się również czyszczenie materaca sodą oczyszczoną, posiadająca właściwości odkażające, odświeżające oraz neutralizujące przykre zapachy. W tym celu należy posypać powierzchnię sodą. Pozostawić na godzinę by wchłonęła brud, następnie dokładnie odkurzyć całą powierzchnię.

Rodzaj materaca a jego dezynfekcja

Posiadanie materaca dwustronnego ma wiele korzyści. Wilgoć, o której wspominaliśmy w artykule, potęgująca namnażanie drobnoustrojów i szkodliwych roztoczy, utrzymuje się znacznie dłużej po stronie używanej. Nocne pocenie, złuszczanie naskórka, przykrywanie materaca pościelą – to wszystko sprzyja utrzymaniu właściwego środowiska dla chorobotwórczych mikroorganizmów. Dopływ świeżego powietrza po stronie nie używanej pozwala nam na choć częściowe pozbycie się mikrobów. Dlatego tak istotne jest regularne obracanie materaca.

Jakie materace polecamy alergikom, szczególnie tym uczulonym na roztocza?

Jeżeli twoja waga nie przekracza 60 kg lub kupujesz materac dla dziecka najlepszym rozwiązaniem będzie kupno materaca wykonanego z wysokiej jakości pianki wysokoelastycznej HR lub lateksowej. To surowce, w których nie gromadzi się kurz, a brak sprzyjającego środowiska do rozwoju sprawia, że bakterie, grzyby i roztocza nie namnażają się. Materac piankowy jest doskonałym rozwiązaniem.

Niezależnie od zastosowanej metody, dbałość o czystość i higienę materaca wpływa korzystnie na nasze zdrowie i poczucie komfortu. Należy to robić regularnie. Unikniemy dzięki temu wielu przykrych dolegliwości, uciążliwych szczególnie dla alergików.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Mata kokosowa – dlaczego warto dokupić ją do materacy
- Spanie na łyżeczkę - co to oznacza?
- Co zrobić, żeby nie chrapać w nocy - skuteczne sposoby