Komunikacja niewerbalna to bardzo ważna forma wyrażania oczekiwań wobec drugiej osoby, stanów emocjonalnych, intencji, ukrytych pragnień, potrzeb i lęków. To komunikaty wysyłane i odbierane najczęściej podświadomie. Obejmują one gesty, ruch ciała, mimikę twarzy, ruchy gałek ocznych, głos. Wielu psychologów zajęło się rozszyfrowaniem tych wszystkich zachowań i sklasyfikowaniem ich. Ich ciekawość wzbudziła również pozycja snu jaką najczęściej przybieramy, czy to śpiąc osobno czy razem z partnerem. Nas interesuje dziś temat relacji łączącej partnerów według ich ulubionej pozycji snu.

Spanie na łyżeczkę co oznacza

Pozycje snu

Istnieje bardzo wiele pozycji, które przybierają partnerzy w czasie snu. Często te pozycje zmieniają się na przestrzeni lat, lecz również w trakcie jednej nocy. Mogą symbolizować aktualne relacje łączące partnerów, chwilowy stan emocjonalny. Inaczej będziemy zasypiać po długim, romantycznym spacerze a inaczej gdy nie możemy dojść do porozumienia nawet w jakiejś błahej sprawie. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko zabawa, do której należy podchodzić z dystansem i nie róbmy afery partnerowi tylko z tego powodu, że dzisiejszej nocy odwrócił się do nas plecami. Jakie pozycję są najpopularniejsze?

  • na łyżeczkę, z przytulaniem
  • na luźną łyżeczkę
  • na łyżeczkę jednostronną
  • tyłem, przytuleni do siebie
  • tyłem, bez przytulania
  • w miłosnym splocie

Najbardziej znana jest pozycja na łyżeczkę i nią zajmiemy się poniżej. Teraz przeanalizujmy pozostałe, mniej i bardziej popularne pozycje snu.

Na łyżeczkę spanie

Pozycja tyłem, gdy partnerzy stykają się plecami świadczy o tym, że partnerzy są ze sobą szczęśliwi, czują się ze sobą dobrze i bezpiecznie. Są zrelaksowani i rozluźnieni w swoim towarzystwie. Ich staż nie jest jeszcze bardzo długi, ale są ze sobą już jakiś czas. A co z osobami, które śpią zwrócone plecami do siebie i nie dotykają się żadną częścią ciała? Czy to oznacza, że ich relacja przechodzi kryzys? Absolutnie nie. Jest to wręcz jedna z popularniejszych pozycji. Świadczy o poczuciu bezpieczeństwa jakie dają sobie partnerzy, o ich wzajemnej bliskości lecz również niezależności, która wpływa na związek bardzo pozytywnie.

Pozycja „w miłosnym splocie” to pozycja świeżo zakochanych i szalejących na swoim punkcie partnerów. Tak zasypiają pary będące na początku wspólnej drogi. Choć nie jest zbyt wygodna, daje poczucie intymności. Jest romantyczna i zachęca do większej bliskości. Warto jednak zwrócić uwagę na związek, jeżeli w miarę upływu czasu splot nie jest „rozluźniany”. Może to bowiem świadczyć o uzależnieniu od partnera.

Pozycja „na łyżeczkę”

Pozycja na łyżeczkę ma kilka wersji. Na bliską łyżeczkę, na luźną łyżeczkę czyli bez przytulania oraz na łyżeczkę jednostronną.

Jak sama nazwa wskazuje pozycja na bliską łyżeczkę polega na synchronicznym ułożeniu ciała partnerów. Jedno leży obok drugiego w identycznej pozycji, przytulając się brzuchem do pleców partnera. Według psycholog Corrine Sweet zasypia tak prawie 20% par. A co oznacza? Osoba, która przytula najczęściej opiekuje się partnerem i stara się go chronić. Osoba przytulana daje z kolei znać, że ufa swojemu partnerowi.

Pozycja na luźną łyżeczkę nadal świadczy o dużym zaufaniu partnerów, ich bliskości jednak dają sobie więcej swobody, gdyż są w związku już od jakiegoś czasu.

Pozycja na łyżeczkę jednostronną jest bardzo podobna do bliskiej łyżeczki, jednak w tym przypadku jedna osoba przytula, natomiast druga odsuwa się na brzeg łóżka, sprawiając wrażenie ucieczki. Podłoże takiego zachowania może być różne:

  • partner „uciekający” potrzebuje zwyczajnie więcej luzu i przestrzeni
  • ta osoba, która się odsuwa chce być zdobywana i gra trudno dostępną
  • osoba uciekająca oczekuje uwagi, chce być przytulona z inicjatywy partnera

Osoba przytulana potrzebuje w danym momencie więcej czułości, opieki i zainteresowania. Kobieta, która przytula w ten sposób mężczyznę jest nadopiekuńcza lub wręcz bywa zaborcza.

Spanie na łyżeczkę znaczenie

Wygodny materac kluczem do dobrego wypoczynku

Odpowiednio przybrana pozycja snu to połowa sukcesu. Drugą połową jest wygodny i dobrze dobrany materac. Szczególną uwagę na parametry i właściwości materaca powinny zwrócić osoby, które współdzielą z kimś łóżko. Odpowiedni rozmiar, twardość i cechy materaca pozwolą się wyspać i zregenerować siły każdej nocy. Wypoczęty organizm, zrelaksowane ciało to pogodny nastrój i dobre relacje z najbliższymi. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku par znacząco różniących się wagą jest materac pocketowy. Dzięki charakterystycznej budowie, sprężynach umieszczony w osobnych kieszonkach i pracujących niezależnie, materac stanowi doskonałe podparcie dla ciała. Ruchy partnera, zmiana pozycji jest niewyczuwalna. Partnerzy nie wybudzają się wzajemnie. Materac posiada wiele elastycznych punktów podparcia. Idealnie dopasuje się więc do kształtu sylwetki.

Materace pocketowe dzielą się na klasyczne (z liczbą sprężyn wynoszącą 262 szt/m2), materace multipocketowe (z podwojoną liczbą sprężyn w ilości 510 szt/m2), max plus (sprężyny dłuższe od podstawowych o 5 cm) oraz mini (sprężyny krótsze o 6 cm).

Nie zapominajmy, że twardość materaca dobieramy do wagi. W przypadku, gdy na materacu śpią dwie osoby, jego twardość powinna być dopasowana do wagi osoby cięższej. To jej ciężar musi wytrzymać materac. Dobrze dobrany będzie nam służył przez długi okres. Warto rozważyć również opcję zakupu materaca dwustronnego. Możemy wybrać dwie różne twardości, a regularnie odwracając materac zwiększamy jego żywotność.

 

Pozycja snu może być wskazówką w jakim kierunku zmierza nasza relacja z partnerem, nie jest jednak żadną gwarancją. Nie bierzmy sobie do serca tego co wynika z pozycji snu. Jest to tylko zabawa, a pozycja snu zmieniana jest często kilkukrotnie w ciągu nocy. Najważniejszy jest regenerujący sen i warto wybierać takie pozycje, które nam go zapewnią a relacje z partnerem budowane są na podstawie wielu czynników: wspólnych rozmów, spędzania razem wolnego czasu, współdzielenia pasji, możliwości liczenia na partnera i wspólnych wspomnień.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Co zrobić, żeby nie chrapać w nocy - skuteczne sposoby
- Poduszka ortopedyczna do spania na boku i plecach – jaką wybrać, czy warto?
- Głęboki sen - ile powinien trwać sen głęboki?