Wysokość naszego sypialnianego łóżka wpływa nie tylko na komfort snu, lecz również na wygodę użytkowania mebla. Istnieje szereg czynników mogących sugerować konkretny wybór. Wszystkie powinniśmy przeanalizować przed dokonaniem ostatecznej decyzji.

Wysokość łóżka

O wysokości łóżka powinno decydować między innymi to, kto będzie z niego korzystał. Osoby starsze, z niepełnosprawnościami czy cierpiące na bóle kręgosłupa powinny wybrać łóżko wyższe. Ułatwi im to wstawanie, które w przypadku niskich mebli mogłoby sprawiać sporo problemów. Wysokie łóżko to również lepsza wentylacja pod nim i ułatwione sprzątanie. U osób, które cenią porządek oraz u alergików to duży plus, przemawiający za wybraniem właśnie takiej opcji. Im wyżej od podłogi tym dalej od kurzu i nieczystości. Ogrzewanie podłogowe to także powód do kupna wysokiego łóżka. Ciepło bijące od spodu będzie powodować trudności w zasypianiu, będzie nam zwyczajnie zbyt gorąco. Efekt wizualny jest równie istotny. W dużej i przestronnej sypialni wysokie i masywne łóżko będzie się pięknie prezentować, małe i niewysokie mogłoby niknąć w dużej przestrzeni.

Co w takim razie przemawia za niskim, niewysokim łóżkiem? Choć odradzamy spanie bezpośrednio na podłodze, to w ofercie wielu sklepów meblowych dostępne są około 30 cm wysokości łóżka. To doskonałe rozwiązanie gdy lubimy nowoczesne aranżacje wnętrz. Takie łóżko świetnie się w nie wkomponuje. Gdy nasza sypialnia ma niewielkie rozmiary lub urządziliśmy ją na poddaszu, niskie łóżko to sposób na niezagracenie wnętrza oraz uniknięcie efektu przytłoczenia, gdy umieścimy łóżko pod skosami.

Najpopularniejsza wysokość łóżka z materacem to około 40-50 cm. Istnieje bardzo prosty sposób na sprawdzenie czy wybrane łóżko jest dla nas odpowiednie. Wystarczy usiąść na brzegu łóżka i swobodnie oprzeć stopy na podłodze. Jeżeli nogi zginając się w kolanach tworzą kąt prosty z podłogą, wówczas wysokość jest dobrze dobrana.

Wysokość łóżka z materacem

Nie powinniśmy zapominać, że wysokość ramy łóżka a wysokość łóżka wraz z materacem, to dwie zupełnie różne sprawy. Materace mogą mieć bardzo zróżnicowaną wysokość w zależności od wybranego modelu. Istotne znaczenie ma tu typ materaca (materac piankowy, materac bonellowy, materac kieszeniowy, materac lateksowy) oraz rodzaj i ilość zastosowanych warstw wierzchnich. Wysokość materacy może się więc wahać od 9 cm do nawet 28 cm. Powinniśmy to uwzględnić kupując ramę łóżka i materac osobno. Najpopularniejsze wysokie łóżka to łóżka kontynentalne. Osiągają nawet 60-70 cm wysokości. Są specyficznie zbudowane, czyli z kilku materacy ułożonych jeden na drugim. Są bardzo komfortowe i dają wrażenie luksusu. Najniższe łóżka to najczęściej te w stylu japońskim, mające około 20-30 cm wysokości. Uzupełnią aranżację sypialni w stylu minimalistycznym lub modernistycznym. Często posiadają również niewielką głębokość pod stelaż i materac. Moglibyśmy odnieść wrażenie, że takie łóżko jest niewygodne, nie tylko ze względu na trudności we wstawaniu, kurz, ale i cienki materac. I choć te pierwsze mogą mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości, to o komforcie materaca nie stanowi jego wysokość a jakość wykonania, zastosowane rozwiązania, rodzaj użytych surowców.

Wysokość łóżka do sypialni

Materac to ważny element łóżka. Jak go dobrać, by zapewniał nam komfortowy sen? Poza wysokością materaca, która może mieć w niektórych przypadkach dość istotne znaczenie, ważne są przede wszystkim takie parametry jak twardość, typ rdzenia i cechy wykorzystanych surowców. Materace dzielimy ze względu na stopień twardości na: materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde oraz materace bardzo twarde. Materace miękkie wykonane są z podwójnej pianki Visco Memory i dedykujemy je dzieciom oraz osobom, których waga nie przekracza 60 kg. Materace średnio twarde dedykowane są osobom ważącym pomiędzy 60 a 100 kg, materace twarde tym, których waga przekroczyła 100 kg a bardzo twarde ważącym ponad 120 kg. Materace z końskim włosiem i podwójną warstwę kokosową to materace bardzo twarde. Średnio twardą powierzchnię posiadają materace termoelastyczne, materace lateksowe, materace wysokoelastyczne, materace profilowane molet oraz materace z profilowaną pianką Visco Memory.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Mówienie, chrapanie, zgrzytanie zębami – co robimy podczas snu?
- Spanie razem i osobno – wady i zalety?
- Budzenie się w nocy - co oznacza? Powody budzenia się w nocy