Materace ortopedyczne

Wśród licznej grupy materacy leczniczych wyróżniamy materace ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe, a także wspomagające leczenie alergii i chorób skóry. Mają odmienne przeznaczenie, lecz wszystkie łączy jedno. Muszą posiadać certyfikaty wydane przez odpowiedni organ, które potwierdzą ich bezpieczeństwo oraz gwarantowane właściwości. Materace ortopedyczne nazywane również rehabilitacyjnymi muszą otrzymać pozytywną opinię od PZH czyli Polskiego Zakładu Higieny oraz posiadać certyfikat wyrobu medycznego klasy I. Profesjonalne materace przeciwodleżynowe powinny masować ciało osoby, która samodzielnie nie potrafi zmienić pozycji, nie mówiąc już o wstawaniu z łóżka. Często materace te posiadają wewnątrz specjalne komory, do których przewodami wtłaczane jest powietrze. Materace dla alergików i osób cierpiących na choroby skóry muszą posiadać Certyfikat Oeko-Tex wydawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych. Certyfikat ten jest wydawany jedynie na okres 12 miesięcy i dlatego producenci muszą stale kontrolować i monitorować proces produkcji oraz wykorzystywane surowce (tkaniny, pianki). Brak stosownego certyfikatu nie wyklucza jednak podobnych właściwości zwykłych materacy. Choć wymagania stawiane materacom leczniczym są bardzo wysokie, często materace standardowe nie odbiegają od nich w większym stopniu.

Materac ortopedyczny

Materac ortopedyczny przeznaczony jest głównie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, po przebytych urazach, mających zwyrodnienia, które powodują różne zaburzenia neurologiczne. Wspomagają rehabilitację, pozwalają utrzymać kręgosłup i ciało w prawidłowej pozycji, dzięki czemu jest mniej narażone na urazy i poranną bolesność. Polecane są osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów, zapaleniem stawów, ze stwardnieniem rozsianym oraz tym, którzy po przebytym udarze cierpią z powodu niedowładu kończyn, porażeń.

Prawidłowe ułożenie i podparcie ciała to podstawowy warunek zachowania zdrowego i prostego kręgosłupa, budzenia się co rano bez doskwierającego bólu krzyża, karku i mięśni oraz regeneracyjnego wypoczynku. Cechy materaca ortopedycznego posiadają te modele dostępne w naszej ofercie, których warstwę zewnętrzną stanowi pianka termoelatyczna Visco Memory oraz lateks. To głównie te surowce zapewniają wszystkie właściwości, jakie powinien spełniać materac ortopedyczny. Dlaczego? Materac termoelastyczny oraz materac lateksowy zaliczamy do materacy średnio twardych. Charakteryzują się dużą elastycznością punktową, zapewniając optymalne podparcie sylwetki i kręgosłupa na całej długości. Dopasowują się do krzywizn ciała, niwelują uciski na naczynia krwionośne, są przewiewne i wykonane z atestowanych surowców. Pianka termoelastyczna charakteryzuje się się dopasowaniem do ciała pod wpływem temperatury oraz nacisku, stąd jej nazwa. Pod wpływem ciepła mięknie i ciało delikatnie się w niej zapada. Pianka Visco otula śpiącego, delikatnie ogrzewa mięśnie, odpręża. Dzięki temu, że podpiera każdy centymetr ciała, naczynia krwionośne nie są uciskane, krew swobodnie krąży i dociera do każdej komórki ciała. Zapobiega to powstawaniu bolesnych odleżyn, dlatego piankę tą często możemy spotkać na szpitalnych łóżkach. Nie każdemu jednak będzie odpowiadać to, że pianka się nagrzewa. Ci, którym w nocy jest zawsze gorąco a dodatkowo cierpią z powodu nadpotliwości z pewnością do gustu przypadnie pianka lateksowa. Lateks to wyjątkowo wytrzymały na ugniatanie, sprężysty i elastyczny surowiec. Dzięki kanalikom obecnym w strukturze jest przewiewny. Oceniany jako materiał zimny zagwarantuje komfort termiczny wszystkim, którzy wolą niższe temperatury, szczególnie w czasie wypoczynku. Materac lateksowy jest odporny na intensywne użytkowanie dzięki wysokiej gęstości, wynoszącej aż 60 kg/m3.

Materac nie może być zbyt twardy ani za miękki. Źle dopasowana twardość może wywoływać przykre skutki, takie jak na przykład bolesność pleców, sztywność karku, obolałe mięśnie, drętwienie kończyn, wyginanie ciała w pałąk, które może utrudniać swobodne oddychanie. Dlatego twardość materaca powinniśmy dobierać do wagi użytkownika. Materace miękkie (wykonane z podwójnej warstwy pianki termoealstycznej Visco Memory) polecane są dzieciom oraz osobom o wadze nie przekraczającej 60 kg, materace średnio twarde dla przedziału wagowego 60-100 kg, materace twarde czyli materace kokosowe oraz materace z trawy morskiej – osobom, których waga przekracza 100 kg (często decydują się na nie również osoby mające problemy z kręgosłupem, gdyż lepiej się im na nich śpi). Materace bardzo twarde czyli materace z końskim włosiem oraz podwójną warstwą kokosową polecamy osobom, których waga przekracza wartość 120 kg.

Materac ortopedyczny na kręgosłup

Główną rolą materaca ortopedycznego jest ochrona kręgosłupa i układu kostno – stawowego przed mikrourazami oraz zagwarantowanie wygodnej pozycji do snu i wspieranie rekonwalescencji po przebytych kontuzjach. Komfortowy sen, który pozwoli nam uniknąć porannych bóli krzyża, karku, mięśni to marzenie każdej osoby, która wie z czym wiążą się takie trudności. Ciężko wskoczyć na pełne obroty, a czasem jest to wręcz niemożliwe. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć. Od samego początku powinniśmy dbać o prawidłowy rozwój naszego kręgosłupa, wzmacniać mięśnie przykręgosłupowe, mądrze dźwigać ciężary, uprawiać sporty rozwijające tą część naszego ciała. Wady wrodzone wymagają interwencji lekarskiej, część z nich nabywamy jednak w ciągu życia prowadząc niewłaściwy tryb życia. Postępując właściwie, dbając o swoje ciało możemy zapobiec takiemu biegowi wydarzeń a na pewno w znacznym stopniu go ograniczyć. Zadbajmy o prawidłowy rozwój naszych dzieci już od czasów niemowlęcych. Zakup odpowiedniego materaca nie jest tu bez znaczenia. Może w znacznym stopniu wpływać na rozwój dziecka i dbać o utrzymanie prawidłowej postawy każdego z nas. Źle dobrana powierzchnia snu może przyczynić się do powstania wad postawy, mogących mieć długofalowe konsekwencje i niejednokrotnie znacząco obniżać jakość naszego życia.

Materace ortopedyczne do spania

Kupując nowy materac zadbajmy o to by spełniał nasze oczekiwania. Nie tylko warstwa zewnętrzna ma tu oczywiście znaczenie, lecz również typ rdzenia materaca. Jeżeli ważysz niewiele, materac piankowy powinien zagwarantować Ci odpowiednią stabilizację. Znacznie trwalszy i odporniejszy będzie jednak materac pocketowy lub materac multipocketowy. Dlaczego? Podobnie jak materac piankowy posiadają dużą elastyczność punktową, którą zawdzięczają niezależnej pracy cylindrycznych sprężyn. Sprężyny umieszczone są w materiałowych kieszonkach, pracują samodzielnie, zapewniając podparcie dla każdego centymetra ciała. Różnią się ilością sprężyn. Materac pocketowy ma ich 262 szt/m2, natomiast multipocketowy 510 szt/m2. Dodatkową zaletą tego typu materacy jest ich zróżnicowana wysokość. Zależy ona od długości zastosowanych sprężyn. W standardzie mają one 12 cm, w wersji max aż 17 cm, natomiast w modelach mini ich wysokość to tylko 6 cm.

Rynek materacy jest bardzo zróżnicowany i bogaty w oferty. Przy zaleceniach lekarskich ściśle określających nam właściwe postępowanie w przypadku doskwierających chorób nie eksperymentujmy. Wybierzmy profesjonalny materac medyczny, z konkretnym przeznaczeniem, z certyfikatami, polecany przez rehabilitantów. Jeżeli jednak poszukujemy zwykłego materaca, który posiada wiele cech materaca ortopedycznego, który zapewni nam komfortowy sen i zadba o nasz kręgosłup, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Wspólnie wybierzemy najwłaściwszy model. Produkujemy materace z bezpiecznych materiałów, posiadających atesty gwarantujące ich pełne bezpieczeństwo użytkowania. Chętnie służymy również poradą, zachęcamy więc do kontaktu telefonicznego, mailowego lub na czacie. Postaramy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania. Wspólnie dobierzemy produkt spełniający Państwa preferencje. Satysfakcja i zadowolenie klientów jest potwierdzeniem naszych starań.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jak wysokie powinno być łóżko i materac?
- Mówienie, chrapanie, zgrzytanie zębami – co robimy podczas snu?
- Spanie razem i osobno – wady i zalety?