Wszystkie wspomniane w tytule zaburzenia snu są uciążliwe przede wszystkim dla śpiących obok partnerów, mają jednak destrukcyjny wpływ na zdrowie i samopoczucie osoby, które doświadcza tych nieprzyjemnych dolegliwości. O ile mówienie przez sen nie wpływa właściwie w żaden sposób na nasz sen, o tyle pozostałe parasomnie - dość istotnie. Dlaczego doświadczamy tych zjawisk, czym są wywołane i w jaki sposób możemy im zapobiegać?

Chrapanie – najpopularniejsza i najbardziej dokuczliwa przypadłość

Nieznośne dźwięki wydobywające się co noc z ust partnera, mogą bardzo znacząco pogorszyć jakość naszego snu, wywołać rozdrażnienie a w rezultacie przyczynić się do bezsenności. Nie przypuszczamy, że nawet jeżeli uda nam się zasnąć, chrapanie może nas wybudzać kilkunastokrotnie w ciągu nocy, kradnąc nam nawet 1 godzinę snu. Nieświadomy niczego partner, na pozór spokojnie śpiący, prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że oprócz chrapania może cierpieć na towarzyszący mu bezdech senny. Jest to dużo poważniejszy problem, wiążący się z ryzykiem wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał serca czy również cukrzycy typu 2. Przyczyny chrapania są różne: krzywa przegroda nosowa, otyłość, powiększone migdałki, spożycie alkoholu, nadciśnienie tętnicze, u kobiet menopauza. Jak leczyć chrapanie? W zależności od przyczyny metody są różne. Przy otyłości należy schudnąć (może to mieć również pozytywny wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego), krzywa przegroda nosowa czy powiększone migdałki mogą wymagać interwencji chirurgicznej, w aptekach możemy kupić specjalne klipsy, spraye. Na pozbyciu się problemu skorzysta nie tylko chrapiący, ale również jego partner/partnerka.

Mówienie przez sen

Sprawiającą najmniej problemów, nocną przypadłością jest również mówienie przez sen. Dość często występuje u dzieci i nastolatków, ale zdarza się również dorosłym. Może pojawić się w każdej fazie snu. Najczęściej wywołuje je silny stres, emocje, często towarzyszy występowaniu gorączki. Nie ma tak destrukcyjnego wpływu na jakość snu jak inne zaburzenia, może być jednak uciążliwe dla partnera a u nas wzbudzać obawy o wypowiedziane słowa lub nawet całe zdania.

Zgrzytanie zębami we śnie, podczas snu, w czasie snu

Bruksizm jak profesjonalnie nazywamy zgrzytanie zębami, to mimowolne zaciskanie szczęki głównie w czasie snu (w każdej jego fazie), lecz nie tylko. Choć najczęściej parasomnia ta występuje pomiędzy 25-45 rokiem życia, może się pojawić na każdym etapie życia. Może być wywołana przez czynniki fizyczne jak wady zgryzu i anatomiczne wady szczęki lub psychiczne czyli nerwicę, depresję, silny stres, traumatyczne przeżycia czy zażywanie leków przeciwdepresyjnych, narkotyków (jak ekstazy czy kokaina). Szczególną uwagę należy zwrócić na przewlekły stres, mimo wszystko to właśnie on jest najczęstszym winowajcą. U dzieci przyczyną mogą być pasożyty lub owsiki, czynniki dziedziczne, niedobór magnezu. Bruksizm należy leczyć, gdyż może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych w części szczękowo-żuchwowej, zniszczyć zęby poprzez ich ścieranie, łamanie, pękające szkliwo, powodować ból i ucisk, ograniczać ruchomość szczęki. Ponad to zgrzytanie zębami może powodować bóle uszu, bóle i zawroty głowy. Z czasem przykre objawy będą się nasilać, możemy doświadczyć zaburzeń równowagi, zaburzeń widzenia (brak ostrości, suchość i pieczenie oczu), zaburzeń w ruchomości kręgosłupa (napięcie mięśni przykręgosłupowych i barkowych), stanów zapalnych uszu.

Leczenie bruksizmu nie jest skomplikowane, lecz może trwać dłuższy czas. Najważniejsze by znaleźć jego przyczynę, wówczas możemy wdrożyć wieloetapowe leczenie. Lekarz zacznie od przeprowadzenia wywiadu, oceni stan uzębienia i ogólnego zdrowia pacjenta oraz kondycji psychicznej. Według tej oceny zastosuje odpowiednią terapię:

  • w przypadku wad zgryzu, źle dopasowanych protez – wizyta u stomatologa i ortodonty
  • przy chorobach psychicznych, silnych stanach lękowych – farmakoterapia, początkowo ziołolecznictwo
  • zmiana leków, gdy to one są przyczyną
  • masaże twarzy, szyna relaksacyjna
  • przy stanach i zaburzeniach lękowych, silnym stresie – psychoterapia
  • czasem wstrzykuje się toksynę botulinową, która stymuluje nerwy i rozluźnia mięśnie szczęki

Możemy podjąć również domowe sposoby leczenia takie jak: picie przed snem mleka z kurkumą, która działa rozluźniająco, uzupełnienie niedoborów magnezu poprzez odpowiednią suplementację i wzbogacenie diety o produkty bogate w ten pierwiastek (banany, awokado, szpinak, nasiona dyni, czarna czekolada, migdały), rezygnacja z alkoholu oraz kofeiny, ograniczenie żucia gumy.

Doświadczamy wielu zaburzeń snu takich jak bezsenność, koszmary i lęki nocne, lunatykowanie. Każda z tych parasomnii pogarsza jakość naszego wypoczynku. Spróbujmy więc znaleźć sposób, który nam ją polepszy, wpłynie pozytywnie na nasz sen i tym samym przyczyni się do poprawy naszego stanu zdrowia oraz samopoczucia. Jednym z takich sposobów będzie z pewnością wygodna powierzchnia do snu czyli dobrze dopasowany materac. Odpowiednia twardość (materac miękki, materac średnio twardy, materac twardy albo materac bardzo twardy), wkład wewnętrzny (materac lateksowy, materac piankowy oraz materac kieszeniowy lub materac bonellowy) zastosowane surowce (materac termoelastyczny, materac wysokelastyczny, materac kokosowy, materac z trawą morską...) - to czynniki mające wpływ na odczuwany komfort. Twardość materaca postarajmy się dobrać do wagi, wkład wewnętrzny ma duży wpływ na poziom wygody oraz trwałość, w zależności od rodzaju ma różną elastyczność oraz sztywność. Surowce na warstwie zewnętrznej wpływają bezpośrednio na nasze odczucia, sprawiają, że materac gwarantuje odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Mają różne właściwości, co umożliwia dobranie odpowiedniego modelu dla każdego z naszych klientów, niezależnie od preferencji. Nie każdy zna się na wszystkich pojęciach, nie wie czym charakteryzuje się dany materiał, dlatego oferujemy pomoc naszych konsultantów. Jeżeli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub napisz na czacie.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Spanie razem i osobno – wady i zalety?
- Budzenie się w nocy - co oznacza? Powody budzenia się w nocy
- Skąd się biorą sny?