Twardość materaca H3

Osoby, których waga przekracza 100 kg powinny wybierać model materaca o twardości H3 czyli twardej. Ich ciężar wymaga solidnego podparcia. By takie uzyskać stosujemy warstwę kokosową. Co należy o tej warstwie wiedzieć. Wykonana jest z łupin orzecha kokosowego, które są surowcem twardym, mocnym i dzięki temu umacniają i stabilizują całą konstrukcję. Są odporne na odkształcenia i dzięki temu posłużą nam wiele lat. Warstwa dobrze pochłania nadmierną wilgoć i oddaje ją do otoczenia. Brak warunków sprzyjających rozwojowi drobnoustrojów sprawia, że posiada on właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. W materacach twardych stosujemy zamiast kokosa również trawę morską.

Twardość H2

Jeżeli Twoja waga mieści się w przedziale 60-100 kg, stopień twardości materaca powinien wynosić minimum H2, czyli być materacem średnio twardym. Nadają go odpowiednie warstwy.

Należą do nich:

  • pianka wysokoelastyczna HR, czyli pianka o zwiększonej gęstości wynoszącej 35kg/m3, trwała, odporna, bardzo sprężysta, o porowatej strukturze, zapewniającej  dobrą cyrkulację powietrza
  • pianka visco memory, reagująca na ciepło i ciężar pianka, która pod wpływem działającej temperatury mięknie i dopasowuje się do ciała, podpiera go w każdym miejscu zmniejszając ucisk na naczynia krwionośne. Usprawnia to krążenie krwi. Komórki są lepiej dotlenione. Nie wybudzasz się w  poszukiwaniu wygodniejszej pozycji. 
  • pianka lateksowa, pianka o dużej sprężystości, dobrze podpierająca kręgosłup, bezpieczna dla alergików, gdyż gdyż nie gromadzą się w nim roztocza. Warstwa wykonana z tego materiału jest bardzo wytrzymała .

Twardość materaca H2 czy H3

Jeżeli Twoja waga jest graniczna i nie wiesz, który stopień twardości będzie lepszy, lub podstawą dylematu są po prostu indywidualne preferencje, doskonałym rozwiązaniem będzie zakup materaca dwustronnego o dwóch rodzajach twardości. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów stworzyli różne kombinacje twardości. Wśród nich znajdziemy również materace H2/H3 z wkładem kieszeniowym, bonellowym i piankowym. Model piankowy to Montana, bonellowy - Samara. Szerszą ofertę znajdziemy wśród materacy kieszeniowych. Do wyboru mamy bowiem model z pianką HR Praga, z pianką visco memory - materac Brema, z lateksem - materac Haga oraz z visco i lateksem - materac Hebe.

Rodzaje twardości materacy

Poza opisanymi wyżej twardościami istnieją jeszcze dwa stopnie twardości materacy. Pierwszym z nich jest kategoria materacy miękkich H1. Polecane są osobom, ważącym nie więcej jak 60 kg. Przeważnie są to drobne osoby dorosłe, nastolatki i dzieci. By uzyskać tak miękką powierzchnię stosujemy podwójną warstwę pianki visco memory.

Po drugiej stronie tabeli znajdują się materace bardzo twarde (H4). Są dedykowane osobom otyłym, cierpiącym na nadwagę, bardzo ciężkim. Ich waga często przekracza 120 kg. By ten ciężar utrzymać konstrukcję stanowi wkład ze sprężyn kieszeniowych oraz wierzchnia warstwa z podwójnej warstwy kokosa lub podwójnej warstwy kokosa i końskiego włosia.

Warstwa kokosowa zbudowana jest z włókien pozyskiwanych z łupiny orzecha kokosowego. Włókna cechują się dużą wytrzymałością i twardością, dzięki temu usztywniają i stabilizują całą konstrukcję materaca. Poza tym doskonale wchłaniają wilgoć i oddają ją do otoczenia, ich właściwość ucieszy więc osoby cierpiące z powodu nadmiernej potliwości. Również alergicy będą zadowoleni, ponieważ mata kokosowa nie stanowi dobrego środowiska do rozwoju roztoczy i drobnoustrojów. Jest antybakteryjna i antygrzybiczna. Tożsame właściwości posiada włókno końskiego włosia, pozyskiwane z ogona lub grzywy. Jest równie wytrzymałe, odporne na odkształcenia, higroskopijne i antyalergiczne.

Materace o dwóch stopniach twardości

Wspominaliśmy już, że producenci projektują materace z myślą o jak najwyższym komforcie swoich klientów. Materace dwustronne występują więc w naprawdę dużej ilości kombinacji. Wśród materacy piankowych obok materaca Montana (H2/H3) znajdziemy też materac miękki/średnio twardy (H1/H2) czyli materac Maroko. Wśród kieszeniowych modele H2/H4 czyli średnio twarde/bardzo twarde (Warna, Glasgow, Mada, Bangi, Adusa, Bakari, Safi) oraz materac Bristol (H3/H4), Bratysława (H1/H3), Zefir i Taba (H1/H2).

To spore ułatwienie zważywszy na fakt, że czasem ciężko sprecyzować swoje oczekiwania. Nasze gusta mogą być zmienne, nasza waga może się znacznie wahać. Dobrze mieć wtedy alternatywne rozwiązanie. A takim z pewnością jest materac dwustronny.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Pianka Visco Memory czy lateks w materacach?
- Profilowana pianka Visco Memory w materacach
- Kiedy wybrać sprężyny bonellowe? Opinie