Alergia na kurz domowy jest jedną z najczęściej występujących alergii. Zwłaszcza wśród dzieci, choć nie tylko. Bezpośrednim winowajcą uczulenia jest roztocze kurzu domowego. Roztocze to maleńkie, mikroskopijnej wielkości pajęczaki, niewidoczne gołym okiem. Żyją właśnie w kurzu, wewnątrz naszych mieszkań, żywiąc się przede wszystkim złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Im bardziej sprzyjające warunki do rozwoju posiadają, tym szybciej zwiększają liczebność swojej populacji. Roztocze lubią ciepłe i wilgotne powietrze. Jeżeli temperatura oscyluje w granicach 20 – 25°C a wilgotność powietrza to przedział 60 -80%, wówczas możemy się spodziewać, że ilość szkodliwych mikro ustrojów wyraźnie się zwiększy. Przypada to najczęściej na okres letni. W zimie natomiast możemy odczuwać wzmożoną reakcję alergiczną organizmu. Wyraźnie ograniczona wentylacja pomieszczeń sprawia, że w powietrzu unoszą się uczulające alergeny (głównie odchody roztoczy, rzadziej ich ciała czy fragmenty).

Roztocza w materacu

Najpopularniejszym miejscem kojarzonym z występowaniem roztoczy są nasze materace. Często służą nam wiele lat i każdego roku liczba drobnoustrojów w nim zgromadzonych zwiększa się. Szczególnie narażone na odkładanie kurzu są materace sprężynowe. Występujące w nim sprężyny zarówno w materacu multipocketowym jak i materacu bonellowym, posiadają przestrzenie wśród których może gromadzić się kurz. Częste odkurzanie i wietrzenie ograniczy to zjawisko. Jeżeli kupujemy materac dla dziecka lub dla siebie i nasza waga nie przekracza 60 kg, najlepszym rozwiązaniem może być wybór materaca piankowego, w którym nie gromadzi się kurz. Materace lateksowe i materace z pianki HR oraz termoelastycznej posiadają doskonałe właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Osoby cięższe muszą wybierać wśród materacy twardych lub materacy bardzo twardych. Mogą się oczywiście pojawić obawy, że w naturalnych materacach kokosowych, materacach z trawy morskiej lub w materacach z końskim włosiem ryzyko wystąpienia roztoczy drastycznie rośnie. Na szczęście również te warstwy posiadają właściwości antyalergiczne. Są doskonale wentylowane, mają właściwości higroskopijne i ryzyko dużej wilgotności wewnątrz materaca jest mocno ograniczone. Dzięki materacom dwustronnym, które możemy obracać, dajemy możliwość odparowania ewentualnej wilgoci i przewietrzenia warstwy.

Jak widać, już na etapie wyboru materaca do mieszkania możemy odpowiednio przygotować się do walki z roztoczem kurzu domowego.

Jak się pozbyć roztoczy?

Największym skupiskiem kurzu i tym samym roztoczy są przeważnie zasłony, pluszowe maskotki, dywany i chodniki, koce, pościel oraz tapicerowane siedziska i materace. Istnieje kilka sposobów by się ich pozbyć. Powinny być jednak wdrożone kompleksowo, ponieważ pojedyncze działanie nie odniesie zamierzonego skutku. Maskotki, koce, poduszki i inne wymienione elementy, które możemy wrzucić do pralki, warto regularnie prać w temperaturze 60 °C. Pościel przebierajmy często i w miarę możliwości wystawiajmy na zewnątrz. Roztocze nie znoszą wysokich temperatur (promienie słoneczne je zabijają) i bardzo niskich (mróz i niska wilgotność również sprzyjają walce z nimi). Materac, dywany, sofy i fotele odkurzajmy często i dokładnie, w miarę możliwości odkurzaczem z wysokim filtrem HEPA. Regularnie wietrzmy mieszkanie. Zrezygnujmy ze sporej ilości ciężkich zasłon, dywanów, koców i narzut na łóżko. Unikajmy zamiatania na sucho i wycierajmy kurz wilgotną ściereczką. Możemy zakupić pościel barierową nie przepuszczającą roztoczy i taki sam rodzaj pokrowca na łóżko.

Pamiętajmy, że alergia na kurz (roztocze) wywołuje takie nieprzyjemne dolegliwości jak:

  • kichanie
  • zatkany nos
  • swędzenie nosa, gardła, skóry
  • wodnisty katar
  • swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu
  • kaszel i duszności
  • bóle głowy i zmęczenie
  • atopowe zapalenie skóry (pęcherzyki, zaczerwienienia, grudki)

Stosując kilka metod, działając wielotorowo mamy większe szanse na walkę z roztoczami. A warto to zrobić by zapewnić komfort i dobre samopoczucie wszystkim domownikom.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Producent materacy Godre.pl
- Jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać?
- Ile powinien kosztować dobry materac?