Większość z osób przebywających w stałych związkach za coś zwyczajnego przyjmuje fakt, że śpi w jednej sypialni i w jednym łóżku ze swoją drugą połówką. Jest to coś zupełnie naturalnego, lubimy bowiem czuć bliskość drugiej osoby, przytulić się, porozmawiać przed snem lub tuż po przebudzeniu powiedzieć „ dzień dobry”. Coraz popularniejsze staje się jednak posiadanie osobnych łóżek a nawet sypialni. Jakie są zalety jednego i drugiego rozwiązania?

Spanie osobno

Chęć do spędzania nocy samotnie może być podyktowana różnymi czynnikami. Część z nas lubi spać samotnie z przyzwyczajenia, z drugą osobą jest jej zbyt gorąco a może nasz partner lub partnerka chrapie lub bardzo wierci się na łóżku. Niezależnie od powodów, którymi się kierujemy cel jest jeden. Wygodnie i spokojnie się wyspać. I nie ma sensu na siłę zmuszać się do wspólnego sypiania, jeżeli ma na tym ucierpieć komfort naszego wypoczynku czy jakość snu. Możemy za to doświadczyć coraz większej niechęci do siebie nawzajem i zamiast pogłębić więź znacznie ją rozluźnić. Osobne sypialnie oraz łóżka dają możliwość wyboru optymalnie dobranego materaca. Indywidualne dopasowanie wszystkich parametrów sprawi, że komfort snu będzie naprawdę wyjątkowy. Z reguły lżejsza kobieta wybierze materac miękki lub materac średnio twardy (choć nie jest to regułą), dla cięższego mężczyzny lub osoby preferującej twardsze powierzchnie do spania idealny będzie materac twardy lub materac bardzo twardy. Warto skusić się również na materac dwustronny, dający możliwość wyboru i użytkowania dwóch różnych opcji.

Osobne sypialnie to także sposobność na ustawienie optymalnej temperatury pomieszczenia, możliwość długiego czytania czy oglądania filmu bez przeszkadzania partnerowi. Jakie są więc zalety spania razem?

Spanie z drugą połówką

Nic nie zastąpi więzi i zażyłości jaka nawiązywana jest między dwojgiem ludzi śpiących w jednym łóżku. Czasem wystarczy czuć ciepło bliskiej osoby, by spokojnie zasnąć. Przytulanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa i daje świadomość bycia kochanym. Zmniejsza również poziom hormonu stresu ( ale uwaga, w przypadku irytujących nawyków partnera, powodujących bezsenność może on jednak znacząco wzrosnąć). Dla niektórych spanie w osobnych łóżkach jest nie do pomyślenia. Wolą nawet zrezygnować z pełnego komfortu na rzecz drugiej osoby, by mieć ją tuż obok. Na szczęście istnieją pewne rozwiązania gwarantujące zarówno uwielbianą więź, jak i wygodę (choć w przypadku chrapania mogą to być jedynie stopery do uszu lub podjęcie leczenia tej przypadłości). Jeżeli preferujecie odmienne powierzchnie do spania lub znacznie różnicie się wagą kupcie dwa oddzielne materace do jednej ramy łóżka. Musicie jednak pamiętać o ich jednakowej wysokości. Kupując oddzielne materace decydujecie o ich typie (materac piankowy, materac bonellowy, materac kieszeniowy) oraz rodzaju surowców, z których są wykonane (materac termoelastyczny, materac lateksowy, materac kokosowy lub materac z trawy morskiej). Od tych decyzji zależy Twój komfort oraz właściwości materaca. Warstwa kokosowa i z trawy morskiej oraz materac z końskim włosiem mają doskonałe właściwości higroskopijne. Pianka termoelastyczna Visco Memory otula i ogrzewa ciało. Lateks jest sprężysty i trwały, bardzo wygodny. Dla wielu z nas spanie w jednym łóżku jest symbolem miłości i zażyłości. Skoro jest to dla nas tak istotne nie rezygnujmy z tego. Jeżeli nasza waga jest zbliżona wybierzmy jeden wspólny materac, pamiętajmy tylko by gwarantował odpowiednio dużo miejsca na swobodną zmianę pozycji.

Pod względem zdrowotnym spanie z druga polowka może poprawić nasze samopoczucie, obniżyć poziom kortyzolu. Nawet to, że nie wyczuwamy ruchów partnera w nocy, mamy jednak świadomość jego bycia obok a dla niektórych jest to istotny czynnik, wpływający na lepszy sen.

Niezależnie od tego, czy śpimy razem czy osobno, sen powinien zapewnić nam regenerację i odpoczynek. Czasem niezbędny jest kompromis, a czasem partnerzy są w 100% zgodni co do preferowanego typu relaksu. Ważne jest to by oboje byli zadowoleni.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Budzenie się w nocy - co oznacza? Powody budzenia się w nocy
- Skąd się biorą sny?
- Biały szum – dlaczego pomaga nam zasnąć?