Dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, zaburzają rytm dnia a przede wszystkim powodują, że taka osoba mocno cierpi. Tabletki przeciwbólowe nie zawsze uśmierzają ból. Warto więc nie dopuścić do jego wystąpienia. Dbajmy o kręgosłup zarówno za dnia jak i w nocy.

Jak dbać o kręgosłup za dnia

Pewne nawyki wpływają pozytywnie na kondycję naszego kręgosłupa. Utrzymywanie optymalnej wagi, która nie obciąża układu kostnego to istotny czynnik w trosce o zdrowy kręgosłup. Nie zapominajmy również o regularnym ruchu. Nasz kręgosłup to lubi. Oczywiście zależy zwrócić uwagę na to, czy nie obciążamy go nadmiernie, czy poprawnie podnosimy ciężary (należy przykucnąć a nie pochylać się), czy ćwiczenia, które wykonujemy nie szkodzą mu. Ruch jest niezbędny szczególnie, gdy pracujemy za biurkiem, w jednej pozycji. Warto wprowadzić ćwiczenia rozciągające, spacery, pływanie a raz na jakiś czas skorzystać z usług masażysty, który rozluźni nasze mięśnie.

Jak dbać o kręgosłup nocą

Pora nocna to czas na wypoczynek oraz regenerację organizmu. Również kręgosłupa. Zapewnijmy mu jak najlepsze warunki. W tym celu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

  • przybieranie odpowiedniej pozycji do snu – choć nie jest od nas do końca zależne, która pozycja snu zapewnia nam największy komfort i w jakiej układamy się do snu, dobrze znać plusy i minusy każdej z nich. W miarę możliwości starać się tą ulubioną tak zmodyfikować by jak najlepiej służyła naszemu kręgosłupowi. Najczęściej wybieraną pozycją jest pozycja na boku. By kręgosłup zachowywał swoją naturalną krzywiznę warto pomiędzy kolana włożyć cienką poduszkę. Zdecydowanie odradzamy z kolei sen na brzuchu. W tej pozycji nie tylko uciskamy narządy wewnętrzne, ale także nienaturalnie wyginamy kręgosłup, zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Możemy spróbować ograniczyć jej negatywny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa poprzez lekkie ugięcie nogi i podłożenie pod brzuch poduszki. Głowa powinna znajdować się jak najniżej, więc rezygnacja z poduszki pod głową to dobre rozwiązanie, używajmy ewentualnie cienkiej, płaskiej. Mniej popularna, ale najzdrowsza dla kręgosłupa jest pozycja na wznak. Nacisk na jego poszczególne odcinki jest wtedy najmniejszy. Przy tej pozycji powinniśmy zadbać o odpowiednią twardość materaca, taką która zapewni optymalne podparcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Tym samym możemy przejść do kolejnego istotnego elementu, warunkującego zdrowy sen.
  • odpowiedni materac – na komfort snu wpływają różne czynniki, jednak jednym z istotniejszych jest materac posiadający odpowiednie parametry. Na jakie powinniśmy zwrócić uwagę? Jednym z ważniejszych jest twardość materaca, która powinna być dopasowana do wagi użytkownika. O tym jak to zrobić pisaliśmy w naszym artykule na blogu: Jak dobrać twardość materaca do wagi?. Do wyboru są materace miękkie (do wagi 60 kg), materace średnio twarde (waga 60-100 kg), materace twarde (waga przekraczająca 100 kg) oraz materace bardzo twarde (waga ponad 120 kg). Kolejnym krokiem jest wybór rdzenia materaca, według którego dzielimy materace na: materace piankowe, materace pocketowe, materace multipocketowe, materace bonellowe oraz materace 100% lateksowe. Od warstw zewnętrznych zależy komfort używanej powierzchni. Oferujemy klientom materace wysokoelastyczne HR, materace lateksowe z warstwą pianki lateksowej po jednej lub po obu stronach, materace kokosowe, materace z trawą morską oraz inne.
  • wygodna poduszka – jeżeli zależy Ci na ergonomicznym kształcie poduszki, która dopasuje się dokształtu Twojej głowy oraz wesprze kark kup poduszkę ortopedyczną wykonaną z pianki termoelastycznej visco memory. Pianka dopasowuje się do użytkownika pod wpływem ciepła i nacisku gwarantując perfekcyjne wsparcie i odciążenie mięśni oraz kości.
  • przygotowanie mięśni, stawów i kości na całodzienny wysiłek – po regenerującej nocy, jeszcze zanim wstaniemy z łóżka warto po przebudzeniu się trochę porozciągać. Naciągając sylwetkę rozgrzewamy ją. Zrywając się z łóżka na równe nogi narażamy ciało na duże i nagłe obciążenia.

Zobacz też nasze inne artykuły: