W czasie snu przybieramy różne pozycje. Są osoby lubiące spać na boku, na plecach lub na brzuchu. W ciągu nocy możemy zmieniać pozycję kilkakrotnie, często inaczej zasypiamy a inaczej się budzimy. Gdy kupujemy materac przykładamy ogromną wagę do jego parametrów, ma być nam wygodnie, kręgosłup musi być dobrze wspierany. Nie inaczej powinniśmy postępować w przypadku poduszek do spania. Zbyt miękka lub zbyt twarda poduszka, wykonana z nieodpowiedniego materiału może powodować sztywnienie i bóle karku. Ta dobrze wyprofilowana podeprze kręgi i rozluźni mięśnie.

Poduszka ortopedyczna

Poduszka ortopedyczna ma wyprofilowany kształt, tworzący wzór fali. Wykonana jest z termoelastycznej pianki Visco Memory, czyli bardzo plastycznego i kształtującego się pod wpływem nacisku materiału. Poduszka rehabilitacyjna dopasowuje się do anatomicznych kształtów ciała, dobrze podtrzymuje głowę, uzupełnia lukę pod karkiem niwelując ból i napięcie mięśni. Dzięki niej kręgosłup przybiera neutralną pozycję zachowując naturalną krzywiznę, zwłaszcza odcinka szyjnego. Jeżeli do tej pory każdego ranka budził Cię ból pleców, poduszka ortopedyczna jest doskonałym sposobem na pozbycie się go.

Poduszkę ortopedyczną może stosować właściwie każdy. Jedynym przeciwwskazaniem są niedawno przebyte urazy lub noszenie gorsetu ortopedycznego. Poduszek ergonomicznych nie poleca się również dzieciom do drugiego roku życia. Koniecznie powinny zaopatrzyć się w taką poduszkę osoby borykające się z różnymi dolegliwościami ze strony kręgosłupa, mające kłopot z cierpnięciem rąk, chrapaniem, bezsennością czy bólem ramion. Niezwykle istotne jest jednak, by poduszka była dopasowana do naszej wagi i wzrostu, do ulubionej pozycji snu oraz szerokości barków (mierzonej od szyi do kości ramiennej).

W jaki sposób dobrać wielkość naszej poduszki? Producenci oferują najczęściej 3 rozmiary: S, M, L. Jeżeli nie jesteśmy pewni jaki z nich wybrać, najlepiej zdecydować się na uniwersalny i najbardziej wszechstronny rozmiar czyli M (Poduszka ortopedyczna Visco Memory Żółty Bok lub Poduszka ortopedyczna Visco Memory).

Poduszka ortopedyczna do spania na boku i plecach oraz na brzuchu

Pozycja, jaką przybieramy w czasie snu powinna być jednym z głównych czynników decydującym o kształcie poduszki. Poniżej opisujemy te najczęściej stosowane.

Poduszka ortopedyczna do spania na plecach

Najmniej obciążającą kręgosłup i najzdrowszą pozycją jest według lekarzy pozycja spania na plecach. Głowa jest uniesiona, co ułatwia oddychanie, narządy wewnętrzne nie są uciskane, kręgi są odciążone. Ręce i nogi są wyprostowane i nie drętwieją. Pozycja ta nie służy jednak osobom cierpiącym na bezdech senny, ponieważ często śpią z otwartymi ustami i mogą chrapać.

Jeżeli jest to Twoja ulubiona pozycja spania, poduszka ortopedyczna powinna być niższa i dość miękka. Dzięki temu głowa swobodnie ułoży się na poduszce, kark nie będzie wypychany do góry. Opcjonalnie można wybrać model średnio twardy, które będzie się mniej odkształcał i da większe podparcie.

Poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu

Spanie na brzuchu, choć wygodne, zdecydowanie nie służy naszemu kręgosłupowi. Jest on nienaturalnie wygięty w odcinku lędźwiowym, a kark obowiązkowo przekręcony w lewą lub prawą stronę. Tak naprawdę nie ma idealnej poduszki przy takiej pozycji snu. Jedynym wyjściem jest zakupienie płaskiej, która w najmniejszym stopniu obciąży nasz kręgosłup i nie będzie dodatkowo wyginała naszego odcinka szyjnego kręgosłupa.

Poduszka ortopedyczna do spania na boku

To najpowszechniejsze ułożenie ciała podczas snu. Jest stosowane przez większość z nas. Idealnie sprawdzi się w tym przypadku poduszka z profilowaniem w kształcie wałka, umieszczonym w okolicy karku. Utrzymuje ona głowę w prawidłowej pozycji i wypełnia przestrzeń pomiędzy kręgosłupem szyjnym a barkiem. Jej twardość dobieramy indywidualnie. Poduszkę układamy tak, aby jej fala umieszczona była pomiędzy głową i ramionami i wypełniała pustą przestrzeń. Poduszki do spania na boku mają przeważnie dwie fale – wyższą i niższą. Dzięki temu możemy wybrać bardziej komfortową stronę poduszki, lepiej dopasować ją do swojej głowy i kształtu sylwetki.

Długa poduszka do spania na boku

Na rynku dostępne są również długie poduszki o różnych kształtach. Najczęściej są to podłużne, klasyczne poduszki, choć czasem mają nietypowe kształty rogala lub przypominają literkę L. Komu przyda się taka poduszka? Tym, którzy lubią spać na boku oraz kobietom w ciąży. Poduszka podpiera głowę i nogi (kolana), dzięki temu oś całego ciała znajduje się w jednej linii a kręgosłup, kark, biodra i miednica nie są nienaturalnie wygięte.

Poduszka ortopedyczna do spania

Na komfort snu wpływa zarówno wygodny materac jaki i dobrze dopasowana poduszka. Łącząc te dwa elementy mamy niemalże pewność, że komfort naszego wypoczynku będzie na najwyższym poziomie.

Wiemy już jak wybrać odpowiednią poduszkę. A co z materacem?

Materace wybieramy według wagi oraz osobistych preferencji. Jeżeli ważysz 65 kg i dedykowany materac powinien być średnio twardy, ale ty lubisz twardsze powierzchnie, nic nie stoi na przeszkodzie byś zakupił materac twardy.

Na wybór warstwy zewnętrznej powinna mieć wpływ również najczęściej przybierana podczas snu pozycja. Osoby śpiące na brzuch powinny wybierać raczej warstwy wykonane z pianki wysokoelastycznej HR, umiarkowanie twarde by się w nich nie zapadać, a jednocześnie na tyle elastyczne by nie uciskać brzucha i narządów wewnętrznych. Do spania na plecach idealne będą materace lateksowe, a w pozycji bocznej powinniśmy umożliwić kręgosłupowi przybranie linii prostej. Sprawdzi się tu zarówno materac termoelastyczny jak i ten z pianki wysokoelastycznej.

Odpowiedni poziom komfortu zapewni nam długi i głęboki sen, który przełoży się na naszą funkcjonalność w ciągu dnia. Wypoczęci i zregenerowani mamy dobry nastrój, więcej energii i chęci do działania. Organizm jest silniejszy i zdrowszy. Warto przeznaczyć trochę czasu na poszukiwanie odpowiednich produktów. W razie dylematów pomocą służą konsultanci, którzy dzięki fachowej wiedzy udzielą nam pomocnych rad.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Głęboki sen - ile powinien trwać sen głęboki?
- Sen polifazowy - na czym polega?
- Narkolepsja - objawy, leczenie i przyczyny