
Klimat wiejskiej chaty nieodzownie kojarzy nam się z przytulnością, naturą, sielskim klimatem i ciepłem. Styl rustykalny przywodzi na myśl właśnie taki obraz. Domek w górach, stare domy na zapomnianych wsiach...cisza, spokój i natura. Nie dziwi więc fakt, że wielu z nas pragnie poczuć w domu ten komfort, przytulność i ciepło.
Wnętrze w stylu rustykalnym pełne jest nostalgicznych akcentów, romantycznych dodatków w stylu vintage lub pięknego rękodzieła. Jak urządzić mieszkanie, by uzyskać efekt naturalności i prostoty tego stylu?
Styl rustykalny – sypialnia
Styl rustykalny na dobre zadomowił się w naszych wnętrzach. Szczególnie upodobał sobie sypialnie, które urządzone w tym stylu prezentują się pięknie, nastrojowo i urokliwie. Możemy urządzić je oszczędnie dodając tylko kilka mocnych akcentów jak np. drewniane belki pod sufitem, podłoga z litych desek, okiennice czy ciężka, dębowa komoda. Jeżeli chcesz czuć się jak na wakacjach w górach możesz obić deskami całe ściany, wyposażyć sypialnię w drewniane meble i zamontować w sypialni kominek. Na co zwrócić szczególną uwagę urządzając sypialnie w rustykalnym stylu? Dominującym surowcem jest z pewnością lite drewno, dodatkowo kamień lub cegła. Styl rustykalny nie lubi gładkich i połyskujących powierzchni, zdecydowanie lepiej prezentują się różnorodne faktury. Wśród kolorów największą popularnością cieszą się naturalne i neutralne kolory jak biel, beże, brązy czyli kolory ziemi, dodatkowo żółcienie i zieleń.
Ciepły klimat tego wystroju podkreślą dodatki w formie przytulnych pledów ręcznie haftowanych, wełnianych koców. Mile widzianymi materiałami są bawełna, len, futra oraz skóra. Z deseni z pewnością kratka, botaniczne, roślinne motywy czy supełkowe sploty. Dodatki takie jak wiklinowe kosze, drewniane ramki na zdjęcia, gliniane wazony urozmaicają wnętrze. Ściany warto przyozdobić zegarem z kukułką lub w stylu vintage, powiesić obrazki z motywem mandali, wiejskich lub naturalnych pejzaży. Jeżeli masz w posiadaniu zdjęcia swoich przodków, z niesamowitym klimatem dawnych lat będą idealnie pasować do tego wnętrza. Szczególnie jeżeli oprawisz je w stare ramki. Jak w każdym wnętrzu wieczorny klimat tworzy odpowiednie oświetlenie. Piękne lampki nocne z ażurowym kloszem, pleciona lampa podłogowa, wzorowane na stare lampiony kinkiety ścienne, żyrandol zrobiony z koła od wozu - umożliwiają dobranie potrzebnego natężenia światła. Ułożone na drewnianej tacy świece zapachowe nie tylko dodadzą romantyzmu, ale również otulą sypialnie delikatnym, relaksującym zapachem.
Drewniana podłoga urzeka wyglądem, możemy jednak dodatkowo ją ocieplić rozkładając na niej puszysty dywan lub sztuczną skórę niedźwiedzia lub dzika.
Głównym elementem sypialni jest z pewnością duże, ciężkie i drewniane łóżko. Wykonane ze starych lub postarzanych desek, z widocznym rysunkiem słojów o pięknym, naturalnym zapachu drewna. Jest najważniejszym meblem w sypialni. Przykryte klimatyczną narzutą i poduszkami o różnych kształtach zachęca do odpoczynku. By wygodnie się wyspać potrzebujemy jednak odpowiedniego materaca. Właściwie dobrany model zagwarantuje nam sen w komfortowych warunkach. Jak wybrać ten najlepszy? Istotną właściwością jest twardość materaca, dobrana według wagi i preferencji jego przyszłych użytkowników. Na runku istnieją dwie skale twardości: cztero oraz pięciostopniowa. Nasze materace ze strony Godre.pl są określane według skali czterostopniowej i przedstawia się ona następująco:
- materace miękkie (waga poniżej 60 kg)
- materace średnio twarde (waga pomiędzy 60-100 kg)
- materace twarde (waga powyżej 100 kg)
- materace bardzo twarde (waga powyżej 120 kg)
Można wybierać spośród materacy piankowych, materacy bonellowych, materacy lateksowych oraz materacy pocketowych ( wersja z podwojoną ilością sprężyn to materace multipocketowe). W zależności od zastosowanych warstw zewnętrznych można zakupić materac termoelastyczny, materac kokosowy, materac z końskim włosiem i wiele innych. Jeżeli dobierzemy materac o odpowiednich parametrach zagwarantuje nam wygodę podczas nocnej regeneracji.
Sypialnie w stylu rustykalnym
O czym jeszcze warto pamiętać aranżując sypialnie w stylu rustykalnym? Jeżeli nie przepadasz za dodatkami nie musisz się obawiać, że Twoje wnętrze będzie puste i bez wyrazu. Charakteru nadają ręcznie kute, żeliwne uchwyty w meblach, rzeźbione zawiasy, metalowe haczyki. Dopełnieniem całości będzie leżąca na stole lub komodzie lniana serweta lub robiony na szydełku obrusik i pełen polnych kwiatów flakon. Żywe rośliny to nieodłączny element każdego pomieszczenia i urządzonego w każdym stylu. Pasują wszędzie, nadając wnętrzu autentyczności.
Poza wspomnianym wyżej łóżkiem, w sypialni potrzebne są jeszcze praktyczne i funkcjonalne meble jak: komoda na bieliznę, szafa, stylowy stolik lub szafeczka nocna. Najczęściej są to meble wykonane z drewna dębowego lub sosnowego, w kolorze naturalnym lub pokryte ciemną bejcą.
Do jakich domów pasuje styl rustykalny? Pięknie prezentuje się w drewnianych domach, dworkach o sporym metrażu. Dobrze będą się w nich czuć romantycy, miłośnicy staroci oraz osoby ceniące sobie życiową przestrzeń, lubiące naturalne materiały i celebrujące tradycje.
Urządzając sypialnie w stylu rustykalnym, jak i każde inne pomieszczenie musimy zachować umiar. Przepych oraz nadmiar zgromadzonych przedmiotów wprowadzą chaos. Zbyt małe pomieszczenia będą przytłoczone ciężkością drewnianych komód i innych mebli. Przesyt dodatków da efekt przypadkowości i bałaganu. Jeżeli zadbamy o starannie zaplanowane rozmieszczenie każdego przedmiotu urządzimy wnętrze z gustem i smakiem. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy uda nam się podołać trudnemu aranżacyjnie zadaniu możemy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz.
Styl rustykalny umiejętnie wprowadzony do klasycznego lub nowoczesnego wnętrza może być dobrym początek przygody z tym stylem. Warto zacząć od stopniowego urządzania wnętrz. Pośpiech nie jest tu dobrym doradcą.
Dom jest naszym azylem, urządźmy go więc tak, jak nam się podoba. To przede wszystkim my musimy się w nim doskonale czuć.
Zobacz też nasze inne artykuły:
- Materac dla gości – jak wybrać materac do łóżka gościnnego?
- Jaki materac dla osób z nadwagą? Wskazówki doboru materacy dla osób puszystych
- Drzemka w ciągu dnia - pomaga czy szkodzi?